НЕДЕЉА ПРОЂЕ - Милутин Поповић Захар: “Видовдан“ ми је заувек остао у срцу
Сутра је Видовдан. Кроз векове, 28. јун био је судбински дан за српски народ. Тај датум је на неки начин одредио и музичку судбину Милутина Поповића Захара, нашег истакнутог уметника.
Написао је песму "Видовдан", која је кроз године у правом смислу те речи постала народна.
* Како и када је настала ова песма?
- Она је моја најснажнија песма и написао сам је поводом 600 година Косовске битке, што је обележено 1989. на Газиместану. Тада ми је било најважније да у што мање речи кажем што више. Изгледа да сам у томе успео.
* Веома се брзо одомаћила у нашем народу.
- Многи кажу да је "Видовдан" друга химна нашег народа, ма где се он налазио. Практично нема већег скупа на коме се она хорски не пева. Та песма изазива поштовање и уз њу се не пије.
* Ваш "Видовдан" певају и други у свету.
- Певају је у Перуу, Бугарској, Грчкој, Азербејџану, на Куби... У Русији је певају кадети, монахиње. Врхунац је био 1998. године, када су "Видовдан" извели државни симфонијски оркестар Русије и солисти ансамбла "Бољшог театра".
* Та песма истовремено буди радост и тугу.
- Реч је о једној ирационалној световној молитви Богу, која није у духу црквених канона. Један од стихова гласи: "У небо гледам, пролазе векови, сећања давних једини лекови". Слободније речено, ко изгуби сећање на своју прошлост, тај је изгубио и лек за живот.
* Даље се у песми каже: "Куд год да кренем, теби се враћам поново, ко да ми отме из моје душе Косово".
- За мене је Косово пупчана врпца за коју је везан сваки Србин који држи до своје нације и своје историје. И она је нераскидива.
* Може ли песма да буде лек за нашу напаћену душу?
- Наша душа је по мени најнапаћенија на свету. Према речима великог Гетеа, српски народ су идентификовале и одржале епске народне песме, којима нема премца.
* Да ли припремате нешто ново?
- Управо сам завршио песму о нашој великој хероини Симониди. Најкраће, реч је о повратку историје, коју неки желе да нам отму.
* Ви сте композитор, магистар међународног права, сликар, писац, шахиста, виолиниста... Ко је заправо Захар?
- Он је знатижељан човек. Ја сам једно дете, жељно да уђе у тајне свих лепота око себе.
* Шта вам је још обележило протеклу недељу?
- Написао сам песму "Чуда планете", која неће бити компонована. Изгледа да се повлачењем оних глечера топе и морал, историја и све живо. Живимо у свету чуда, у коме се људски род нажалост тешко сналази.
Препоручујемо
НАШИ СЕНИОРИ - Милутин Поповић Захар: Од Брене направио звезду, а Титу свирао на увце
29. 01. 2021. у 09:51
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)