РОЂЕНДАН ФК ВОЈВОДИНА И ТО 110! Од тајног настанка, српског пркоса, плавих дресова и љубавних јада - до славе

Дарко Николић
Дарко Николић

06. 03. 2024. у 09:49

Мало је фудбалских клубова који се могу подичити да су настали у Аустроугарској, а да и даље представљају значајан фактор у овдашњем спорту. Управо је то случај са ФК Војводина, који је настао на овај дан пре 110 година - и то у великој тајности.

РОЂЕНДАН ФК ВОЈВОДИНА И ТО 110! Од тајног настанка, српског пркоса, плавих дресова и љубавних јада - до славе

ФОТО: А. Илић

Кренимо редом на ово кратко, а потпуно несвакидашње путовање кроз историју српског фудбалског великана.

За њен рецепт су потребни:

Место збивања: Аустроугарска. У којој национални клуб Срба није био нешто баш пожељно због нарастајућих тензија које су се, врло брзо, разбуктале у крвави ратни сукоб.

Време збивања: Година 1914. Година у којој је фудбал већ увелико живео на европском континенту, не и у "Српској Атини" која је у то време имала нешто мање од 40.000 житеља.

Локација: Штрикерска радионица чика Саве Шијакова, Темерински шор 12.

Актери: Утемељивач новосадске текстилне индустрије Миленко Шијаков, славни адвокат Коста Хаџи - потоњи дугогодишњи генерални секретар југословенске куће фудбала, универзитетски професор Владимир Милићевић, правници Раденко Ракић и Каменко Ћирић, хемичар Душан Хинић, те Бранко Госпођиначки, Гојко Ружић, Ђорђе Живанов и Ранко Тошић.

Изговор: Сви ови славни оснивачи у то доба су, као врло млади, морали да нађу изговор за окупљање у тадашњој Аустроугарској. У дворишту Темеринског шора 12, који се тада звао Житна улица, ови ученици Велике српске православне гимназије, шегрти, студенти и трговачки помоћници, решили су да оснују национални клуб.

Име: Петнаест година трајало је "Војводство Србија и Тамишки Банат" (од 1849. до 1861), па су оснивачи одабрали име Војводина како би подсетили на некадашњу идеју о војводству у коме је било планирано да Срби имају културно-политичку аутономију у некадашњој Хабзбуршкој царевини.

Терен: "Воша" тада није имала своје игралиште, па је омладина из Подбаре и Салајке која се придружила клубу тренирала на пољанчету "Четири крајцаре".

Дресови: Иако је Војводина свих ових деценија позната по црвено-белој опреми, први дресови које је сашила мајка фудбалера Милорада Милићевића били су - светло плави.

Први меч: У Ковиљу, 1914, против локалног клуба Шајкаш који је постојао већ шест година.

Љубав: Први ривал је одабран - због љубави. Девојка фудбалера Војводине Љубојевића била је из тог краја, па је одабран Шајкаш како би је он импресионирао. А та љубав се увелико пренела и на сам клуб који је из тајности - одмах кренуо у славу.

Први ривал поражен је са 5:0, па иако се на наредни наступ чекало све до ослобођења 1918. године, љубав према "Воши" наставила је да траје. И до тада, а и до сада, 110 година касније. У међувремену су освојене две титуле - славило се у лето 1966. и 1989. освајање шампионског трофеја. Не и последњег, верују они којима је новосадска "дама српског фудбала" најмилија срцу.


Бонус видео: Кад је у халу ушао војни оркестар, и "делије" и "гробари" загрмели као један!

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАСТ ОЧИТАО ЛЕКЦИЈУ ВЕЉКУ Шта је поручио зету: То у Београду није могао видети

ТАСТ ОЧИТАО ЛЕКЦИЈУ ВЕЉКУ Шта је поручио зету: "То у Београду није могао видети"

БОГДАН Родић, отац Богдане Ражнатовић, једном приликом говорио је о најмлађој ћерки која је данас удата за Вељка Ражнатовића. Богдан је тада навео да је одмах на почетку везе скренуо пажњу Вељку пажњу на то каква је његова Богдана.

22. 02. 2025. у 12:26

Коментари (0)

РАСПАРЧАВАЊЕ ХРВАТСКЕ: Шешељ о подели Балкана после преговора Руса и Амера (ВИДЕО)