СТАНКОВИЋ НАПРАВИО ДОБАР ТИМ: Сада зналци носе Звезду

З. ЋОРОВИЋ

19. 08. 2020. у 22:00

ДЕКИЈЕВА Црвена звезда је на европској премијери у почетку била мало нервозна, после тога убедљива и лепршава.

СТАНКОВИЋ НАПРАВИО ДОБАР ТИМ: Сада зналци носе Звезду

ФОТО: М. Вукадиновић

"Петица" против нејаке Европе није најбољи "узорак" да се изводе анализе, сваки закључак би био некоректан и преурањен, али се, ипак, на овој утакмици могла уочити и назрети стратегија са којом ће црвено-бели напасти трећу Лигу шампиона заредом. Фаворити ће бити и у другој рунди 25. августа против Динама Тбилисија или Тиране у гостима, а до елите морају да савладају ривала у трећој рунди (један дуел) и противника у два меча у плеј-офу.

Дејану Станковићу је дуел против првака Гибралтара био тренерски деби на међународној сцени и на њему се видело све оно што би сваки навијач црвено-белих волео увек да гледа када се фино умиксују две најважније ствари у фудбалу - када екипа игра лепо и побеђује.
У том правцу, полако се кристалише Станковићева идеја водиља да се до резултата долази доминантном, ефектном и промишљеном игром. Према њој је формиран овај тим, направљена селекција. Млади стручњак највише се ослања на оне играче за које се кажу да су зналци. Катаи просто шармира сваким потезом и дриблингом, Канга је од оних за које се каже да само за њега на терену треба једна лопта. Суптилни мајстор од кога се с правом много тражи је и Мирко Иванић, новајлија Срђан Спиридоновић све више се продорима и асистенцијама уклапа у ову причу. Фудбал у малом прсту држи и Бен, који се као алтернативна деветка показао много бољи и кориснији од свих шпицева у клубу. Саного, као задњи везни, плени више елеганцијом него кидисањем и ратоборношћу...

Почетак сезоне са четири ефектне победе у првенству и једном у квалификацијама за Лигу шампиона, био је леп за око. Станковић све више утискује свој печат испод Звездине игре и резултата, он ће бити препознатљив уколико се испостави као успешна надоградња онога што је урађено у периоду великог залета.

ПОВЛАШЋЕНИ И У ТРЕЋЕМ КОЛУ

ЦРВЕНА звезда је синоћ сазнала ривала у другом колу квалификација, и следећег уторка ће играти у Тирани. Оно што јој иде на руку је то, да уколико прође и ову препреку, има велике шансе да буде носилац на жребу и трећег кола квалификација који је на програму 31. августа. Први услов је да Бајерн елиминише Лион у полуфиналу ЛШ (играли синоћ), или да касније буде елиминисан још један привилегован тим, попут Астане, која је испала од белоруског Динамо Бреста (3:6).

У тој категорији повлашћених су Селтик, Динамо Загреб, Лудогорец и Јанг бојс. Уколико Бајерн, по свим очекивањима, уђе у финале, Звезда као носилац у трећем колу неће моћи да се састане са ове четири екипе, па ће јој потенцијални ривали бити екипе из другог шешира, по тренутној пројекцији: Легија, Карабаг, Макаби, Молде или Сарајево...

Претходне три године Црвена звезда је направила фантастичан продор у Европи највише захваљујући тренерском фанатизму и карактеру Владана Милојевића. Неки ће рећи уз велику дозу среће, што је неумесно омаловажавање серије коју још нико на овим просторима није увезао, од једне Лиге Европе и две Лиге шампиона. Милојевићева стратегија се заснивала на инсистирању да се до перфекције утренирају линије тима, челичном дисциплином дође до игре која доноси резултат, побеђује скупљи и снанжији противници попут Краснодара, Келна, Салцбурга, Јанг бојса... Прецизно, одговорно и конкретно, без лепоте и додатних ефеката. Само је Марко Марин имао нешто већу слободу у игри, с тим што је и он био добро укалупљен у тактичким захтевима.

Сада, Станковић покушава да оплемени тај модел и унапреди га. Са Катаијем, Кангом, Саногом, Иванићем... у екипи сада има више "уметника" од "радника". Ускоро, када загусти и у квалификацијама на црту изађу много јачи противници од Европе, најбоље ће се видети од каквог је материјала саткана ова нова Звезда која лепо изгледа на први поглед.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН ХРАНЕ: Значај заједничких напора у борби против глади