ГРАЂАНИ МЕШАЈУ "ТРАВУ" СА КОНОПЉОМ ЗА ПЕЛЕТ: Република Српска недавно добила нови правилник о условима за узгој индустријске биљке
НАКОН што је Mинистарство пољопривреде Републике Српске недавно усвојило нови Правилник о условима узгоја индустријске конопље грађани су "затрпали" ресорно министарство са питањима како да почну да узгајају марихуану у медицинске сврхе, односно, како наводе, због лечења.
Грађани у порукама ресорном министарству траже одговоре како и где могу да набаве семе јер желе да започну узгој и производњу, а упорно потенцирајући да ће конопљу, тј. марихуану, користити само у медицинске сврхе.
Ипак, на разочарање стотине ентузијаста који су писали и даље пишу, из ресорног министарства објашњавају, за "Новости", да су грађани "промашили" тему, јер су помешали индустријску конопљу, која има дозволу за узгој у РС са оном у медицинске сврхе, која нема дозволу за узгајање у Српској.
Супстанце
ИНАЧЕ, индустријска конопља и марихуана потичу од исте биљке, а то је канабис или конопља. Она има своје две подврсте, а то су индустријска конопља и индијска конопља тзв. марихуана. Основна разлика им је количина психоактивне супстанце (ТХЦ).
Индустријска конопља, како појашњавају из ресорног министарства, може да се користи за производњу влакана или за пелет и нема везе са медицинском конопљом, односно марихуаном. Такође, објашњавају да је новим Правилником олакшано узгајивачима у коју ће сврху производити индустријску конопљу.
Саша Лалић, начелник Одељења за биљну производњу у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, истиче да онај ко жели да узгаја индустријску конопљу у РС, то јест, ко је добио одобрење ресорног министарства, и испуњава остале услове прописане Правилником, без икакве бојазни и несигурности може то да ради.
- Ту биљку потом може да пласира где он жели, да ли ће од ње да прави влакна или пелет, или ће да је извезе, то је избор самог произвођача - рекао је Лалић.
РАЗВИЈЕНО ТРЖИШТЕ
СТОЈАН Маринковић, председник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС, каже да све више пољопривредника у Српској жели да ради са индустријском конопљом.
- То је профитабилна грана пољопривреде. Већ је заживела у региону, у Србији и Хрватској. Пелет и други производи од конопље имају развијено тржиште. Ако у неком наредном периоду буде дозвољено и да се узгаја конопља због уља које се користи у медицинске сврхе то би значило и једно ново велико тржиште за наше пољопривреднике - истиче Маринковић.
По подацима ресорног министарства, интересовања за узгој индустријске конопље било је и прошле године и издато је 11 таквих одобрења на основу ранијег правилника.
- Међутим, пандемија је заинтересоване узгајиваче спречила да набаве семе, тако да није дошло до реализације тог плана, односно подизања засада - појашњавају из министарства.
Индустријска конопља, како се наводи у новом правилнику, може се узгајати само на основу одобрења које издаје Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС.
Одобрење се издаје за површину од минимално једног хектара и важи једну сетвену сезону.
Захтев за издавање одобрења могу поднети правна и физичка лица, као и предузетници уписани у регистар пољопривредних газдинстава. Дакле, узгајивачи подносе министарству захтев најкасније до 31. марта текуће године.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)