ПОДВИГ ХИРУРГА У БАЊАЛУЦИ: Пацијент имао осам бубрежних артерија, успешно урађена сложена операција

Р. С.

26. 08. 2020. у 15:20

ХИРУРШКИ тим Клинике за васкуларну хирургију у Бањалуци урадио је врло сложену операцију анеуризме трбушне аорте са урођеном врло ретком аномалијом код 65-годишњег пацијента.

ПОДВИГ ХИРУРГА У БАЊАЛУЦИ: Пацијент имао осам бубрежних артерија, успешно урађена сложена операција

Фото: УКЦ РС

Пацијент је имао осам бубрежних артерија, по четири за сваки бубрег, док је физиолошки  по једна артерија за сваки бубрег. Колико је ретка ова урођена аномалија говори у прилог и чињеница да је до сада у медицинској литератури забележен случај са највише шест бубрежних артерија код пацијента.

Фото: УКЦ РС

Такође, пацијент је има још једну урођену аномалију бубрежних вена,  а отежавајућа околност се огледала у томе што је бубрежна вена пролазила иза аорте, а испред кичменог стуба, док је нормално да иде испред аорте.

Фото: УКЦ РС

Из Универзитетско-клиничког центра Републике Српске су поручили да је извођењем овако сложеног оперативног захвата, медицинско особље наведене клинике доказало да може да одговори свим изазовима савремене васкуларне хирургије. 

- Постоперативни ток протиче уредно, а  пацијент ће кроз неколико дана бити пуштен на кућно лечење и вратити се нормалном животу - саопштено је данас из УКЦ РС у Бањалуци.
На челу овог хируршког тима био је начелник Клинике за васкуларну хирургију др Миланко Максић, а током операције су асистирали доктори Слободан Шормаз, Момир Бобар и Александар Кошпић, специјализанти, док су у тиму били и анестезиолог др Дејан Никић, те инструментарке Данка Кљајић, Биљана Бојић и Јована Илић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК ПРОГНОЗА ЗА ОКТОБАР: Најављено да ће пасти пола метра снега! Овакве екстреме ни метеоролози не памте

ШОК ПРОГНОЗА ЗА ОКТОБАР: Најављено да ће пасти пола метра снега! Овакве екстреме ни метеоролози не памте

ПРЕМА најавама метеоролога, октобар 2025. почеће у Србији под утицајем продора хладног ваздуха са североистока Русије који је дошао до Немачке и Пољске, али се полако приближава ка нама што ће проузроковати развој циклона у Јонском, Тиренском и делу Јадранског мора и већ 1. октобра, у среду, у вечерњим часовима на југу и југозападу Србије почеће да пада киша.

30. 09. 2025. у 20:58

Коментари (0)

КРАЈ ОГРАНИЧЕЊА – Хуаwеи Пура 80 нуди и моћне камере и све апликације на дохват руке