ЕПСКА НОЋНА МОРА: Ремек-дело "Лоренс од Арабије" Дејвида Лина премијерно приказано пре тачно шест деценија
ПРЕ тачно 60 година, 10. децембра 1962. године у лондонском "Одеону", одржана је премијера епске историјске драме "Лоренс од Арабије" режисера Дејвида Лина, са величанственом глумачком поставом - Питер О'Тул, Алек Гинис, Омар Шариф, Ентони Квин, Џек Хокинс, Ентони Квејл и Хозе Фере.
Главни јунак је Томас Едвард Лоренс храбри, сналажљиви, загонетни војни официр који је предводио британску подршку арапској побуни против Отоманског царства током Првог светског рата. Ово је, наводно, најдужи филм без женских дијалога - иако траје три сата и 36 минута, у њему нема жена са говорним улогама, пропуст који би данас изазвао негодовање. Ипак, филм је ремек-дело, а режисери попут Стенлија Кјубрика, Мартина Скорсезеа, Џорџа Лукаса, Ридлија Скота и Стивена Спилберга тврде да је имао кључни утицај на њих.
Мада су у "Лоренсу од Арабије" неке од најбесмртнијих филмских сцена, пре свих сцена фатаморгане која приказује долазак лика кога игра Омар Шариф, а која је публици шездесетих година 20. века одузимала дах, није било ничег налик екстази на снимању филма у Јордану, Шпанији и Мароку. Напротив, више је наликовало ноћној мори због жестоког опијања глумаца, дрогирања, коцкања, незадовољних статиста, односно војника мароканске војске који су пуцали на глумце због неисплаћених хонорара, па чак и коза које су се навукле на алкохол. Како не би губили време на спавање, глумци би се накљукали амфетаминима и обично би прокоцкали своје плате, уз што више секса. Једне ноћи су завршили у згради пуној жена које нису реаговале на њихов добар изглед и харизму. Испоставило се да су ушли у женски манастир.
"Лоренс од Арабије" учинио је О'Тула једним од водећих глумаца свог времена. Улогу је добио након што ју је одбио Марлон Брандо, који је, наводно, рекао да не жели да проведе две године свог живота јашући на камили, а за њим и тада непознати Алберт Фини, који се уплашио да неће моћи да се носи са популарношћу, одбијајући да потпише седмогодишњи уговор. Снимање ратног епа у пустињи било је опасно, па је О'Тул задобио опекотине трећег степена, угануо оба скочна зглоба, покидао лигамнете на куку и бутини, сломио палац, ишчашио кичму, сломио лобању, угануо врат, покидао мишић препона, двапут имао потрес мозга, угризла га је камила... Први пут када је покушао да јаше камилу, крв му је цурила из фармерки. Коначно је савладао технику јахања камила тако што је испод седла додао слој сунђерасте гуме, како би ублажио бол у нагњеченој позадини. Бедуинска племена, која су статирала на снимању, брзо су усвојила ову практичну иновацију, а О'Тула су прозвали "отац сунђера". О'Тул је тврдио да је први пут погледао филм 20 година после премијере и био је веома импресиониран.
БРКОВИ ОМАРА ШАРИФА
ЕНГЛЕСКИ режисер сер Дејвид Лин, који је преминуо 1991, желео је да лик Шерифа Алија, кога је тумачио Омар Шариф, има браду како би био у контрасту са светлопутим и глатко обријаним О'Тулом. Пробали су браду на Шарифу, али се Лину није допало. Затим му је ставио лажне бркове и он је тако одиграо улогу. Шариф је у родном Египту постао звезда голобрад, међутим, утицај који је направио у филму био је толико јак, да је задржао бркове до краја каријере.
Препоручујемо
ОЛИВЕР СТОУН О ВУЧИЋУ: Председник Србије добио велику похвалу од чувеног редитеља
05. 12. 2022. у 22:03
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата
ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.
15. 01. 2025. у 07:31
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)