МИЛОВАН БЈЕЛИЦА: Одлука о премештању Караџића једнака смртној казни - зашто СДС ћути?
ОДЛУКА Механизма за кривичне судове у Хагу да се први председник Републике Српске Радован Караџић пошаље на служење казне у Велику Британију једнака је смртној казни, изјавио је Срни члан Главног одбора СДС-а Милован Бјелица.

Фото: Општина Соколац
Он је истакао да Караџић није добио пресуду и није у затвору због тога што је пуцао, већ због тога што је био на челу покрета свога народа - покрета који је одбранио српски народ и утемељио Републику Српску.
- Не изненађује ме што су током суђења сви ћутали и што нису бар декларативно подржавали одбрану нашег првог предсједника, што су се поигравали његовим именом, те стављали и скидали табле, није ми изненађење ни што сада ћуте када га шаљу у затвор у Великој Британији чиме му доживотни затвор преиначују у смртну пресуду, али не могу да схватим да повјерујем и прихватим да ћути његова Српска демократска странка - рекао је Бјелица коментаришући одлуку о премјештању Караџића.
Он је оцијенио да се СДС понаша као да се стиди своје прошлости.
- Као да су нас небулозне оптужбе да смо издајници гурнуле на неки пут који није наш. И сада ми тим путем идемо несигурним кораком, при том стари чланови и оснивачи не могу да нас познају, а млади људи да препознају оно што су им о СДС-у причали очеви и дједови и о чему су читали и учили - навео је Бјелица, који је и начелник Сокоца.
Он је оцијенио да је СДС престао у неком тренутку да води политику континуитета.
- Одавно сам врх странке не реагује довољно брзо и јасно по многим питањима. Препуштамо ствари случају и занемарујемо сопствену важност за Републику Српску, њену демократију и друштво - оцијенио је Бјелица.
Он каже да је то видљиво на бројним примјерима, од иступа званичника, сећања на чланове и функционере, комеморације преминулим члановима и функционерима, заштите и помоћи пред страним и домаћим судовима и тако у недоглед.
На том фону, додао је он, је и овај однос према судбини првог председника СДС-а и Републике Српске.
- Тако на званичном сајту странке у делу који говори о њеној историји, нема помена ни др Радована Караџића, ни др Николе Кољевића, др Алексе Бухе, др Јована Рашковића, Момчила Крајишника, академика Милорада Екмечића и Славка Леовца, др Милутина Најдановића, Боривоја Сендића, Велибора Остојића, Страњихе Живака и других који су задужили и Републику Српску и српски народ, а којима треба да се као једна политичка организација од имена и презимена поносимо и дичимо - указао је Бјелица.
Он је рекао да због тога мора у своје и у име соколачког одбора странке да реагује.
- Морам да кажем "не" у моје име. Не ћутању, не затварању очију, не погледу у под и прихватању диктата, не урушавању сећања на осниваче странке, на првог председника, а Бога ми не и забораву др Јовна Рашковића - поручио је Бјелица.
Подсећајући на Караџићеве речи да је "СДС бренд, који је важно очувати због демократије у Републици Српској", Бјелица је рекао да се плаши да је од бренда остало само име и грб.
- Мада верујем да је то и више него довољно да се обнови све оно што СДС јесте и треба да буде - поручио је Бјелица.
Караџић /75/ је 2016. године првостепено осуђен на 40 година затвора, а након жалбеног поступка суд у Хагу му је 2019. године изрекао казну доживотног затвора.
Први председник Републике Српске ухапшен је у Србији и предат Трибуналу у Хагу 2008. године. Након изрицања пресуде био је у притворској јединици у Хагу.
(РТРС)
Препоручујемо

ПРВИ КОРАК КА УБИСТВУ: Радован Караџић осуђен на казну самице до краја живота!
15. 05. 2021. у 11:30

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)