ПАРТИЗАН У ЧЕТВРТАК ПРОТИВ РФС-А: Напад на 10. Лигу Европе

М. БЛАЖИЋ

23. 08. 2020. у 11:51 >> 22:53

ПОКУШАЈ број 14, за десети улазак у групну фазу Лиге Европе. Партизан ће ове јесени имати прилику да дође до јубиларног учешћа у такмичењу у којем је више од деценију и по један од најредовнијих учесника.

ПАРТИЗАН У ЧЕТВРТАК ПРОТИВ РФС-А: Напад на 10. Лигу Европе

ФОТО: М. Вукадиновић

У претходних девет издања црно-бели су двапут успели да изађу из групе и дочекају пролеће, с тим што је 2005. направљен и корак даље елиминацијом Дњипра и пласманом у осмину финала такмичења које се тада звало УЕФА куп.

Поменута сезона 2004/2005, у којој је Партизан у друштву Лација, Виљареала и Егалеа пронашао пут до елиминационе фазе водиља свим осталим генерацијама фудбалера из Хумске, који до данас нису поновили успех Вермезовићеве чете. Украјински Дњипро је елиминисан минималном победом у гостима у реваншу голом Мирослава Радовића, али је касније будући освајач ЦСКА био прејак (1:1, 0:2) за црно-беле.

На први следећи сличан резултат, и поред редовног учешћа у групној фази Лиге Европе, Партизан је чекао пуних 13 година. Тим који је са клупе предводио Мирослав Ђукић је квалификације започео у оквиру Лиге шампиона, да би се групне фазе дочепао убедљивим тријумфом на гостовању Видеотону (0:4). О квалитетним партијама у групи са Јанг бојсом, Динамом из Кијева и Скендербегом довољно говори податак да је Партизан пре последњег кола и гостовања у Украјини обезбедио пласман у шеснаестину финала.

ДВЕ ЛИГЕ ШАМПИОНА СА ПЕНАЛА

ЦРНО-бели су поред девет Лига Европе у претходних 17 година војевања на европској сцени уписали и два учешћа у ЛШ. Партизан је први пут отворио врата елите у лето 2003, двомечом са Њукаслом, који је елиминисао бољим извођењем пенала. Други пласман остварен је готово на идентичан начин седам година касније. Тог лета 2010, "ваљак" је одиграо два пута против Андерлехта 2:2, да би после 120 минута игре у Бриселу био миљеник среће на "пенал рулету".

У фебруарском двомечу црно-бели, ипак, нису успели да елиминишу Плзењ, пошто су после београдског ремија (1:1) на реваншу у Чешкој поражени 2:0. Преосталих седам учешћа Партизана у групној фази је доносило и добра и лоша издања, али је крајњи ефекат увек био идентичан - пласман испод прва два места и завршетак такмичења на крају јесени.

Поред девет успешних, Партизан је имао и четири неуспешна покушаја, од којих је, свакако, најболнија елиминација она из августа 2011, када је Станојевићева екипа испала од Шамрока. Поред тог неуспеха, у историјске књиге су ушле и елиминације од швајцарског Туна 2013, Бешикташа у августу 2018, као и бламажа против израелске екипе Макаби Петах Тиква, која је у септембру 2005, славила у Хумској 5:2 после пораза у првом мечу на свом терену (0:2).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЉУБИТЕЉИ ТЕНИСА У ШОКУ: Јаник Синер, који не може да игра због допинга, покренуо фондацију да и други постану светски број 1

ЉУБИТЕЉИ ТЕНИСА У ШОКУ: Јаник Синер, који не може да игра због допинга, покренуо фондацију "да и други постану светски број 1"

Тениски свет је потресла информација да је Јаник Синер био позитиван на допинг тесту. И то двапут. У априлу 2024. је он сазнао да је "ухваћен на делу", а потом се бранио далеко од очију јавности, јер је читава ствар неким чудом била заташкана и нико осим најужих Синерових сарадника и оних који су вршили истрагу о томе нису ништа знали. Када је за то сазнао читав свет - већ је био ослобођен оптужби. Потом је Светска анти-допинт агенција (ВАДА) поднела жалбу, а онда се десио шок-обрт: малтене је поручено "све је у реду". Сада уље на ту тениску ватру долива лично Италијан, који је решио да "и другу децу поведе његовим путем - до светској броја 1".

28. 04. 2025. у 16:01

Коментари (0)

ГОВОРЕ ЈОЈ ДА НИЈЕ РЕАЛНА: Због Марије је гледаност ове ТВ станице нагло скочила (ФОТО/ВИДЕО)