СВЕ СЕ СНИМА, ФИФА КОНТРОЛИШЕ: Строга правила у вези са употребом ВАР технологије у Суперлиги

Н. Иљукић

09. 09. 2020. у 22:36

ФУДБАЛСКИ савез Србије је пре два дана на Скупштини Суперлиге коначно открио да од следеће сезоне креће примена ВАР технологије и у домаћој елитној лиги.

СВЕ СЕ СНИМА, ФИФА КОНТРОЛИШЕ: Строга правила у вези са употребом ВАР технологије у Суперлиги

Унутрашњост ВАР собе Фото ЕПА

Ипак, неколико питања остаје отворено у земљи у којој се последњих деценија много више прича о квалитету суђења и директном утицају рада "људи у црном" у кројењу табеле нашег најквалитетнијег такмичења.

Само циник или намерно незаинтересован човек може да каже како је суђење из године у годину све боље у Србији. А, није! Само поштен и правичан човек једва чека ВАР у Србији. А, не чекају га сви раширених руку. И да, хоће ли у ВАР собама следеће сезоне седети исти ови људи који су својим презименима и потезима на терену често познатији од фудбалера по Србији?

- То ће бити ти исти људи. Дакле, арбитри са елитне листе и из такозване прве групе судија. Они ће морати да прођу обуку од најмање шест месеци, а лиценцу добијају од ФСС, уз сагласност Међународног борда судија. Ко је заслужи знањем и квалитетом, задржаће је. Ко буде грешио, изгубиће је - сазнају "Новости" од добро обавештених извора у ФИФА.

СОБЕ У ПАЗОВИ, НЕ НА СТАДИОНИМА

ИНТЕРЕСАНТНО је да ће у ВАР собама, које ће највероватније бити смештене у Спортском центру ФСС у Старој Пазови, а не у посебним просторијама на свих 16 стадиона, смети да седе само три особе. И то по двојица ВАР судија и по једно технички оспособљено лице задужено за комуникацију са судијом на терену и ТВ продукцијом.

Идемо даље... Значи ли то да ће судије које су својим грешкама већ навукле гнев клубова или навијача многих српских клубова да и из ВАР соба тумаче нека своја правила?

- Не, то неће бити могуће. Правила рада Међународног борда суђења су толико строга да сежу дотле да свака комуникација између главног арбитра на терену и судија у ВАР соби мора да има свој аудио-запис. Њега смеју да преслушају само овлашћена лица и у случају неких очигледних грешака, тај снимак мора да се шаље Међународном борду судија. Ако се установи груба грешка, ВАР судија истог тренутка губи лиценцу - сазнајемо даље.

 Фото ЕПА

 

Занимљиво је да ће следеће сезоне домаћа Суперлига да броји 16 клубова, да ће ВАР технологија морати да се монтира на осам стадиона, уместо на десет на колико се игра ове сезоне. Осмочлану радну групу из које ће према последњим одлукама изаћи представник Партизана Милорад Николић чине Милан Караџић, председник Судијске комисије, Игор Радојчић, члан Судијске комисије, Небојша Ивковић, некадашњи генерални секретар и најбољи правник у ФСС, и Костадин Терзић, такође из ФСС, Ненад Поповић из Заједнице Суперлиге, Милорад Ћоровић из Црвене звезде и Милош Мирковић из Вождовца.

Цела прича око ВАР коштаће око милион евра. Монтажа скупе опреме и обављање разних врста тестова биће могући по завршетку актуелне сезоне, када буде било познато на којих 16 стадиона у Србији ће се играти Суперлига 2021. и 2022. године.

КОРИСТИ СЕ У ЧЕТИРИ СЛУЧАЈА

ВИДЕО-ТЕХНОЛОГИЈА се примењује само у четири случаја: казнени ударци, офсајд, досуђени црвени картони или непримећени инциденти за картоне и ситуације замене идентитета (одлука у вези са погрешним играчем).

Запратите Новости спорт на Фејсбуку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (4)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!