ВЕК ОД ПОРАЗА У АНВЕРСУ: На данашњи дан, пре 100 година, Фудбалска репрезентација Југославије одиграла је први меч
НЕ каже се без разлога да је сваки почетак тежак.

Фото: "Новости"
Фудбалски савез Југославије основан је у априлу 1919. у Загребу, а прву утакмицу репрезентација је одиграла 28. августа 2020. на Олимпијском турниру у Анверсу (Белгија, француска верзија изговора града Антверпена) и доживела тежак 0:7 пораз од Чехословачке. Дакле, на данашњи дан, пре тачно 100 година.
У нашем првом саставу било је девет играча из хрватских клубова, из Загреба је био и први капитен Артур - Туре Дубравчић, и Словенац Тавчар из Илирије, мада постоји и податак да је био члан ХАШК. Чини се да је и једно и друго тачно, јер је Тавчар највећи део каријере играо за Илирију из Љубљане, али је 1920. због студија дошао у Загреб и пријавио се у ХАШК. Из Србије је у првих 11 био само Јован Ружић, фудбалер београдске Југославије.
Међу олимпијцима је било још неколико српских фудбалера, али у тој првој, историјској утакмици играо је само Ружић, познат под надимком Топовско Ђуле због страховито јаког шута. Резервни голман био је Никола Станковић из БСК, резервни одбрамбени играчи Михаило Јовановић из СК Југославије и Бранимир Поповић (БСК), а међу резервним нападачима нашли су се још и Никола Симић и Андреја Којић, обојица чланови БСК.
Наш тим је до Анверса путовао неколико дана возом, али евидентни умор није оправдање за тежак пораз. Чехословачка је тих година била европска сила у фудбалу, имала одличне играче који су технички, тактички били супериорни у односу на наше фудбалере.
Рупец се повредио још у 13. минуту и напустио игру, а замене нису биле дозвољене. До 20. минута наша одбрана је издржавала све налете Чехословака, али када је Ваник начео нашу мрежу једино питање било је колико ће голова Врђука примити. Артур Дубравчић, први капитен, изнео је у књизи "Плави, плави", издатој 1969. поводом 50 година ФСЈ, сећања на тај први меч: ПЕТ дана после дебија и пораза од Чехословачке (0:7) на старту олимпијског турнира у Анверсу 1920, Југославије је у утакмици за утешни пласман изгубила од Египта са 2:4 (1:2). Први гол у историји наше репрезентације дао је Артур - Туре Дубравчић, члан Конкордије из Загреба, а други је био дело Јована Ружића. Иначе, наша репрезентација чекала је на прву победу све до 28. јуна 1922, када је у Загребу са 4:3 победила - Чехословачку. - Наши противници су били тада најмоћнија европска фудбалска сила. А ми смо на пут кренули после дужег натезања, пошто смо већ изгубили сваку наду. Савез је тек у последњи час нашао финансијска средства и ми смо 24 сата пре почетка сазнали да идемо. Нисмо имали ниједан заједнички тренинг. Упознавали смо се на самој утакмици. Када смо сазнали да играмо са Чехословачком селектор Угринић и ја отишли смо до њих и рекли да их сматрамо професорима фудбалске вештине и нашим учитељима. Рекли смо да немамо шта да тражимо и да једино желимо да играмо фер и поштедимо једни друге повреда - говорио је Дубравчић. СТАДИОН: "Boschuil deume". Гледалаца: око 600. Судија: Рафаел ван Праг (Белгија). Стрелци: 1:0 Ваник (20), 2:0 Јанда (34), 3:0 Седлачек (43), 4:0: Ваник (46), 5:0 Јанда (50), 6:0 Јанда (75), 7:0 Ваник (79, из пенала). ЧЕХОСЛОВАЧКА: Клапка, Хојер, Поспишил, Коленатy, Пешек, Пернер, Седлачек, Јанда, Пилат, Ваник, Мазал. ЈУГОСЛАВИЈА: Драгутин Врђука (Грађански), Вјекослав Жупанчић (ХАШК), Јарослав Шифер (Грађански), Станко Тавчар (Илирија), Славин Циндрић (Конкордија), Рудолф Рупец (Грађански), Драгутин Враговић (Грађански), Артур - Туре Дубравчић (Конкордија), Емануел - Емил Першка (Грађански), Иван Гранец (Грађански), Јован Ружић (СК Југославија). Савезни капитен: др Вељко Угринић (Загреб).
ПРВА ПОБЕДА
ЧЕХОСЛОВАЧКА - ЈУГОСЛАВИЈА 7:0 (3:0)

НЕ МОЖЕ СЕ ТАКО ПРОТИВ РЕАЛА: Арсенал без класичног нападача нема шта да тражи у двомечу са "краљевским клубом"
ПРВИ меч четвртфинала Лиге шампиона вечерас ће одиграти Арсенал и Реал Мадрид који укрштају копља на "Емирејтсу" од 21.00.
08. 04. 2025. у 08:45

РУСИЈА ЗАТЕЧЕНА: Дејан Станковић решио да напусти Спартак из Москве, а шампионска трка у јеку?!
Русија је, откако је Дејан Станковић преузео ФК Спартак из Москве, прошла од стања суњичавости према његовим тренерским квалитетима (јер уводни резултати нису били добри) до одушевљења (јер је недавно савладан и "несавладави" шампион). Али, Србин се побринуо за још једну ствар која је убуркала руске фудбалске страсти.
08. 04. 2025. у 15:25

ПРЕГЛАСНИ ДОК ВОДЕ ЉУБАВ Комшије Миме Караџића хтеле да сазову савет: "Виђамо Миму, старог вука, како да не"
ГЛУМАЦ Мима Караџић ужива већ неко време са четири деценије млађом Наташом Станић.
08. 04. 2025. у 12:13
Коментари (1)