ЕГЗОДУС СРБА ИЗ САНСКОГ МОСТ: Обележено 25 година од протеривања око 27.000 Срба

Novosti online

10. 10. 2020. у 12:34

Симболичним спуштањем венаца и цвећа у реку Сану са градског моста у Приједору обележено је 25 година од егзодуса око 27.000 Срба из Санског Моста.

ЕГЗОДУС СРБА ИЗ САНСКОГ МОСТ: Обележено 25 година од протеривања око 27.000 Срба

Foto: Printskrin

Међу окупљенима на градском мосту било и Сањана који су се присетили тешких дана, а један од њих је и Радослав Рашљић који је рекао како се десило све много брзо и да су морали бежати са малом дјецом.

- Било нас је шесторо и ето сад сам се сместио овде у Гомјеници. Успомене су тешке, време лечи све и преболело се, бар они који нису изгубили своје најмилије - рекао је Рашљић.

Сански Мост једна је од 13 општина које су до касног љета и јесени 1995. године биле у саставу Републике Српске.

Октобарских дана 1995. године из западнокрајишких општина насилно је протерано више од 120.000 Срба.

- Ти људи су расељени по целом свијету, а сви би вољели да се врате на своје огњиште, бар у посету. Међутим, тамо нема разумевања за ове људе - рекла је председник приједорске Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Здравка Карлица.

Карлица је истакла да српски повратници и даље немају струје, иако је и прошле године апеловано да се однос према њима промени.

- Прошле године смо са овог места упутили апел да се понашају према нашим повратницима као ми према њиховим у Приједору, међутим, стање је непримењено - нагласила је Карлица.

Заменик начелника општине Оштра Лука Драган Мастикоса изјавио је да се овим окупљањем још једном указује на егзодус Срба 1995. године.

- Ако ми не обележавамо овај догађај и не обраћамо пажњу на то, сви ће на нас заборавити. Указујемо на то да се и на нашој страни десио егзодус - рекао је Мастокоса.

Он је указао на неке податке према којима је 1995. године у Санском Мосту било 28 500 Срба, а сада се према неким подацима тамо налази њих око 1 000.

- Практично, тамо живи око 300 становника. Ми смо протјерани из Санског Моста - додао је Мастикоса.

Заменик градоначелника Приједора Александар Миљуш рекао је да је Приједор примио многе становнике и избеглице са подручја Санског Моста.

(Срна)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.

20. 12. 2025. у 09:41

ХРВАТИ ПОСЛАЛИ ЈАСНУ ПОРУКУ: Држава нам је на погрешном путу!

ХРВАТИ ПОСЛАЛИ ЈАСНУ ПОРУКУ: "Држава нам је на погрешном путу!"

ВЕЋИНА грађана Хрватске сматра да земља иде у погрешном смеру, а највише примедби имају на корупцију, инфлацију, ниске плате, мале пензије и сиромаштво, показало је децембарско истраживање Кробарометра, објављено у Дневнику хрватске Нове ТВ.

26. 12. 2025. у 12:34

Коментари (0)

ДАН МИРА И МЕЂУСОБНОГ УВАЖАВАЊА: Шта православци треба да ураде за католички Божић?