СПОЈИТИ ДВЕ ГОДИНЕ - ПРЕМИЈА! Тужна судбина српских тренера у актуелним суперлигашима
КОНТИНУИТЕТ, поверење и стрпљење, заборављене су речи, бачене у запећак, скоро да су постале забрањене у речнику високих функционера и спортских фудбалских радника у Србији. У домаћем националном шампионату, у коме се дешава бесмислено много промена тренера, постало је тешко испратити све отказе. Поражавајуће делује податак да је од осамостаљења наше државе 2006, само шест "шефова" радило "у цугу" две године у истом тиму, када је реч о 16 актуелних суперлигаша.

FOTO: FK Partizan/Miroslav Todorović
О прекратком веку трајања тренера у Суперлиги Србије, суморну статистику извлачио је педантни и прецизни ЦИЕС (фудбалска опсерваторија из Швајцарске), прошле године. Према тим истраживањима, у фудбалској Европи, најнесигурније је зарађивати тренерски хлеб у нашој држави. За наше услове готово као научна фантастика звучи податак да је мандат Сер Алекса Фергусона у Манчестер јунајтеду трајао 26 година, или да ће Дијего Симеоне, уколико настави сарадњу са Атлетико Мадридом, спојити више од 12 узастопних сезона. Како тренутно ствари стоје у целом свету, тешко да ћемо у неком догледном периоду видети обарање светског рекорда, који држи чувени Француз Ги Ру, будући да је у Оксеру спојио невероватно 44 године на клупи, од 1961. до 2005. А сувишно је и помислити да би нешто слично могло да се догоди у Србији.
Првих пет
1. Ненад Миловановић (Младост Л.)
5 година, 5 месеци, 14 дана
2. Радован Ћурчић (Јавор)
3 године, 8 месеци, 22 дана
3. Владан Милојевић (Чукарички)
3 године, 3 месеца, 5 дана
4. Дејан Станковић (Ц. звезда)
2 године, 8 месеци, 5 дана
5. Милан Раставац (Раднички Ниш)
2 године, 5 месеци, 29 дана
* На клупи једног тима без прекида (статистика за актуелне суперлигаше).
Рекордан век код нас, може се рећи и "системска грешка" је Ненад Миловановић. Садашњи алфа и омега Младости из Лучана, чија је целокупна каријера везана за овај клуб, имао је прилику да буде тренер плавих у континуитету чак пет година и пет месеци, у периоду од фебуара 2014. до јула 2019. Да Нешко није одлучио да се напрасно повуче три дана уочи сезоне 2019/2020, ко зна колико би низ још трајао. Како год, Миловановић је миран на првом месту у овој категорији сигурно бар још неко време.
Црвена звезда - Партизан 17:17
ЗАНИМЉИВО, на клупи "вечитих" у овом раздобљу од 17 година, продефиловао је једнак број тренера - 21, с тим да се у Партизану се најдуже задржавао Александар Станојевић. У оба наврата бивао је у тиму из Хумске скоро истоветан период, али је мандат од априла 2010. до јануара 2012, био месец дана дужи него од септембра 2020. до маја 2022.
Други на листи, у времену од 2006. до 2023, јесте бивши селектор Србије - Радован Ћурчић. Садашњи стратег Јавора, управо је у клубу из Ивањице имао најуспешнији период каријере (од 2007. до 2010), који га је и препоручио за рад у савезу, како за младу репрезентацију, тако после и за сениоре. За три године и осам месеци, екипу из Ивањице увео је у елитни ранг, а потом је по правилу завршавао у горњем делу табеле, што је за тај тим био велики успех.
Сличан развојни пут као и Ћурчић, имао је и Владан Милојевић, такође са трогодишњим стажом на клупи једног тима у континуитету, али то није била Црвена звезда, где се прославио. Некадашњи стратег црвено-белих, пре одласка у иностранство, потом и на клупу тима из Љутице Богдана, пробио се у Чукаричком. Преузео је екипу са Бановог брда када је била у другом рангу (2012), затим је ушао у елиту, а све је кулминирало освајањем Купа Србије 2014/2015. Из клуба је отишао у октобру наредне сезоне.
Лазетић, па Перишић и Дуљај
ОД актуелних "шефова" у Суперлиги Србије, Жарко Лазетић тренутно има убедљиво најдужи стаж. На кормилу ТСЦ је годину и десет месеци, а готово је извесно да ће 30. новембра, прославити "други рођендан" на клупи тима из Бачке Тополе.
Да на почетку сезоне нису смењени Душан Керкез (Чукарички) и Небојша Јоксимовић (Раднички Крагујевац), били би за петама Лазетићу. Овако, други и трећи на листи су Драган Перишић (Напредак) и Игор Дуљај (Партизан), који су спојили седам месеци. Додуше, стратег "чарапана" је сео на клупу седам дана пре него колега из Хумске.
Тиме се списак тренера са три године без прекида за командама једног тима завршава. Нажалост, прерана и изненадна смрт Золтана Саба, приморала је ТСЦ да тражи новог стратега, након што је био на клупи тима из Бачке Тополе две године и три месеца (од 2018. до 2020). Милан Раставац такође је имао потенцијал да споји више од две и по године (од 2015. до 2017) као први тренер Радничког из Ниша, да није одлучио да не продужи уговор, који му је истицао на крају те сезоне. Дужи мандат је прекинуо и Дејан Станковић, после испадања у плеј-офу квалификација за ЛШ од Макабија из Хаифе, након две године и осам месеци (од 2019. до 2022) проведених у Црвеној звезди, са којом је узео три шампионске титуле, од тога две дупле круне. Уписао је тако Деки себе као најдуговечнијег тренера Звезде од 2006.

"ДАН Д" ЗА МИЛЕНКОВИЋА И НОТИНГЕМ: Победа над Челсијем би им могла донети пласман у Лигу шампиона
НАЈЗАНИМЉИВИЈИ меч последњег кола Премијер лиге биће одигран на "Сити граунду" где ћемо гледати обрачун Нотингем фореста и Челсија (17.00).
25. 05. 2025. у 07:40

СРПСКА ПОСЛА! Ево како је Никола Јокић реаговао када је сазнао да није МВП НБА лиге
Никола Јокић, кошаркаш који је по многима заслужио МВП награду за најкориснијег играча МВП лиге, покраден је и ове године. Признање је додељено Шаију Гилџис Александеру, а сада испливавају нове информације о томе како је ту вест прихватио Србин.
25. 05. 2025. у 13:00

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице
ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.
25. 05. 2025. у 13:31
Коментари (0)