ИНТЕР И БАЈЕРН ДОМИНИРАЈУ СВЕТСКИМ ФУДБАЛОМ: Од Шпаније 1982. ова два клуба увек имају бар по једног играча у финалима Мундијала
СТАТИСТИКА је као бикини, а традиције су ту да би се рушиле. Ове две флоскуле добро су познате љубитељима спорта са наших простора, иако се ретко покажу као тачне. То потврђује и једна мундијалска традиција која одолева рушењу већ 40 година.
Да преживи и Катар постарали су се фудбалери миланског Интера и минхенског Бајерна из редова полуфиналиста овогодишњег светског првенства.
Али, какве везе имају интеровци, Аргентинац Лаутаро Мартинез и Хрват Марсело Брозовић, односно његов земљак Јосип Станишић, Мароканац Нусаир Мазрауи и француска колонија из баварског великана са овом традицијом?
Наведени фудбалери гарант су да ће се и у финалу катарског СП, као што је био случај на сваком од 1982. у Шпанији, наћи бар по један играч Интера из Милана и Бајерна из Минхена!
Ко год да победи у оба полуфинала, бар по један играч из Интера и Бајерна играће финале. Опције су следеће:
Аргентина - Француска
Лаутаро Мартинез (Интер Милан) - Бенжамен Павар, Дајо Упамекано, Кингсли Коман, Лукас Хернандез (Бајерн Минхен)
Аргентина - Мароко
Лаутаро Мартинез (Интер) - Нусаир Мазрауи (Бајерн)
Хрватска - Француска
Брозовић (Интер), Станишић (Бајерн) - Павар, Упамекано, Коман, Хернандез (Бајерн)
Хрватска - Мароко
Марцело Брозовић (Интер), Јосип Станишић (Бајерн Минхен) - Нусаир Мазрауи (Бајерн)
А све је почело у Шпанији 1982, када су се у финалу нашли Италија и Немачка. Улог је био не обична шампионска титула, него би то за обе националне селекције била трећа, чиме би се изједначиле са Бразилом који је први дошао до хет-трика (или други, како тврде неки фудбалски историчари и статистичари и цела уругвајска нација).
Зато, тешко да је ико тада могао и да помисли да ће, с једне стране Габријеле Оријали и Ђузепе Бергоми, а с друге Карл-Хајнц Румениге, Пол Брајтнер и Волфганг Дремлер, започети овај чудесан низ.
Низ који су 1986. наставили Румениге (овај пут у дресу Интера!), односно Бајерновци Дитер Хенес, Норберт Едер и Лотар Матеус. Четири Немца и ниједан Аргентинац, али титула је припала гаучосима.
Четири године касније, у Италији, опет је Матеус био учесник финала, али је сада он, попут Руменигеа 1986. дрес Бајерна заменио Интеровим. Клупске колеге биле су му Јирген Клинсман и Андреас Бреме који је поготком из казненог ударца коначно донео трећу титулу "маншафту".
С овим тријом "неразура" радовали су се и дефанзивци Бајерна Штефан Ројтер, Јирген Колер и навијачима Звезде најдражи Немац икад - Клаус Аугенталер.
Мундијал у САД 1994. донео је окршај интеровца Николе Бертија и бајерновца Жоржиња који се на крају радовао са Ромариом, Бебетом, Роналдом (који се тада звао Роналдињо) и екипом.
Француска је 1998. освојила прву титулу шампиона света са по једним играчем Интера (Јури Ђоркаеф) и Бајерна (Бишенте Лизаразу). У финалу на себе није личио Ђоркаефов саиграч Роналдо, који је као утешну награду добио златну лопту за најбољег играча турнира.
Четири године касније, можда и неправедно, ту титулу му је преотео чувар мреже Немачке и Бајерна Оливер Кан, али је зато Феномено приграбио шампионски трофеј. За разлику од Кана, Јенс Јеремис и Томас Линке нису уврштени у Тим Мундијала, али су им за утеху остале сребрне медаље.
Долазимо и до 2006. године и мундијала који Интеровци оспоравају Баварцима. Тачније, доводе у питање да ли Вили Сањол може да се води као играч баварске екипе јер је током другог дела сезоне 2005/06. десни бек галских петлова био пребачен у резервни тим Бајерна. Интерови заступници били су Фабио Гросо и Марко Матераци, најзаслужнији двојац за тријумф Италије. Први је постигао одлучујући гол у пенал-серији, а други је дао гол за Италију у току игре и изнудио искључење Зинедина Зидана.
Шампион света из 2010. године Шпанија није имала ниједног играча Бајерна или Интера. Сва тројица долазила су из састава финалисте Холандије - Весли Снајдер с једне стране (Интер), а Марк ван Бомел и Арјен Робен с друге (Бајерн).
Нападач Интера Родриго Паласио ушао је у 78. минуту финала 2014. године и тако обезбедио Интеру наставак традиције. Бајерн је самим пласманом Немачке у финале то осигурао јер је чак седам играча шампионске екипе долазило из Бајерна, укључујући и стрелца одлучујућег гола Марија Гецеа.
Пре четири године у Русији дуго је трајала неизвеснот хоће ли Бајерн одржати традицију, а то се коначно десило у 73. минуту када је у игру ушао везиста Корентат Толисо. представници Интера били су Марцело Брозовић и Иван Перишић.
Све у свему, до сада су по деветорица играча Интера и Бајерна освајали титуле шампиона, али Интер води 5:3, уз два мундијалима на којима ниједан клуб није имао играча у победничком тиму.
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
ФОНСЕКА НЕ РАЧУНА НА СТРАХИЊУ ПАВЛОВИЋА? Српски репрезентативац пао у други план, минутажа му је све мања
НЕКАДАШЊИ фудбалер Партизана би могао да преседи и трећи узастопни меч Милана уколико га Фонсека не буде користио на вечерашњем сусрету са Ђеновом (20.45).
15. 12. 2024. у 07:40
СВЕТ СЕ СМЕЈЕ ХРВАТИМА: Оваква крађа још није виђенa, Енглези кипте од беса!
Хрватска је опет у центру пажње светске јавности и то због једне спортске ненормалности.
15. 12. 2024. у 18:19
ОСАМ ГОДИНА МЛАЂИ Овај Србин је муж Ведране Рудан: "Променио ме је набоље" (ФОТО)
ДАНАС живе у складом браку.
15. 12. 2024. у 19:07
Коментари (0)