СИРИЈА - ИСТОРИЈСКА ПРОМЕНА: Сиријска репрезентација по хитном поступку променила боју дресова

Дарко Николић
Дарко Николић

09. 12. 2024. у 12:37

Сирија је, због рата који се у њој одвијао, постала најважнија тема светске политике у овом тренутку, чак важнија и од односа који имају Русија и Украјина, а најновије вести са сиријског подручја - тичу се спорта.

СИРИЈА - ИСТОРИЈСКА ПРОМЕНА: Сиријска репрезентација по хитном поступку променила боју дресова

Фото: ЕПА

Наиме, Фудбалски савез Сирије донео је одлуку да промени и дрес и грб репрезентације.

То је обелодањено на Фејсбук страници Савеза, уз речи:

*ЖЕЛИШ ДА ОДИГРАШ ТИКЕТ?*
--> ПРЕУЗМИ 6.000 ДИНАРА И КЛАДИ СЕ <--

- Наш нови репрезентативни дрес. Прва историјска промена која се догодила откад сиријски спорт постоји. Далеко од непотизма, фаворизовања и корупције.

Нова боја дреса Сирије - скроз зелено!

Уместо досадашње црвене опреме, Сиријци ће убудуће играти у комплетно зеленој.

*ЖЕЛИШ ДА ОДИГРАШ ТИКЕТ?*
--> ПРЕУЗМИ 6.000 ДИНАРА И КЛАДИ СЕ <--

Ево и како та опрема изгледа, и какав је и нови грб сиријске куће фудбала:

Подсетимо, сиријски побуњеници, укључујући и оне које је Запад досад називао терористима, у брзој офанзиви од краја новембра заузели су више кључних градова у Сирији, укључујући Алеп, Хаму и Хомс, а све је кулминирало и падом Дамаска.

Муњевити напредак савеза локалних милитантних група, које предводи групација Хајат ел Тахрир ел Шам (ХТС), иначе бивши огранак Ал Каиде, сматра се једним од највећих преокрета на Блиском истоку у последњим деценијама, истиче Танјуг.

ХТС је означен као терористичка група од стране САД, Турске и Уједињених нација, подсећа та новинска агенција.

Сирија - основни подаци: главни град, територија, становништво, вероисповест, историја...

Сирија (арап. سُورِيَا) је држава у југозападној Азији. Налази се истоку Средоземља и Леванта. Граничи се са Средоземним морем на западу, Турском на северу, Ираком на истоку и југоистоку, Јорданом на југу, као и Израелом и Либаном на југозападу. Главни град Сирије је Дамаск, који није и највећи.

У Сирији, наиме, живи око 18 милиона становника. У етничком погледу око 90% популације чине Арапи, 7% Курди, 2% Јермени. Ислам је религија 88% становништва (око 70% су сунити, 15% алавити, 2% исмаилити). Око 9% су хришћани (православци, сиријски католици, несторијанци, маронити). У градовима живи око 55% популације. Највећи град је Алеп са 1,9 милиона и престоница Дамаск са 1,7 милиона становника, мада су ратна збивања протеклих година значајно мењала демографске податке.

Дамаск / Фото: Википедиа

Термин „Сирија” се, иначе, историјски односио на шире подручје, односно синоним за Левант. Модерна држава обухвата места неколико древних краљевстава и империја, међу којима и цивилизацију Ебла из 3. миленијума пре нове ере. Поменути Дамаск и Алеп су градови од великог културног значаја. Током исламске владавине, Дамаск је био седиште Омајадског калифата и главни град провинције Мамелучког султаната у Египту. Данашња држава основана је средином 20. века након дуге владавине Османског царства, под управом Француске.

Новостворена држава представљала је највећу арапску државу која је настала из сиријских провинција које су раније биле под османском влашћу.

Године 1945. стекла је дејуре независност као парламентарна република када је постала члан оснивач Уједињених нација. Француске трупе су се повукле у априлу 1946, чиме је Сирија остварила дефакто независност.

Ипак, период након стицања независности био је буран, са вишеструким покушајима државних удара који су потресли земљу између 1949. и 1971. Сирија је 1958. ушла у кратки савез са Египтом, који је прекинут државним ударом 1961. након чега је преименована у Сиријска Арапска Република на уставном референдуму. Државни удар из 1963. успоставио је једнопартијску државу. Унутрашње борбе за власт изазвале су нове државне ударе 1966. и 1970, након чега је власт преузео Хафиз ел Асад. Након Асадове смрти, његов син Башар ел Асад постао је председник 2000.

 Башар ел Асад /Фото: Депоситпхотос/Принтсцреен

Од арапског пролећа 2011. Сирија је била уплетена у вишестрани грађански рат, у ком су учествовале различите земље, што је довело до избегличке кризе у којој је више од шест милион избеглица расељено из земље.

Сирја пред офанзиву побуњеника - приказани у врху зеленом бојом, док су црвеном биле означене владине снаге / Foto: Live map printscreen

У децембру 2024. поменута коалиција опозиционих групација је у великој и врло брзој офанзиви заузела најзначајнијие градове, укључујући Дамаск, и приморала Ел Асада да побегне из земље, а он је, према подацима руских медија, са породицом стигао у Москву.

БОНУС ВИДЕО: Спортски скандал који је ушао у историју

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАМЕШТАЉКЕ ШИРОМ ЕВРОПЕ: Од пет великих фаворита у дану, бар три не смеју да дођу (ВИДЕО)

НАМЕШТАЉКЕ ШИРОМ ЕВРОПЕ: "Од пет великих фаворита у дану, бар три не смеју да дођу" (ВИДЕО)

"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама најпознатијег српског типстера и његових гостију.

11. 01. 2025. у 09:30

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"

ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.

11. 01. 2025. у 15:28

Коментари (0)

НЕПРЕДВИДЉИВ ЈЕ, НИКАД НЕ ЗНАШ ШТА МУ ЈЕ У ГЛАВИ: Виландер дели  хвалоспеве на рачун Шпанца