РЕПУБЛИКУ СРПСКУ ЧУВА ВЕЛИКА РУСИЈА: Став Москве о Дејтонском споразуму јасан је као дан

Novosti online

13. 12. 2020. у 22:19

РУСКА Федерација сарадњом са Републиком Српском не подрива и не нарушава стабилност БиХ, категоричан је руски амбасадор у БиХ Петар Иванцов.

РЕПУБЛИКУ СРПСКУ ЧУВА ВЕЛИКА РУСИЈА: Став Москве о Дејтонском споразуму јасан је као дан

Фото Ап

- Ми радимо у строгим оквирима предвиђених дипломатском и другом праксом. Ми се не мешамо у унутрашња питања БиХ - рекао је Иванцов.

Он је додао да их оптужују за негативан и злонамеран утицај у БиХ, али му још нико није објаснио у чему се тај утицај огледа.

- У томе што штитимо Дејтонски споразум? Па, то вероватно није у вези са тим како ми утичемо, него са тим како интерпретирамо тај споразум. Ослањамо се не на дух, већ на слово Дејтона. Штитимо три основна принципа Дејтонског споразума. То је територијални интегритет, суверенитет и независност БиХ, равноправност три народа која живе у БиХ - рекао је Иванцов за АТВ.

Према његовим речима, то је и јасно раздвајање надлежности између централне власти и ентитета БиХ, а Дејтонски споразум се не сме тумачити у виду менија.

- Не сме се наглашавати један принцип и заборављати на два друга, како се, нажалост, с времена на време ради. На последњем ПИК-у, делимично један од разлога зашто се нисмо могли усагласити о заједничкој изјави је јер је у њој изабран принцип којег у потпуности подржавамо, независност и територијални интегритет, али наши партнери су одбили да помену у тексту права народа и права ентитета - појаснио је Иванцов.

Фото: Срна

Иванцов је рекао и да међународна заједница више не може играти у процесу измене Дејтонског споразума, јер је БиХ суверена и независна држава и само народи БиХ могу одлучивати како ће живети.

Уколико се жели мењати Устав БиХ, Иванцов је навео да то треба радити на темељу институција БиХ које постоје и на основу поретка који је предвиђен законима.

- Тај поредак подразумева сагласност три народа и два ентитета. То је та стаза по којој се треба кретати. То је та мапа пута која одређује развој БиХ. Мислим да другог пута нема - додао је Иванцов.

Иванцов је на питање како се решити страног протектората одговорио да је то поприлично једноставно, односно да руководство ПИК-а треба да донесе одговарајућу одлуку и процес се даље може одвијати поприлично брзо.

Он је мишљења да БиХ треба да постане члан ЕУ, али треба да буду проведене одређене реформе и тада ће добити кандидатски статус на основу којег ће се кретати даље.

Иванцов је рекао да је високи представник у БиХ одавно изгубио своје значење и да је та функција изгубила своје не само практично значење већ и практични смисао.

- И управо због тога говоримо о томе да је дошло време за затварање те институције. Уосталом, то је требало да се деси већ 2007. године. Тај процес није иницирала Русија, иницирао га је Педи Ешдаун, високи представник - напоменуо је Иванцов, те додао да се то, нажалост, није десило до данас.

Он је истакао да спорна питања у БиХ треба да се решавају на основу дијалога међу политичким актерима, јер се само тако може доћи до решења.

Русија, истакао је, гради односи у БиХ, те је навео пример да руске компаније успешно раде и у Федерацији и у Републици Српској.

Поменуо је Сбербанку, која има филијале и у ФБиХ и у Републици Српској, затим "Гаспромњефт", једну од најквалитетнијих добављача нафтних производа у ФБиХ, као и "Зарубежњефт" који послује у Српској.

Иванцов је подсетио да је "Зарубежњефт" пре две године имао велики пожар у рафинеријом у Броду и да до данас производња није опорављена.

- `Зарубежњефт` остаје овде. Они разматрају стратешке правце развијања свог даљег пословања. Мислим да ће тај процес бити завршен средином сљедеће године и компанија ће наставити свој рад - појаснио је Иванцов.

Он је додао да се труде да сарађују тамо где могу и тамо где за то имају повољније услове, посебно што се тиче трговинско-економских послова.

- Можда имамо нешто мање трговинско-економских веза са ФБиХ, вероватно због тога што је овде сложенија структура. Овде, осим власти на ентитетском нивоу, постоје и кантони и добијање лиценце, дозволе, одобрења, захтева више времена и наш бизнис боље и лакше функционише у Републици Српској - појаснио је Иванцов.

Истакао да је да, када је реч о Републици Српској, Русија, вероватно, има више веза на културном и духовном нивоу, јер имају заједничку религију, православну цркву.

Он је подсетио да завршава своју мисију у БиХ, за коју је констатовао да има добру будућност.

- Хоћу да пожелим народу БиХ добру будућност. Добру, срећну будућност у пријатељству са свим државама свијета, европским државама, Русијом, Кином, Турском, САД - закључио је Иванцов.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

СВИ СУ ОВО ЧЕКАЛИ: Евролига се огласила због дербија Црвене звезде и Партизана