"КЛОШАРИ, КАКВА ЋИРИЛИЦА У СПЛИТУ!" Навијачи Хајдука најавили хаос због српског писма усред Хрватске

Марко Паунић
Марко Паунић

24. 10. 2024. у 09:29

Навијачка група Торцида из Сплита поново је доспела у центар пажње због оштре реакције на најаву постављања спомен-плоче Сашку Гешовском, македонском војнику из ЈНА који је погинуо током протеста 6. маја 1991. године.

КЛОШАРИ, КАКВА ЋИРИЛИЦА У СПЛИТУ! Навијачи Хајдука најавили хаос због српског писма усред Хрватске

ФОТО: ЕПА

Одлука да плоча буде двојезична, укључујући ћирилични натпис, изазвала је жестоко противљење међу најватренијим присталицама Хајдука.

Торцида је јавно изразила своје незадовољство, наводећи да "за ћирилицу нема места у Сплиту" и да се противе постављању споменика припадницима, како кажу, "непријатељске и злочиначке војске."

Огласили су се и путем Фејсбука.

"Градоначелниче, доградоначелниче и сви остали клошари скривени иза разних већа, одбора и иницијатива, имамо поруку за вас!

ФОТО: Профимедиа

 

Никада, али баш никада нећемо вам дозволити да блатите и ципеларите хрватске бранитеље, њихове породице и све друге Сплићане и Хрвате ни да јавни простор користите за покушаје одвратног скупљања политичких бодова и то на начин да обезвређујете вредности и жртве 'Домовинског рата' постављањем споменика војницима непријатељске и злочиначке војске. Таквим покушајима, као ни ћирилици, у Сплиту нема места! И, верујте нам на реч, ово вам може остати само на покушају!"

Ова оштра порука изазвала је додатне тензије у Сплиту, а коначна одлука о постављању плоче зависи од гласања Градског већа, након што је Комисија за именовање улица и тргова већ дала своје одобрење.

Подсетимо, и даље није потпуно разјашњено како је Сашко Гешовски настрадао током протеста 1991. године.

Плоча која ће му бити посвећена носиће натпис:

"Сашко Гешовски, Кавадарци, 31. 10. 1971 – Сплит 6. 5. 1991. несрећно страдао 6. маја 1991. године".

БОНУС ВИДЕО: Самед Баждар за Новости: Пратим Партизан, у Србији смо били увек фаворити у Шпанији је другачије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СПЕКТАКЛ У БЕРГАМУ: Да ли ће Богиња провинције прекинути црни низ или ће Интер седми пут заредом савладати регионалног ривала?

СПЕКТАКЛ У БЕРГАМУ: Да ли ће "Богиња провинције" прекинути црни низ или ће Интер седми пут заредом савладати регионалног ривала?

У јеку још једне изузетно тесне трке за Скудето, Интер наставља поход ка повратку на трон Серије А, а последњи испит у 2025. години чека их у Бергаму, где ће од 20.45 на "Гевис стадиону" гостовати Аталанти.

28. 12. 2025. у 07:20

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА АЉОША ВУЧКОВИЋ Глумица објавила снимак из позоришта: Велики и добри наш!

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА АЉОША ВУЧКОВИЋ Глумица објавила снимак из позоришта: "Велики и добри наш!"

ГЛУМИЦА Драгана Мићаловић дирнула је пратиоце објавом на друштвеним мрежама, где је поделила емотиван снимак легендарног глумца Аљоше Вучковића из позоришта. На видеу се види како глумац пева на сцени.

28. 12. 2025. у 08:48

Коментари (7)

СПРЕМНИ!: Усташки поздрави на концерту - Томсон позвао на РУШЕЊЕ градоначелника Загреба