САРАЈЕВСКИ НОВИНАР ОТКРИО ЏЕЛАТА СРБА: Радикални муслимани му прете убиством и траже његову главу
ПРЕСУДА од десет година робије Хусеину Хуси Мујановићу, ратном управнику затвора у Храсници код Илиџе, оправдана је и исправна.
Лично сам задовољан и надам се да ће осим Мујановића иза решетака завршити још најмање 15 особа због злочина над Србима у Храсници и Илиџи. Посебно се то односи на ратног команданта Фикрета Превљака, данас једног од најважнијих људи СДА и Бакира Изетбеговића.
ПРЕСУДА
ХУСЕИН Мујановић је осуђен на десет година робије пред Вишим судом у Београду. Он се налазио у притвору од 2018. када је ухапшен на граничном прелазу Србије и БиХ. У оптужници се наводи да је био управник логора за Србе у Храсници 1992, а да је за то време убијено најмање седморо Срба, а притворено њих 30. У оптужници се, између осталог, наводи да је Мујановић наређивао да се мушки затвореници ноћу одводе у атомско склониште, да се пребијају и муче, услед чега су њих шесторица преминула. Наводи се и да је и он пребијао затворенике
Овако, за "Новости", говори Мухамед Ковачевић, новинар из Сарајева који је 18 месеци истраживао ратне злочине над Србима са Илиџе и Храснице. Он је један од првих људи са Илиџе, који је јавно проговорио о злочинима Мујановића и храсничких бандита над Србима. Данас је на мети радикалних муслимана који траже његову главу и разапињу га по друштвеним мрежама називајући га издајником. У томе предњаче из Удружења "Четврта витешка"!
Ковачевић се не обазире на претње и пита се како уопште да их пријави кад му прете они који су на власти.
- Започео сам 2016. истраживање о ратним злочинама над Србима са Илиџе и из Храсници, у оквиру једног истраживачког пројекта који су финасирали Американци - прича Ковачевић. - Одабрао сам ову тему јер сам и сам са Илиџе и знам много о томе шта се дешавало нашим комшијам и људима са којима смо до тада живели. Чим сам почео да се распитујем о злочинима над Србима и о Хусу Мујановићу, Фикрету Превљаку и тој ратној "екипи", уследила су подметања лажних информација, праћења, прислушкивања, као и претње мени, мојој породици и пријатељима. Потом и уцењивање, покушај подмићивања, и на крају вређање.
После пресуде Мујановићу, каже да је мета напада преко друштвених мрежа, али га то не интересује.
- То је само финална фаза - каже Мухамед.
За Мујановића тврди да је пред сами рат дошао у Храсницу и да је "санџачком линијом", која је већ била ту, именован за управника затвора или логора.
- Захваљујући екипи храсничких бандита, Хусо је искористио тај моменат да малтретира Србе са Храснице - наставља Мухамед. - Знао сам и комшију Србина којег је лично тукао Мујановић. Погинуо је 1996. и није стигао да да изјаву. Цела прича о затвору у Храсници од 25. маја до октобра 1992, када је смењен, страшна је. Срби су у њему убијани само у периоду док је управник био Хусо Мујановић. После његовог одласка, убистава Срба у затвору више није било. Али, занимљиво је да није пронађен извештај за мај и јун. Ту је и страшна прича о Србину Милошу Хрњезу чије кости ни дан-данас не могу да пронађу, а био је у затвору за време Хусе.
Мухамед Ковачевић каже да је после пресуде Мујановићу приметио да полако долази и до социолошког разбуђивања:
- Сад људи верују да се нешто дешавало. Долазе други који коначно желе да проговоре о злочинима на Илиџи и у Храсници. У разговору са надлежним тужиоцима Тужилаштав БиХ требало би да се заврши истрага око злочина у Храсници и Илиџи над Србима. Предмет је активан, али још није подигнута оптужница. Надам се да ће ускоро пред лицем правде бити и Фикрет Превљак и сви други. Ратни злочини над Србима у Сарајеву су табу-тема, односно постоји једно масовно порицање да се то уопште догађало.
ПЉАЧКА "ФАМОСА"
КАКО прича Мухамед, код фабрике "Фамос" у Храсници, 1992. му је страдао рођак којег је волео као брата рођеног:
- Тада је Фикрет Превљак самовољно одлучио да поведе 32 момка да опљачкају фабрику "Фамос". Срби су их дочекали и побили. То није била војна акција него класична пљачкашка. То Превљаку никада нећу опростити.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (5)