ШАМПИОН ЕЛИМИНИСАН СА ЕУРО 2024: Сјајна Швајцарска шокирала Италију и пласирала се у четвртфинале (ФОТО/ВИДЕО)

29. 06. 2024. у 19:53

ШВАЈЦАРСКА је први четвртфиналиста Европског првенства, пошто је у Берлину победила актуелног шампиона селекцију Италије са 2:0.

"Сајџије" су одлично играле, посебно у првом полувремену, што показује резултат, али и статистика. Однос у шутевима у том делу сусрета био је 10:1 (3:0 у оквир гола), посед лопте је такође био на страни тима Мурата Јакина - 55:45%. На крају је било 16:9 (4:1 у оквир).

Швајцарска је за офанзиван приступ награђена поготком који је у 37. минуту постигао Ремо Фројлер. Рубен Варгас је убацио лопту са леве стране, добро ју је примио фудбалер Болоње, а онда ударцем левом ногом успео да матира Ђанлуиђија Донаруму.

КЛИКНИ И УЗМИ 3000 БОНУС
ДОБРОДОШЛИЦЕ БЕЗ ДЕПОЗИТА

"Азури" су тек у неколико наврата озбиљније кренули ка голу Јана Зомера. Ипак, није било праве опасности по чувара мреже Интера. Италија је извела и три корнера, но и у тим ситуацијама била је безопасни.

Друго полувреме почело је идеално по "сајџије". Лопту је на левој страни добио асистент код првог гола Варгас, унео ју је у средину и фанстастичним шутем савладао Донаруму који је парадом само улепшао погодак.

Могла је Италија брзо да смањи резултат. Штопер Швајцарске Фабијан Шер је нехотично погодио стативу и тим Мурата Јакина имао је доста среће у тој ситуацији.

Играчи Лучана Спалетија могли су у 74. минуту да постигну гол, али је и сада статива била савезник противника, а погодио ју је Ђанлука Скамака.

До краја утакмице "азури" су покушавали да дођу до поготка и тако учине завршницу интересантном. Ипак, одбрана "сајџија" била је сјајна и ниједном није поклекла.

Швајцарска ће у четвртфиналу играти против победника меча Енглеска - Словачка.

Швајцарска - Италија 2:0 (1:0)

Стадион: "Олимпијски" (Берлин). Гледалаца: 68.172. Судија: Симон Марчињак (Пољска). Стрелци: Фројлер 37, Варгас 46 (Швајцарска).

Швајцарска (3-4-3): Зомер - Шер, Аканђи, Родригез - Ебишер (од 92. Штефен), Фројлер, Џака, Ридер (од 72. Стергију) - Варгас (од 71. Цубер), Емболо (од 77. Дуа), Ендој (од 77. Сијеро).

Италија (4-3-3): Донарума - Ди Лоренцо, Манћини, Бастони, Дармијан (од 74. Камбијасо) - Кристанте (од 75. Пелегрини), Фађоли (од 86. Фратеси), Барела (од 64. Ретеги) - Кијеза, Скамака, Ел Шарави (од 46. Закањи).

Друго полувреме: Швајцарска - Италија 2:0

90' - Утакмица је продужена за два минута.

87' - Бунили су се фудбалери Италије код судије Марчињана. Тражили су пенал, сигнализиравши да је Стергију играо руком. Ипак, Пољак није показао на белу тачку и поручио је да се настави са игром.

74' - Каква прилика за Италију. Ђанлука Скамака је из непосредне близине погодио стативу. Опет је оквир гола спасао Швајцарце, али за њих је најважније да до промене резултата није дошло.

73' - Примио је лопту Ретеги на 16 метара од кола ривала, шутирао је из окрета, био је то слаб ударац и лопту је без проблема покупио Зомер.

63' - "Азури" покушавају да пребаце тежиште игре на половину ривала. Ипак, изабраници Мурата Јакина одлично стоје на терену и делују веома сигурно.

52' - Мало је фалило да Италија смање вођство ривала и то преко Фабијана Шера који је погодио стативу сопственог гола.

46' - ШВАЈЦАРСКА ДУПЛИРА ПРЕДНОСТ! Какав почетак другог полувремена за Швајцарску. Прелеп гол постигао је Рубен Варгас, шутирао је искоса са леве стране, бацио се Донарума, но није могао ништа да уради.

