ЗДАЊЕ ПУНО "СРБАДИЈЕ": Бијељински Соколски дом у пуном сјају
СОКОЛСКОМ дому у Бијељини, архитектонском споменику под заштитом, грађеном у савременом српско-византијском стилу, враћен је првобитни сјај, а градоначелник Бијељине Мићо Мићић и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик здање су званично предали на употребу реномираним бијељинским установама културе.
- Драго ми је да се налазим на још једном месту нашег заједничког успеха. Обновом Соколског дома показујемо способност да чувамо нашу културу и вредности, а да институцијама културе дамо репрезентативне услове за њихов рад. Бијељина са овим добија још један нови садржај, што говори да је озбиљан град са светлом будућношћу - истакао је Додик.
Градоначелник Мићо Мићић нагласио је да је обнова Соколског дома омогућила боље услове за рад установа културе, а суграђанима дала могућност да на савремен начин користе културне садржаје.
- Овде је најакустичнија сала у нашем Граду и предали смо је нашем Хору "Србадија" на управљање и коришћење, јер они то заслужују. Осим њих, овај простор користиће и друге институције културе, као што су Градско позориште и СКУД „Семберија“. Наставићемо пуним капацитетом и са реализацијом бројних других пројекат - поручио је Мићић.
Радови на обнови ове зграде, која је споменик културе првог реда, трајали су две године а коштали су 2,1 милион конвертибилних марака, од чега је Град Бијељина обезбедио 1,5 милиона КМ, а Влада Републике Српске 600.000 КМ.
Соколски дом је проглашен за објекат највећег степена заштите и зато је било важно да цео пројекат буде спроведен у складу са првобитним архитектонским нацртом, подсетио је градоначелник Мићић.
- Радови су подразумевали враћање првобитног изгледа објекту, уз замену кровне конструкције, струјних и водних инсталација, увођење гријања и вентилације. Поносни смо што смо на овај пројекат јер културно-историјски споменици су национална баштина о којој морамо бринути“, нагласио је Мићић, напомињући да ће, иако је ово велика инвестиција, реконструкцијом овог објекта, град добити много на визуелном изгледу.
Камен-темељац за Соколски дом положен је 1929. године, а градња је завршена 1931. године. Зграду је пројектовао чувени српски архитекта Момир Коруновић (1883-1969), аутор бројних знаменитих зграда у Краљевини Југославији.
Соколски дом је једна од најзначајнијих и архитектонски највреднијих зграда изграђених између два светска рата у Бијељини. Све значајније академије и приредбе између два рата су одржаване у Соколском дому, а сем спортских, у њој су одржане многе манифестације националних друштава, између осталог и прва представа позоришта "Сцена" 1935. године.
Послије рата, ова зграда је постала сједиште спортских организација и друштава. Обновљени Соколски дом биће нова адреса Хора "Србадија", а планирано је да у објекат буду смештени и Српско културно-уметничко друштво "Семберија" и Градско позориште "Семберија".
Хор "Србадија" је уз подршку Министарства просвете и културе Републике Српске обезбедио инструменте, намештај, униформе и другу опрему за рад хора.
Диригент прослављене "Србадије", Десанка Тракиловић оцењује да је Соколски дом идеалан за њих и по површини и по акустичности.
- Овај нови простор олакшаће нам рад. Нећемо више морати термине усклађивати са другима. Захваљујем Градској управи Бијељина и Влади Републике Српске за подршку. Ово је након Банског двора сигурно најакустичнија сала коју имамо - рекла је Тракиловићева.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)