УПОЗНАЈТЕ ЛЕИБА: Ово је маскота Мундијала у Катару, а присетили смо се и његових претходника (ФОТО/ВИДЕО)

Оља Мркић

02. 04. 2022. у 14:47

У СЕНЦИ великих узбуђења око жреба, представљена је и маскота предстојећег Мундијала. Реч је о антропоморхфном шемагу или гутри, одевном предмету који Арпаи носе на глави. Симпатични лик, који помало подсећа и на духове из западњачких цртаних филмова, зове се Леиб (La’eeb), што на катарском дијалекту арапског значи "изузетно вешт играч".

УПОЗНАЈТЕ ЛЕИБА: Ово је маскота Мундијала у Катару, а присетили смо се и његових претходника (ФОТО/ВИДЕО)

ФОТО: ЕПА

Маскоте су "пратиоци" мундијала од Енглеске 1966, када је представљен лав Вили.

- Драго нам је што можемо да вам представимо Ла'ееба као званичену маскоту првог ФИФА Светског првенства на Блиском истоку и у арапском свету. Сигурни смо да ће се обожаватељима свидети овај забаван и разигран лик. Ла'ееб ће играти виталну улогу инклузије младих и старих навијача у катарско ФИФА Светско првенство - рекао је је Халид Али Ал Маулави из организационог одбора Катар 2022.

Леиб инспирише све да верују у себе, а свима ће донети радост фудбала - додао је Маулави.

Леиб је тако постао 19. лик који ће као маскота представљати неки Мундијал. Наследио је вука Забиваку који је промовисао Мундијал у Русији, а пре њега било је ту свакаквих занимљивих ликова:

МАСКОТЕ МУНДИЈАЛА:

Енглеска 1966 - Светски куп Вили (лав огрнут заставом Уједиљеног краљевства) 

ЕРА ДЕЧАКА 

Мексико 1970 - Хуанито (дечак у дресу Мексика са сомбрером на глави) 
Немачка 1974 - Тип и Тап (дечаци у немачким дресовима са натписима "СП" и "'74")
Аргентина 1978 - Гаучито (дечак у дресу Аргентине са "ел горо" шеширом гаучоса)

ВОЋЕ И ПОВРЋЕ

Шпанија 1982: Нарањито (поморанџа у дресу Шпаније)
Мексико 1986: Пике (зелена љута мексичка папричица са брковима и сомбрером на глави)

"ЧИЧА ГЛИША"

Италија 1990: Ћао ("чича Глиша" у бојама италијанске заставе и лоптом уместо главе)

ЖИВОТИЊЕ (И ЈОШ ПОНЕШТО)

САД 1994: Страјкер (пас)
Француска 1998: Футикс (петао плаве боје)
Јапан и Јужна Кореја 2002: Ато, Каз и Ник (три компјутерске анимације)
Њемачка 2006: Голео (лав у дресу Немачке) и Пиле (лопта која говори)
Јужна Африка 2010: Закуми (леопард зелене косе)
Бразил 2014: Фулеко (армадиљо)
Русија 2018: Забивака (вук)
Катар 2022: Леиб 

После Вилија и три Мундијала која су промисали измишљени дечаци, на ред је дошао оригинални дизајн маскоте Мундијала у Италији - Ћао је био необично решење које је представиал група италијанских уметника, у духу тог времена: Четири штапића у бојама италијанске заставе и популарна бубамара уместо главе.

Американци су се одлучили за пса, као најзаступљенијег кућнг љубимца у САД пошто су желели да Светско првенство, попут пса, уће у што више домаћинстава ове државе.

Француска, земља галских петлова, изабрала је - а шта друго него петла - и назвала га Футикс, први део изведен је од почетних слова речи фудбал, а други је омаж легендарном стрипу Астериксу у коме се имена свих Гала завршавају на "икс".

Јапанци и Корејци са јужног дела подељеног полуострва показали су се као одлични организатори Мундијала 200. године, мада ни данас, 20 година по окончању овог Мундијала никоме није јасно кога или шта представљају маскоте ове фудбалске смотре. Ликови су прве компјутерски анимиране маскоте, а осим њихових имена и улога у тиму никоме није јасно шта симболизују Ато (тренер), Ник (плави играч) и Каз (љубичасти играч).

ФОТО: Пинтерест

Немци су 2006. из неког разлога изабрали лава Голеа коме је друштво правила лопта која говори Пиле. Поједине конзервативне организације буниле су се што лав има дрес, али не носи доњи део опреме. Немачки родољуби бунили су се што је лав животиња која симболизује Велику Британију, а можда је све то утицало да предузеће које је осмислило лик Голеа оде под стечај још пре почетка Мундијала, у мају 2006. године. али маскота је остала на Првенству, што се није могло рећи за нашу репрезтентацију после првог круга такмичења.

Леопард Закуми био је маскота СП-а у Јужној Африци 2010. године. Да би се његова боја прилагодила бојама домаћина, на жуто крзно додата му је необична зелен фризура, а име је комбинација двословне скраћенице Јужне Африке (ЗА) и броја 10 које се у многим афричким језицима изговара "куми".

Армадиљо, заштићена животињска врста у Бразилу, Фунеко је добио име које је кованица - ФУЛ(дбал) и ЕКО(логија). То је било време подизања свести о важности екологије и време корумпираног врха ФИФА који је нашао неки свој интерес у мешању заштите животне средине и најважније посредне ствари на свету.

Маскота  претходног Мундијала био је вук Забивака. То је такође кованица која би отприлике могла да се преведе као пас-голгетер.

БОНУС ВИДЕО - МУНДИЈАЛ НА АЛ ЈАНУБУ: Обилазак необичног стадиона у Катару

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
У СУСРЕТ ЛИГИ ШАМПИОНА: Легандарни Милан Ђурица прогнозира парове последњег кола групне фазе најјачег фудбалског такмичења (ВИДЕО)

У СУСРЕТ ЛИГИ ШАМПИОНА: Легандарни Милан Ђурица прогнозира парове последњег кола групне фазе најјачег фудбалског такмичења (ВИДЕО)

"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама најпознатијег српског типстера и његових гостију.

28. 01. 2025. у 08:00

Коментари (0)