"ОРЛОВИ", БРАВО! Кошаркаши Србије прошли у другу фазу квалификација за Мундобаскет

Д. Н.

28. 02. 2022. у 19:36 >> 19:36

КОШАРКАШКА репрезентација Србије изборила је другу фазу квалификација за Светско првенство након што је у 4. колу уводне рунде борби за Мундобаскет савладала Словачу у гостима са 63:71.

ОРЛОВИ, БРАВО! Кошаркаши Србије прошли у другу фазу квалификација за Мундобаскет

ФИБА

"Орлови" су други пут у три дана победили Словаке, дошавши тако до учинка 3-1, па пред последња два кола свакако не могу да падну на последње место четворочлане групе, које једино и значи крај учешћа у квалификацијама. На тој позицији је управо Словачка, која има учинак 0-4, а остала су да се одиграју још два кола, те данашњи ривал "орлова" не може да их престигне.

А било је занимљиво у овом дуелу, иако је испрва екипа Светислава Пешића, уз десет поена Душана Ристића, а свестран наступ Николе Јовића, водила и са 12 разлике пред крај прве деонице. У другој су "орлови" дали само шест поена за седам уводних минута, али су и тај сегмент игре добили (18:15, за предност од 44:31 на полувремену). И не чуди. Србија је малтене онемогућила ривала да поентира за два поена (шут домаћих је био испод 30%), у скоковима су "орлови" домионирали, 25:17, што је доносило огромну предност у кошевима из тзв. "друге шансе" - 14:2.

Али, све је почело да се мења када је почело друго полувреме. Разиграла се највећа словачка звезда из претходног меча, Бродзијански, који је убацио 12 поена у трећој деоници, коју је домаћин добио са 22:16, па се у завршну четвртину ушло уз само 53:60 у корист Србије, која је напрасно почела да има приличних поена са реализацијом. А и сопственом брзоплетошћу.

Покушавао је Светислав Пешић да сигнализира екипи да се смири, да не јурца главом без обзира, а тек на половини последњег сегмента игре, када је Словачка била на 57:63, почело је да се мало "лакше дише" када је Аврамовић своју добру партију крунисао петом тројком, а 22. поеном. Како је и одбрана подигнута на већи ниво, а Симанић својом тројком увећа предност на 12 разлике, четири минута пре краја постало је и дефинитивно јасно коме ће припасти тријумф, иако се "пробуђени" Бродзијански трудио да тај епилог промени, а киксеви "орлова" на кратко пробудили наду публике да би чудо могло да се деси. Ипак, ближе од 63:69 домаћини нису пришли.

Словачка - Србија 63:71 (16:26, 15:18, 22:16, 10:11)

Словачка: Ихринг 5, Крајцовиц 5, Бродзијански 22п, 8ск, 3ас, 2бл, 1ук, Кернер 10, Долезај 17п, 6ск, 4ас, Мајерцак, Фусек, Абрхам 2, Бојановски, Бахан, Петрас 2

Србија: Јовић 13п, 7ск, 3ас, Јагодић Куриџа 2п, 3ск, Симанић 9п, 4ск, Аврамовић 24п (тројке 5/9), 6ас, 3ск, 3ос, Трифуновић 6, Ђуришић, Петрушев 3п, 3ск, Копривица није играо, Раданов, Ристић 12п, 8ск, Ускоковић није играо, Новак 2

Распоред и систем такмичења у квалифацијама за Мундобаскет

После овог гостовања Словачкој, Србија ће 30. јуна играти у Летонији, а 3. августа дочекати Белгију. Без обзира на исходе тих мечева, наша национална селекција иде у другу фазу где ће 24 тима бити распоређено у шест четворочланих група. Из њих ће се по две селекције (укупно 12 из Европе), после мечева који се играју у новембру 2022. и фебруару 2023, пласирати на Светско првенство.

Мундобаскет је на програму од 25. августа до 10. септембра 2023. године у Јапану, Индонезији и Филипинима.

КРАЈ! Словачка - Србија 63:71

40' - Дуго су наши чували лопту, али је онда Јагодић Куриџа кикснуоп, но Словачка није погодила шут са дистанце, још десет секунди до краја, победа ће припасти Србији!

40' - Последњи минут у току, Бродзијански покушава да изведе додавање без гледања, али шаље лопту у аут. Посед за Србију, још 35 секунди до краја, "орлови" воде са осам разлике, тајмаут је тражила Словачка.

