КОШАРКА УМАЛО ДА СЕ ЗОВЕ ДРУГАЧИЈЕ: Од 21. децембра више ништа није било исто...

Дарко Николић
Дарко Николић

21. 12. 2021. у 15:37

ПРВА кошаркашка утакмица, на основу правила која је 1891. записао Џејмс Нејсмит, одиграна је баш на овај дан, пре тачно 130 година.

КОШАРКА УМАЛО ДА СЕ ЗОВЕ ДРУГАЧИЈЕ: Од 21. децембра више ништа није било исто...

ФИБА

Кошарка је, заправо, настала помало на невероватан начин: док је Нејсмит радио у колеџу у Спрингфилду, тадашњи управник за физичко образовање затражио је од њега да осмисли нови спорт који би могао да се игра у затвореном простору. Размишљајући о тада популарним спортовима, бејзболу, америчком фудбалу, лакросу, рагбију и фудбалу, Нејсмит је осмислио основна правила кошарке.

Ипак, у његовој првој визији лопта је требало да се пробацује кроз кутије, али - њих нигде није било у том тренутку.

Домар Поп Стебинс је имао корпе за брескве и... управо оне су одмах искоришћене на терену. А како је на енглеском језику реч за корпу “баскет” - Нејсмит је спорт првобитно назвао “Basket Ball”. Тридесет година касније то је спојено у једну реч. У Србији се, на преласку између 19. и 20. века, за корпе чешће употребљавао израз “кошара”. Отуда и кошарка као реч за овај спорт у српском језику.

- Та прва правила кошаркашке игре су, у једном тренутку, нестала. Мој деда их је оставио закачене на паноу како би учесници прве утакмице могли да их науче, али чим је меч завршен, правила су нестала. Срећом, следећег дана је један од његових ученика, Френк из Шарлота, дошао и рекао ‘Није их нико украо. Узео сам их ја да не би нестала. Овај спорт ће доживети велики успех и желео сам да правила сачувате’. То је био једини дан да мој деда није знао где стоје та два листа папира, рекао је Јан Нејсмит, унук Џејмса Нејсмита, који се побринуо да правила буду продата колекционару, и то за 4,3 милиона долара, а потом их је колекционар Дејвид Бут поклонио Универзитету Канзас, где је славни Нејсмит дуго радио.


Од 13 кошаркашких правила Џејмса Несмита - чак десет се и данас употребљава у овом спорту, у оригиналној форми или са мањим изменама.

Нека су и промењена: примера ради, првобитно се кошарка играла пола сата, а два полувремена била су одвојена петоминутним предахом; било је забрањено ударање противника раменом као и саплитање; екипа која би у низу фаулирала противника била би кажњавана погоцима који су додељивани ривалу.

Кошарка је сада мало модернија. Мало више. Њу све чешће везују за сурови професионализам, огроман новац и исцрпљујућа такмичења. Али, кошарка је и даље - игра. Ко ту игру сачува, а децу у њој усмери на прави пут, не марећи толико за сопствене интересе већ за суштину кошарке - у игри ће и уживати. Бар ми из земље кошарке знамо колико то уме да прија.

БОНУС ВИДЕО Како је Јокић постао најбољи кошаркаш када се томе ама баш нико није надао?

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Е, ЖИВОТЕ СПУШТЕНА РОЛЕТНО! Српкиња која је због зихернадле остала без злата на Светском првенству осула дрвље и камење на спортски свет

"Е, ЖИВОТЕ СПУШТЕНА РОЛЕТНО"! Српкиња која је због зихернадле остала без злата на Светском првенству осула дрвље и камење на спортски свет

Јаник Синер и даље је "врућа" тема због допинг афере, а наша атлетичарка Ивана Шпановића огорчена је због начина на који се све завршило.

24. 02. 2025. у 08:53

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

СЛАВЉЕ У ДОМУ ДРАГАНЕ МИРКОВИЋ: Певачица се огласила и сину упутила емотивне речи (ФОТО)