ПЕТАР ПУТУЈЕ У ВАРШАВУ: Изабран представник Србије на дечјој “Песми Евровизије 2020”
СРБИЈУ ће, на 18. “Дечјој песми Евровизије 2020”, која ће бити одржана 29. новембра ове године у Варшави, представљати 14-годишњи Петар Аничић, који ће извести песму “Откуцај”.
Фото: РТС/Гордан Јовић
Петар је, заједно са чувеним композитором Владимиром Граићем, написао музику, а уз Леонтину Вукомановић је и коаутор текста, док аранжман потписују Граић и Немања Филиповић.
Конкурс који је расписала Радио-телевизија Србије трајао је до 1. септембра. Стручна селекциона комисија, саставаљена од уредника Музичке редакције РТС, преслушала је пристигле песме и донела одлуку.
Петар Аничић је одличан ученик осмог разреда ОШ “Павле Савић” у Београду. О музици је почео да учи већ са четири године, а са шест је уписао нижу Mузичку школу “Мокрањац”, одсек клавир. Само годину дана касније написао је своју прву композицију, “Брзо трчим”. На конкурс за избор представника Србије на такмичењу “Дечја песма Евровизије” пријавио се, како каже, да би представио свој таленат и љубав према музици.
Петар воли историју и географију, језике и спорт. Тренира веслање у Партизану, и свима би препоручио овај спорт јер, према његовим речима, вода смирује и инспирише, а веслање активира све мишиће, развија физичку и менталну снагу.
Први пут се на “Дечјој песми Евровизије” дешава да једна земља, Пољска, захваљујући узастопним победама, буде домаћин два пута заредом. На такмичењу ће учествовати 13 земаља. Поред домаћина и Србије, то су дебитант Немачка, Белорусија, Грузија, Јерменија, Казахстан, Малта, Русија, Украјина, Француска, Холандија и Шпанија.
ТРАМП ЖЕСТОКО ПРЕТИО ИРАНУ, ПОМЕНУО И СРБИЈУ: Амерички председник оборио рекорд, говорио скоро два сата пред Конгресом
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп поставио је рекорд у најдужем говору о стању нације, који је трајао један сат и 50 минута, надмашивши рекорд који је Бил Клинтон поставио током свог последњег обраћања 2000. године.
25. 02. 2026. у 07:31
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)