ЛЕГЕНДА У ФУДБАЛСКОМ ПАНТЕОНУ: Парижани већ данима кују у звезде Луиса Енрикеа који им је два пута узастопно испунио снове
Могу да преузмем Пари Сен Жермен, али само под једним условом, да у тиму не буде звезда.
Фото Танјуг/AP Photo/Martin Meissner
Прича се да се тим речима својевремено обратио Луис Енрике када је руковоство париског клуба преговарало с њим да дође на чело "светаца". Договор је пао, а "чаробњак из Хихона" је добио одрешене руке.
У кулоарима око "Парка принчева" такође се препричава да је управо Енрике инсистирао на одласку италијанског мајстора фудбала Марка Вератија, истичући да нема ништа против његовог баратања лоптом, али да му се не допада то што превише времена посвећује сопственом имиџу. Килијан Мбапе је већ био на излазним вратима.
Речено – учињено. Направио је Енрике од групе момака компактну дружину у којој је свако био спреман да "погине" за оног другог. Преузео је главну реч и у свлачионици, и на терену, и ван њега. Слушали су га његови пулени, оставили евентуалне сујете и личне суревњивости по страни. И, резултат је стигао.
Ових дана, сви којима су "свеци" при срцу, кују Енрикеа у звезде. Чињеница да је, двапут заредом, освојио обе европске звездице за тим са Сене, већ га је сврстала међу бесмртне у престоници, и шире.
- Да би неко оставио траг у историји фудбала, није довољно само да побеђује. Успех мора да почива на идентитету, филозофији и начину размишљања. Луис Енрике припада категорији тренера који мењају начин на који се овај спорт игра – пише током слављеничких дана "Паризјен".
Престонички дневник истиче да је шпански стратег створио тим који је истовремено спектакуларан и ефикасан, вративши нападачком фудбалу његову пуну вредност и подсетивши све заљубљенике у фудбалску игру да је то једноставан спорт у коме треба постићи гол више од противника. А шта сада Енрике представља за Париз, сажео је у једној реченици која све говори:
- Освојивши другу узастопну Лигу шампиона са ПСЖ, односно трећу у тренерској каријери, Шпанац улази у Пантеон највећих тренера и придружује се легендама.
Уз закључак:
- Луис Енрике чини могућим оно што изгледа немогуће. Можда је управо то његова највећа лекција, чак већа од свих трофеја које је освојио у последње три године у Паризу.
За "Екип" , Енрикеове титуле су доказ добро обављеног посла и мисије због које је доведен 2023. године, коју је можда обавио и брже него што се очекивало.
- Када је Габријел послао последњи шут с једанаестерца високо преко гола, код овог 56-годишњег "дечака" могла се видети готово дечја радост. Насмејан, необично спокојног лица, далеко од свих тензија и улога, ухваћен је како прави неколико плесних корака, под руку са својим помоћницима, како учествује у необичном слављу са Луисом Кампосом, пре него што се вратио пред навијаче ПСЖ да дуго слави са играчима и присталицама. Био је то тренутак за уживање и дељење среће. Толико, да је чак преговарао са обезбеђењем како би му супруга и деца сишли на терен. Готово интиман тренутак усред вртлога догађаја – пише овај спортски дневник.
Свој успех оставља на процену другима. Он сам каже да су за све најзаслужнији они који су били на терену. Занимљив је и један други детаљ. На церемонији доделе пехара стајао у другом плану, готово ван кадра, као да жели да препусти славу главним актерима.
- Управо су га они позвали да стане у први ред за фотографисање – подсећа "Екип".
Лист открива да ће његов уговор бити продужен до 2030. године и да сви сада могу да наставе да сањају о сарадњи која је до сада била готово идеална.
Наводи се и да са овом другом титулом Лиге шампиона у Паризу, односно трећом у каријери после оне са Барселоном 2015. године, Луис Енрике наставља да исписује пут легенде не само у француској престоници, већ и међу великанима европског фудбала. Уз завршну констатацију која све говори о тренутном статусу шпанског стратега у Граду светлости:
- Луис Енрике више нема шта да доказује у Паризу. Његово место у историји клуба већ је обезбеђено, а онај ко ће га скинути са тог врха вероватно се још није ни родио.
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
АНЋЕЛОТИ И БРАЗИЛ У ПРОБЛЕМУ: Нејмар због повреде и даље ван терена и тренажног процеса
НА стадиону Хантингтон Банк Филд у Охају, Бразил и Египат играју пријатељски меч у склопу последњих припрема за Светско првенство.
06. 06. 2026. у 07:00
ЦЕО ИЗРАЕЛ У ШОКУ: Не може да верује шта се дешава у Тирани! (ВИДЕО)
Светско првенство у фудбалу "само што није", а најновије вести - прилично су бурне.
06. 06. 2026. у 12:41 >> 17:07
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)