МОНТЕВИДЕО 90 ГОДИНА: Судије опљачкале Југославију (13)

Владимир Станковић

16. 07. 2020. у 08:10 >> 18:34

ПОСЛЕ пласмана у полуфинале није се знало ко с ким игра, то је требало да одреди жреб.

Фото Приватна архива

Доктор Андрејевић је у свом извештају за "Време" навео да ће "жреб ићи трговачким путем", што је требало да значи да ће бити намештен, односно да Уругвај неће играти са Аргентином, која је сматрана најтежим ривалом. Тако је и било.

Аргентина је убедљиво победила САД са 6:1. Сутрадан, 27. јула, у 14.45 на терен препуног стадиона "Сентенарио", пред 100.000 људи, истрчали су фудбалери Уругваја и Југославије.

Већ у 5. минуту, стадионом се разлегао - мук! Успаљену атмосферу могао је да охлади само гол Југословена, и баш то се догодило. Тирнанић је претрчао Насација и тачним центаршутом пронашао Ивицу Бека. Лопта иде ка Секулићу, на кога стартује Андраде, али Бане луцидно пропушта лопту ка Вујадиновићу, а својим телом блокира Андрадеа. Ђокица Вујадиновић из пуног трка топовски шутира ниско и погађа десни доњи угао гола на коме је стајао Баљестеро - 0:1!

Уругвај је изједначио у 19. минуту. Лева полутка Педро Сеа из гужве шаље лопту у мрежу поред немоћног Јакшића. Југословени подижу руку, гледају ка помоћном судији, јер је позиција била више него сумњива, стрелац је био у офсајду бар пола метра, али судија је показао на центар. На крилима изједначења и ношени невероватном подршком са трибина, Уругвајци наваљују и већ у 21. минуту дају други гол, овог пута регуларан. Центарфор Анселмо захвата центаршут са леве стране и главом вара Јакшића - 2:1 за домаћина.

Брзо опорављени од шока због два примљена гола за два минута, Југословени крећу у нападе. Сада се Уругвај брани. У 25. минуту Ивица Бек пролази левом страном, проналази Банета Секулића, који снажно шутира, лопта погађа Насација, али на несрећу домаћина, на правом месту је Моша Марјановић, који притрчава и из близине постиже гол. Судија показује на центар, резултат је 2:2, на стадиону опет "минут ћутања". Али авај, Уругвајци трче ка судији, показују руком на помоћника, рекламирају нешто. Рего одлази до помоћника из Боливије и после консултације поништава гол!

УГРУВАЈ, УРУГВАЈ

ПРЕД полазак на утакмицу, у наш хотел је стигао један духовит телеграм из Београда. Доктор Андрејевић је прочитао и насмејао се. А писало је:

"Југославијо, у Монтевидео, Бог те видео, угрувај Уругвај".

Објашњење: стрелац је био у офсајду! У 32. минуту десио се скандал који је ушао у историју светских првенстава. После напада Уругваја лопта одлази у гол-аут. Један полицајац, који је стајао тик уз гол Јакшића, враћа лопту у игралиште. Док Југословени стоје, Дорадо центрира, а Анселмо шаље лопту у мрежу. На опште запрепашћење, судија показује на центар, 3:1 за Уругвај. Југословени не верују очима.

Извештај са утакмице

На полувремену, у свлачионици, вођена је жестока расправа. Микица Арсенијевић је предложио да се не изађе на друго полувреме. Подржало га још неколико играча, чак и увек смирени Моша, али др Андрејевић није хтео ни да чује. Бојао се реакције ФИФА. Помало невољно, наши фудбалери изашли су на терен, али су до краја доживели незаслужену катастрофу - 1:6...

УРУГВАЈ - ЈУГОСЛАВИЈА 6:1 (3:1)

СУДИЈА: Жилберто де Алмеида Рего (Бразил), помоћници: Сауседо (Боливија) и Балвај (Француска):

УРУГВАЈ: Баљестеро - Маскерони, Насази (к) - Андраде, Фернандез, Гестидо - Дорадо, Скароне, Анселмо, Цеа, Иријарте.

ЈУГОСЛАВИЈА: Јакшић - Ивковић (к), Михајловић - Арсенијевић, Стевановић, Ђокић - Тирнанић, Марјановић, Бек, Вујадиновић, Секулић.

ДЕБИ ЦРНОГОРСКОГ ТИМА У ЛИГИ ШАМПИОНА ЋЕ БИТИ КРАТКОГ ДАХА: Велшки великан са позамашном залихом долази у Подгорицу

ФУДБАЛЕРИ црногорског шампиона Дечића ће покушати да ураде "немогуће" и надокнаде три гола заостатка против ТНС-а у реванш утакмици првог кола квалификација за Лигу шампиона.

16. 07. 2024. у 07:45