"НОВОСТИ" У КАТАРУ: Литар бензина 60 динара, литар воде 120

Недељко Иљукић

07. 04. 2022. у 09:53

НАФТА врти где бургија неће. Светска фудбалска федерација је изгледа, по угледу на Међународни олимпијски комитет, коначно схватила: ако хоћеш без много главобоље и беспрекорно да организујеш неко велико такмичење, куцај на врата оних који имају пара. Много пара!

НОВОСТИ У КАТАРУ: Литар бензина 60 динара, литар воде 120

Фото: Н.И./ЕПА

ФИФА се после Мундијала у Русији, који је био симболичан доказ симпатија једног Швајцарца према Владимиру Путину, окренула према западу Азије и на Арапском полуострву убола златну жицу. Катар је био идеални избор за домаћина следећег Светског првенства које ће се играти у термину у којем се никада није играло.

Од 21. новембра до 18 децембра Катар ће бити домаћин 22. Светског првенства. Трајаће само 28 дана, никад краће у својој историји, али ће зато фудбалски свет да види 32 селекције на делу у земљи у којој новац није проблем. Новца има. Много!

"Новости" су пре неколико дана биле на лицу места и током конгреса ФИФА и жреба за Мундијал имале прилику да уживо виде ову земљу, њену престоницу и осете предмундијалску атмосферу која не ремети типично катарску свакодневницу. Она се почетком априла одвијала на 33 до 36 степени Целзијуса, уз пустињски ветар различите јачине, који је за разлику од европског раног пролећа откривао утисак где смо и шта нас чека крајем године.

Држава Катар, како је пуно име и презиме ове земље, независност од Велике Британије стекла је 1971. године, а најважнији природни ресурс и главни извор прихода црпи из нафтних бушотина у свом мору и из пустиње. Бушотине у мору су толико богате, да их тренутно процењују на друго највеће светско налазиште течности од које зависи апсолутно цео свет, зато су и Катарани свесни да нафта заиста врти где и бургија неће.

ЧЕТИРИ НАЦИОНАЛНА СТУБА

КАТАР се простире на површини од 11.580 квадратних километара. Има 2,6 милиона становника, али од тог броја је само 313.000 домаће популације, док су све остало странци који раде у администрацији, али и на екстремно брзој и модерној изградњи земље. Државом влада емир Тамим бин Хамад ел Тани (41). Национална стратегија Катара ослања се на четири носећа стуба које чине: образовање, култура, здравље нације и спорт.

Напољу 35 Целзијуса, а у сваком затвореном простору најмање десетак степени нижа температура. Ко се превари, па уз себе нема додатни одевни предмет, постаје озбиљан кандидат за лаганију или нешто тежу прехладу. Ново доба донело је вирус корона, али већ по доласку у Катар је јасно да без строге контроле заиста не може да се уђе у ову земљу. Осим једноставног формулара за визу, за улазак је неопходна потврда о вакцинацији и то уз обавезну назнаку да су "омиљеније" оне које је произвео западни свет. Кинеска или руска вакцина пролазе, али са много строжим режимом контроле и краћим временским периодом који се признаје као валидан, од тренутка када се примила најмање друга или трећа доза.

Фото: Н.И./ЕПА

Извештач Новости на стадиону "Лусаил" где ће бити одиграно финале СП

Нас су занимале савим обичне ствари. Цене уобичајених производа у земљи која није јефтина. У старту је било јасно да смо у држави која је буквално никла из песка пустиње и у којој је бензин можда и најјефтини домаћи производ. То у преводу значи да један литар бензина од 91 или 95 октана (то су најомиљенија два деривата) кошта два или 2,1 ријал (један евро вреди 4 ријала), па је јасно да је литар горива у Катару округло 60 динара! О, како ово делује неутешно на ову нашу европску истину и "ову ситуацију". Јер, у Европи је стално нека "ситуација"...

Вода... Тако ретка појава и тако скупа реч у арапском свету. И у физичком смислу заиста скуп производ. Катар има једног или два произвођача домаће воде, а најомиљеније су оне из Европе. Литар воде за пиће је између четири, па чак до 16 ријала. Дакле, од 120 до 470 динара, у зависности да ли се пије најјефтинија или најскупља варијанта оних снобовских вода из флашица које се производе по Француској или Италији.

