ФУДБАЛ ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ИСТИ! ФИФА доноси нову одлуку о офсајду, ово ће потпуно изменити све

Д. Н.

01. 02. 2022. у 18:13

ФУДБАЛ би ускоро могао да доживи историјску промену, а она је данас добила и важно "зелено светло".

ФУДБАЛ ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ИСТИ! ФИФА доноси нову одлуку о офсајду, ово ће потпуно изменити све

ФИФА

Подсетимо, ФИФА у последње време уводи неколико промена, међу предложенима је и да се Светско првенство игра сваке друге године, али се новине уводе и у самој фудбалској игри.

Једна таква промена названа је "полуаутоматизовани офсајд" и она је ових дана тестирана, а како су "први резултати - фантастични" (према данашњем саопштењу светске куће фудбала), ова новост би у наставку 2022. могла да заживи и на свим осталим великим надметањима.

- Тестови које је ФИФА урадила на Арапском купу указују да би подаци о праћењу екстремитета играча могли да донесу сензационалне увиде. Додатна тестирања нове технологије заказана су за фебруарско издање Светског клупског првенства у Абу Дабију, навела је најважнија фудбалска организација.

Али, шта уопште значи "полуаутоматизовани офсајд"?

Најпре треба подсетити да је, до увођења било какве технологије у фудбал, за одређивање да ли се играч тима који напада налазио у недозвољеној позицији када му је лопта упућена био задужен линијски судија, који је подизањем заставице офсајд сигнализирао главном арбитру.

Пре неку годину је, одлуком о увођењу Видео-асистент судија (ВАР), формирана судијска канцеларија у којој се прати меч који је у току, а ВАР-арбитри могу и треба да, прегледањем снимака, помогну главном судији око неког спорног догађаја. Па и офсајда. Али, то прегледање уме да потраје, а на крају се ипак сводило на то шта људско око, на основу снимка, види као недозвољену позицију. То, међутим, није увек 100% тачно.

Управо су одсуство стоодстотне прецизности, као и предугачко трајање док се снимак евентуалног офсајда анализира, довели до једне мале, али праве фудбалске револуције. И, ту на сцену ступа "полуаутоматизовани офсајд", а редакција "Новости" је решила да вам на прилично једноставан начин представи ову фудбалску новину.

ФИФА

О њој је недавно детаљно говорио директор ФИФА за фудбалске технологије и иновације Јоханес Холцмилер, а кључне информације су следеће:

- Испод сваког крова стадиона биће постављене посебне камере. И ми ћемо, уз помоћ ове технологије, снимајући покрете свих екстремитета и то свих актера фудбалског меча, да прикупљамо 29 података о сваком играчу, 50 пута у току сваке секунде! Онда ће софтвер да обради те податке и, у случају офсајда, порука о томе ће аутоматски бити послата ВАР-канцеларији. Дакле, не главном арбитру, већ његовим помоћницима који су задужени за видео-технологију. Зато и зовемо све ово полуаутоматским офсајдом, јер је ВАР тај који треба да прегледа и потврди да ли је дошло до активирања играча из недозвољене позиције. Онда из ВАР-канцеларије главног арбитра обавесте о томе да ли је било офсајда или није било - истиче Холцмилер.

Праћење екстремитета фудбалера - као видео-игрица!

Како изгледа када софтвер прати "у реалном времену" сваки покрет сваког играча, можете видети и на данас обелодањеном снимку ФИФА:

Холцмилер је, иначе, додао и следеће у својој најави ове фудбалске новости:

- Нас је пандемија коронавируса спречила да малтене било какво тестирање обавимо у 2020, али ево, сада то полако успевамо. Притом, имамо два фокуса. Једно је моменат упућивања лопте, за који се надамо да ћемо, уз помоћ технологије, идентификовати тачан тренутак када је лопта кренула напред. Други фокус је да тачно идентификујемо да ли је гол-линији ближи неки део нападачевог тела или тело другог најближег играча тима који се брани. Надамо се, да ћемо, уз помоћ технологије, то и успети. 

ФИФА

Технологија на фудбалској утакмици

"Главна одлука је у рукама главног судије"

Када је, за потребе ФИФА телевизије, чувени италијански арбитар Пјерлуиђи Колина, који у светској кући фудбала сада и ради на побољшању суђења, упитан "како је могуће поверити све то вештачкој интелигенцији" (јер офсајди могу да буду и активни и пасивни, а на све то - лопта до нападача може да дође и ако је намерно или случајно њом играо дефанзивац), он је одговорио овако:

- Лако је са гол-технологијом, ту је све или црно или бело: или је цела лопта прешла гол-линију, или није, па је ту стварно било лако пронаћи аутоматизовано решење. Код офсајда се морају анализирати не само позиција играча, већ и његов утицај на игру, а управо та одлука остаје у рукама главног судије. Дакле, лична одлука арбитра по питању недозвољене позиције не само да остаје на снази, већ је она кључна и коначна - поручио је Пјерлуиђи Колина.

Утврђивање офсајда / Фото: ФИФА

 

Како, дакле, функционише "полуаутоматизовани офсајд"?

У делићу секунде, када се офсајд деси, компјутерски систем то аутоматски јавља ВАР-судији. Он само провери:

  • да ли је до активирања играча из недозвољене позиције дошло. И, ако се активирао:
  • да ли му је лопту додао саиграч (што је недозвољено, односно офсајд), или је лоптом претходно играо одбрамбени играч (што онда није офсајд).
  • Целокупна ситуација се анализира "у тренутку" и, свега неколико секунди касније, јави главном арбитру. 

    Кад ће се примењивати "полуаутоматизовани офсајд"?

    ФИФА Арапски куп се одржао у Катару и на њему је први пут примењена ова технологија, а сви стадиони на којима су игране утакмице биле су опремљене поменутим "камерама за офсајд".

    Имајући у виду да је, према поменутој тврдњи ФИФА, све протекло како треба, ако се тако оконча тестирање и на клупском првенству света, ова технологија ће се користити и на свим наредним великим такмичењима.

    А највеће које се одржава ове године је, свакако, Светско првенство (Катар, 21. новембар - 18. децембар 2022.), на које се пласирала и фудбалска репрезентација Србије.

    Бонус видео: Да ли је у овој ситуацији био офсајд? Ако није, да ли је играч ЛАСК-а требало да добије црвени картон?

     

    Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

    Pratite vesti prema vašim interesovanjima

    Novosti Google News

    Коментари (0)

    ЦЕО СВЕТ СЕ СПРЕМА ЗА ЛУДНИЦУ У АМЕРИЦИ: Клади се на изборе и наплати своје познавање политике