39' - Аврамовић узвраћа ударац, важан погодак - 63:71

38' - Дуг напад Србије није донео кош, Раданов је промашио тројку, па Словаци контром прилазе на 63:69!

38' - Бродзијански одржава Словачку у животу, кошем смањује заостатак на 59:69. А "орлови" потом промашују два напада у низу, да би Бродзијански закуцавањем променио резултат на 61:69. Пешић тражи тајмаут. Још минут и 53 секунде до краја.

37' - Раданов "краде" лопту, али промашује зицер. Ипак, промашују и домаћини, који су после Пешићевог тајмуита натрчали на много чвршћу, бољу одбрану "орлова".

36' - Промашују трећи пут у низу домаћини, а Симанић тројком "тера" ривале на тајмаут, јер "орлови" воде са 12 разлике, 57:69.

35' - Аврамовић наставља да игра одлично. Пету тројку погађа, а 22. поеном доноси 57:66 Србији.

34' - И даље без серије успешних офанзивних потеза на обе стране. Губе лопту наши, па промашују Словаци, а онда Србији истиче време за напад. Селектор Пешић се смешка и показује екипи да игра полако, смирено...

33' - Све напетија утакмица. Два и по минута игре у последњој четвртини, а резултат је 2:2 у њој, односно укупно 55:62. Подигнуте су одбране на највиши ниво. Словацима је неопходна победа да би задржали теоретске шансе да прођу у другу фазу такмичења, а Србији тријумф обезбеђује пролазак у другу рунду.

Крај треће деонице, домаћин ју је добио са 22:16 јер је пред звук сирене тројку из левог угла дао Долезал, па Словачка заостаје 53:60 пред последњих десет минута игре.

30' - Новак поентира, Србија се враћа на десет разлике, 50:60.

29' - Оба тима су изгубила лопту у претпоследњем минуту треће деонице.

28' - Петрушев је фаулиран, па са два слободна бацања прекида налет ривала, Србија води са 50:58.

27' - Опет Бродзијански погађа, сада тројку, па је селектор Србије Пешић принуђен да тражи тајмаут, јер семафор показује да је предност "орлова" само 50:56. Поменути кошгетер је већ убацио 12 поена у овој деоници, колико и сви наши репрезентативци, а Словачка у трећој четвртини води са 19:12.

26' - Бродзијански све боље игра, скоро као у Београду пре три дана. Новим поготком је примакао Словачку на 47:56. После погодака Аврамовића за 41:54, домаћини су дали шест поена у низу.

24' - Распуцали су се Словаци, али одговарају и наши. Аврамовић после тројке домаћих  преко Кернера доноси Србији 41:52.

22' - После тројке досад "одсутног" Бродзијанског, уследиле су две српске - прво је погодио Трифуновић, а онда Никола Јовић (који је догурао до 11 поена, уз шест скокова, и две асистенције за 15 минута на паркету). Резултат је 34:50.

21' - Почела је трећа деоница.

Крај полувремена, Србија води са 31:44 после прилично доброг троминутног завршетка друге деонице, у којој је направљена серија од 8:5. Аврамовић се "распуцао", догурао је до 15 поена, уз четири асистенције, Ристић је остао на 10 из прве четвртине, као и Јовић на својим осам, а у минулих десет минута своје две тројке дао је Бориша Симанић. Долезај је најбољи играч Словачке, уз 3/3 са дистанце стигао је до 12 поена, а Бродзијански је убацио шест.  Словачка је заустављена на само 29,4% шута за два поена (Србија шутира 40,9%) док су тимови малтене уједначени када се о тројкама ради (46% наспрам 50% орлова). У скоковима, Србија води са 25:17, а нарочито се исплатило десет офанзивних скокова, који су довели до тога да "орлови" имају предност од 14:2 у кошевима из тзв. "друге шансе".

18' - Аврамовић са кошем и додатним бацањем доноси 26:35 Србији

17' - У претходна три минута, резултат је фудбалски, 2:0 за Словачку, која је пришла на 26:32. Србија на само шест поена у другој деоници, а одиграно је скоро седам пуних минута.

14' -  Опет погађа тројку Симанић, Србија одлази на 24:32.

13' - После два минута и 15 секунди без поена, Србија постиже први погодак у другој четвртини и то тројком Симанића, али Долезај увраћа истом мером - 24:29.