РАДОСТ И ТУГА Фудбалер Швајцарске и Италије у различитим расположењима/ФОТО: Танјуг/АП

Прво полувреме: Швајцарска - Италија 1:0

45+3' - Завршено је прво полувреме у Берлину, "сајџије" заслужено воде.

45' - Лукаво је покушао Ридер да надмудри Донаруму. Шутирао је директно на гол из слободног ударца, икоса са десне стране. Ипак, добро је интервенисао Донарума и одбио је лопту у корнер.

37' - ШВАЈЦАРСКА ВОДИ! Добар напад "сајџија". Ремо Фројлер је утрчао у казнени простор, примио је најпре лопта, а онда ударцем левом ногом успео да матира Донаруму.

35' - Први жути картон на утакмици судија Симон Марчињак показао је везисти Италије Николу Барели.

32' - Опробао је ударац Рикардо Родригез. Тукао је из велике даљине, али лопта је ипак отишла високо преко пречке.

28' - Још један добар напад изабраника Мурата Јакина. Ендој је запретио два пута, но мрежа Италије је остала нетакнута.

24' - Изашао је Брил Емболо сам испред Донаруме. Шутирао је добро, али одлично се бацио капитен "азура" и спречио "сајџије" да дођу до предности. Срећа, као и чувар мреже су спасиле првака Европе да прими гол.

19' - Сјајно акцију одиграли су "азури" из слободног ударца. Барела је пребацио лопту преко живог зида за Ди Лоренца који је није добро захватио. Ипак и да је постигао гол био би поништен пошто се играч Наполија налазио у офсајду.

17' - Први корнер извела је и Италија, али проблема за одбрану Швајцарске није било, те до промене резултата није дошло.

14' - Борбено је на почетку сусрета. Швајцраци су два пута претили из прекида, но није било опасност по чувара мреже ПСЖ-а.

11' - За сад се више пред голом актуелног првака Европе. Проблем за "азуре" може да буде тај што се један од најбољих играча Николо Барела пожалио на повреду. Он је за сада успео да настави утакмицу.

2' - "Сајџије" су извеле први корнер, ипак добро је постављен био Бастони и главом је успео да избије лопте, те тако не дозволи да буде опасности по Донаруму.

1' - Почела је прва утакмица осмине финала на ЕУРО 2024. Са центра су кренули фудбалери Швајцарске.

Састави:

Швајцарска (3-4-3): Зомер - Шер, Аканђи, Родригез - Ебишер, Фројлер, Џака, Ридер - Варгас, Емболо, Ендој.

Италија (4-3-3): Донарума - Ди Лоренцо, Манћини, Бастони, Дармијан - Кристанте, Фађоли, Барела - Кијеза, Скамака, Ел Шарави.

Уочи меча:

Обе репрезентације су се ове фазе такмичења домогли након што су заузели друго место у својим групама, али сад ће за само једну бити места у четвртфиналу.

"Сајџије" су чини се више показали у првом делу такмичења. Освојили су пет бодова и нису имали ниједан пораз, док су "азури" изгубили од Шпаније (0:1), а голом у дубокој надокнади против Хрватске (1:1) успели да изборе реми и пласман у осмину финала.

Ове селекције су и на прошлом Европском првенству 2021. године одмериле снаге. Тада је Италија тријумфовала са 3:0. Потом су исте године још два пута играли у квалификацијама за Светско првенство и победника није било, јер су сусрети окончани резултатом 0:0 и 1:1.

Подсетимо, победник овог меча у четвртфиналу играће са бољим из дуела Енглеска - Словачка.

БОНУС ВИДЕО: ТУЧА НАВИЈАЧА НА ЕУРО 2024: Албанци напали српске навијаче, нису се добро провели

ОРЛОВИ ЛЕТЕ КА ПРВОЈ ЕВРОПСКОЈ ПОБЕДИ Србија против Словеније у наставку Еура

24 године након историјског окршаја на Еуру 2000. године у Белгији и Холандији, Србија и Словенија се од 15 часова састају у 2. колу групе Ц Европског првенства. Словенија је тада шокирала СР Југославију и повела са 3:0, али су Плави успели да остваре један од најлуђих повратака у историји Европских првенстава изједначивши резултат на 3:3 за само 6 минута.

20. 06. 2024. у 10:00