БУДУЋНОСТ ЈЕ СТИГЛА: Самоходне камере-роботи у студију 11 Радио-телевизије Србије
СВАКИ сниматељ бар једном је пожелео да буде невидљив, како би, непримећен, камером бележио догађаје.

Фото Г. Јовић/РТС
Нова технолошка достигнућа то већ омогућавају камерманима у студију 11 Медијског јавног сервиса Србије, одакле се емитује информативни програм. Кроз тај простор, крећу се самоходне камере, навођене руком "невидљивог" камермана из режије. После преласка на снимање и емитовање само у дигиталном формату, Радио-телевизија Србије је отишла корак даље и постала једина телевизијска кућа у нашој земљи која употребљава роботизоване камере, објашњава, за "Новости", директор Технике РТС Дејан Јовановић.
- Од прве половине двехиљадитих, британски Би-Би-Си, италијански РАИ и немачке телевизије АРД и ЗДФ користе такве камере. У РТС су стигле у другој половини 2020. године и у почетку су збуњивале водитеље у студију. Из њихове перспективе, роботи се сами померају лево-десно, горе-доле или напред-назад. На роботима се, поред објектива, налазе монитор промптера, популарни "идиот" и програмски монитор, а водитељ не види човека иза те скаламерије. Наравно, водитељ комуницира са камерманом, који из режије управља роботима - каже Јовановић.
ВЕЛИКИ КОРАК У РАЗВОЈУ
ДИРЕКТОРКА Продукције Радио-телевизије Србије Биљана Царевић објашњава да роботизовани систем омогућава прецизну реализацију емисије у технолошки напредном стандарду.
- Гости су импресионирани самоходним камерама, које се по шинама крећу кроз простор, јер им пружају осећај да су директни актери великог корака у технолошком развоју телевизије.
Водитељи и презентери су се можда, с временом, навикли на камере без камермана, али гостима су оне и даље необичне.

Фото Г. Јовић/РТС
- Ваљда зато што се плаше, гости углавном не мрдају. Када све буде готово и "виде леђа" роботу, питају нас шта је то - примећује Јовановић и додаје да ове камере олакшавају реализовање креативних идеја и планираних послова.
- Будућност је стигла и тренутно је светла. Биће тако, све док робот само рачуна и предлаже човеку наредне потезе, али када робот почне да мисли...
Да није у питању никаква научна фантастика, уверава нас директорка Продукције РТС Биљана Царевић, која објашњава принцип рада.

У режији Студија 11, Фото Г. Јовић/РТС
- Када реализатори и камермани осмисле кадрове, камермани који су прошли посебну обуку, меморишу задате покрете роботизованих камера у специјализованом софтверу на рачунару. Затим, током емисије, из режије, прате спровођење задатих покрета.
Све ово, додаје Дејан Јовановић, гостима који завире у режију изгледа као играње игрица.
- Камерман седи испред џојстика и тастатуре, којима бира унапред дефинисане положаје робота, а ту је и монитор на коме прати кадрове камера са свих робота. Али, за њега то није игра.
Препоручујемо


СЛАВЉЕНА И ОКЛЕВЕТАНА: Снима се играно-документарна серија "Јованка Броз и тајне службе"
20. 03. 2021. у 11:44

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку
ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.
29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21
Коментари (0)