САМО ЗА ВАКЦИНИСАНЕ

У КАТАР се не долази, нити се на било које јавно место не улази без апликације на мобилном телефону која се зове "Ехтераз". Да би се она активирала потребни су основи подаци из пасоша путника, као и детаљан увод у картон вакцинације или период прележаног вируса корона. По слетању на аеродром у Дохи, уз асистенцију бројних волонтера, ова апликација се активира на мобилном телефону и власнику ће је тражити на увид апсолутно на уласку у сваки јавни објекат, тржног центра, стадиона... На многим ресторанима већ месецима стоји натпис, уместо добродошлице: Улаз само за вакцинисане!

- Имамо срећу да сарађујемо са произвођачем воде из Србије и посебно ми је драго да је та вода једна од омиљенијих у кафетеријама, ресторанима и спортским центрима у Дохи. То је "Вода Вода" која извире са 605 метара дубине у извору у вашој Бањи Врујци и када смо први пут посетили Србију, било нам је јасно, од квалитета, преко цене, па све до дизајна флашице да имамо производ који ће постати омиљен и у Катару. Конкуренција је огромна, јер на недељном нивоу у Катар долази по једна нова вода из било ког краја света - прича нам Абдула Султан ел Катан, дистрибутер српске Вода Воде у Катару, иначе и председник куглашког савеза Катара.

Фото: Н.И./ЕПА

Јабуке из Србије су омиљене у продавницама у Дохи

Није само ова вода једини домаћи производ на који смо наишли у Дохи. Имали смо прилику да урадимо један инстант пијачни барометар на једној од већих тржница у граду. И, одједном налетесмо на јабуке из Србије чудне сорте "фуђи". Килограм кошта седам ријала (у преводу - 206 динара). Ако је за "утеху", комад ананаса из Костарике (продаје се на комад) је око 800 динара.

Даље, килограм шаргарепе из Омана је 40 ријала (или 1.180) динара, килограм парадајза из Шпаније је око 750 динара, килограм очишћених ораха из САД је 1.200 динара, кило кромпира из Либана је 100 динара.

СТАДИОНИ ЗА 23. ВЕК

КАТАР је у последњих неколико година изградио стадионе који више припадају 22. или 23. него нашем веку. Чак осам велелепних стадиона: Лусаил, Калифа, Ахмед бин Али, Образовни, Ал Јануб, Ал Тумама, Ал Бајт и "974" су оличење како могу да се прелепо споје богата инвестиција, архитектонска идеја и традиција Катара. Посебно је занимљив стадион "974" који је у Дохи само привремено. Наиме, направљен је од 974 бродска контејнера, а 974 је и позивни телефонски код за Катар и одмах после Мундијала ће бити расклопљен и поклоњен Тунису. Сваки стадион има посебне расхладне уређаје и они су ретка атракција за људе из Европе.

Потпуно је јасно да у овом, исламском делу света алкохола нема. То значи, чак ни пива, а камоли оних "кратких пића". Домаћин следећег Мундијала ће можда да услиши молбу ФИФА и дозволи у хотелима, али само у хотелима где ће бити смештени гости и навијачи из иностранства, да се послужи капљица, две или више.

Фото: Н.И./ЕПА

Дистрибутер српске Вода Воде Абдула ел Катан

У земљи у којој је стопа криминала 0,00, па самим тим идентична количина потрошених и дозвољених малигана код возача и пешака, заиста је немогуће чути да је некоме нешто украдено. Уверили смо се неколико пута да људи не закључавају своје аутомобиле. Нема страха од лопова. Јер лопова нема. Као ни залепљених жвакаћих гума које би се топиле на 30 и нешто у плусу. Као ни графита по зградама и оградама или опушака по тротоарима или аутобуским стајалиштима, или залепљених огласа по семафорима и бандерама...

БОНУС ВИДЕО - Архитектонско чудо усред пустиње

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)