12' - Прилично је промењена петорка наше репрезентације, ту су сада и Новак, и Петрушев, и Раданов, и Симанић... уз стартера Јовића. А Словаци из две акције праве серију 5:0 и прилазе на 21:26.

Душан Ристић, кошаркашки репрезентативац Србије, на терену у Словачкој / Foto: Printskrin/Twitter/@KSSrbije

Крај прве четвртине, Србија ју је добила са 16:26. Била је то деоница у којој је Душан Ристић био наш најбољи играч (10 поена, шут 5/6, пет скокова), а и Никола Јовић имао свестран наступ - осам поена, пет скокова, две асистенције. У стрелце су се још уписали Аврамовић и Трифуновић (по три поена), те Јагодић - Куриџа (2).  Код домаћих је њихов најбољи играч, Владимир Бордзијански, заустављен на четири поена, а Долезај је догурао до четири. Интересантно, Марио Ихринг, који је правио приличне проблеме "орловима" у Београду, није постигао ниједан поен, иако је одиграо свих десет минута. Није чак ни шутирао, а остварио је две асистенције.

9' - Поправили су мало офанзивну игру домаћини, догурали до 13 поена, али не стају ни Пешићеви "орлови". Ристић наставља своју доминацију у рекету, а Никола Јовић тројком доноси 13:24.

7' - Везује Душан Ристић два поготка у низу, а са шест  поена укупно донео је Србији предност од 7:19. У међувремену је Јакуб Петрас закуцавањем мало "размрдао" словачку публику у спортској хали "Левице".

5' - Долезај тројком прекида налет "орлова" (5:12), али одмах истом мером, са дистанце, узвраћа Трифуновић - 5:15

4' - Никола Јовић даје кош и додатно слободно бацање (за вођство од 2:10), а онда Алекса Аврамовић краде лопту, па Србија (из другог покушаја) поентира преко борбеног Ристића - 2:12.

3' - После два офанзивна скока Србије, уписује се у стрелце и млади Никола Јовић - 2:7

2' - Јагодић Куриџа доноси 0:5 нашој националној селекцији.

1' - Алекса Аврамовић тројком "отвара" овај меч - Србија води 0:3.

1' - Утакмица је почела!

17.59 - Стартну поставу Словачке чине Ихринг, Крајцовић, Фусек, Бродзијански и Долезај, тако је одлучио селектор Олег Мелесченко, а Светислав Пешић је одлучио да за Србију меч почну Аврамовић, Трифуновић, Јовић, Јагодић-Куриџа и Ристић

17.55 - У току је представљање тимова.

Ближи се почетак утакмице, наши репрезентативци се загревају...

Уочи меча

Пре непуна три дана, "орлови" су после врло занимљивог меча савладали Словачку са 75:63, а сада са истим ривалом играју на његовом терену.

На табели квалификационе групе А, из које три тима иду даље, Србија је због кош-разлике тренутно трећа. Има учинак од две победе и једног пораза, баш као и првопласирана Белгија, односно Летонија која је друга, док су Словаци четврти са 0-3.

Распоред утакмица и систем такмичења у квалифацијама за Мундобаскет

После поменутог гостовања Словачкој, Србија ће 30. јуна играти у Летонији, а 3. августа дочекати Белгију. Ако тада буде међу три најбоља тима у групи, а нема разлога да не буде, иде у другу фазу где ће 24 тима бити распоређено у шест четворочланих група. Из њих ће се по две селекције (укупно 12 из Европе), после мечева који се играју у новембру 2022. и фебруару 2023, пласирати на Светско првенство.

БОНУС ВИДЕО: Звезда подигла пехар Купа Србије

ЕРДОГАН ЛУПИО ШАМАР НЕМЦИМА! Председник Турске их прозвао за прикривање нацизма после скандала фудбалера на ЕУРО 2024!

ЕРДОГАН "ЛУПИО ШАМАР" НЕМЦИМА! Председник Турске их прозвао за прикривање нацизма после скандала фудбалера на ЕУРО 2024!

Турска је прошла у четвртфинале Европског првенства у фудбалу головима неочекиваног јунака, а баш он, дефанзивац Мерих Демирал изазвао је велики скандал због ког се страсти не смирују ни трећи дан. Штавише, сад је реаговао и председник Турске, Реџеп Тајип Ердоган. И то нимало безазлено.

05. 07. 2024. у 19:08