ДИВАЦ БИО "ВИЂЕН" У ХРВАТСКОЈ: Потез Дражена Петровића који је променио кошаркашку историју
БИЛО је много кошаркашких генерација у Југославији, СССР-у, касније Србији, Шпанији, Литванији, Хрватској, Италији, Грчкој, Русији... Али једна ће остати упамћена као "ванземаљци" под обручима.

Фото: Принтскрин
Начин на који је тадашња држава СФРЈ освојила Европско првенство у Загребу 1989. године, а онда и Мундобаскет у Аргентини 1990, па фамозни Рим 1991. без Јурија Здовца са ратом у ваздуху је прича за себе.
"Ванземљаци" који би намучили и онај чувени амерички дрим тим са Олимпијских игара из Барселоне са Мајклом Џорданом и свим тадашњим великанима НБА лиге. До тог меча није дошло, као и до неких трансфера у Југославији пред избијање рата који би променили кошаркашку историју Балкана.
Највише се причало о одласку Дражена Петровића из Шибенке, мало је недостајало да кошаркашки "Моцарт" заврши у Београду, Црвена звезда и Партизан су били озбиљно загризли, али на крају је победила Цибона и Мирко Новосел који су били шампиони државе и мамац за тада најбољег играча у Југославији и Европи.
Отишао је Дражен у Цибону, а "Слободна Далмација", скоро четири деценије касније, открива ексклузивну вест која се никада и нигде није појавила. Наиме, Владе Дивац је био на путу за "Балдекин", а са њим и Стојко Вранковић.
Хрвати пишу да је све зависило од Петровића, да је остао у Шибенки, направили би екипу која би годинама харала југословенском и европском сценом. А познато је и велико пријатељство између Дивца и Дражена, које је приказано на филмском платну "Једном браћа".
Рат је раставио два најбоља друга, који се, нажалост, никада више нису спојили, пошто је Петровић погинуо у саобраћајној несрећи 7. јуна 1993. године у Немачкој.
Ко зна шта би било кад би било, али Владе и Дражен су синоними за кошарку на овим просторима, који никада неће избледети и преносиће се са колена на колено.
БОНУС ВИДЕО: КАД ДРЖАВА БРИНЕ О ШАМПИОНИМА: Како су се низали успеси Србије у 2021. години
Препоручујемо

ВАТРЕНО КРШТЕЊЕ: Петровић дебитује за нови клуб у гротлу "Енфилда"
СРПСКИ чувар мреже ће вечерас уписати званични деби за Борнмут против Ливерпула у мечу који отвара нову сезону најјаче лиге света. Утакмица се игра на "Енфилду" и почиње од 21.00.
15. 08. 2025. у 07:20

ЦРНОГОРЦИ У ШОКУ: Помислили за колону аутобуса да је стигла велика међународна ватрогасна помоћ, а оно...
Најновије вести из Црне Горе, а које се тичу великих пожара због који је и Србија послала помоћ не би ли се ватрена стихија обуздала, изненадиле су цео Балкан. На моменат и насмејале због једне погрешне процене.
14. 08. 2025. у 17:22

ЦИФРА - БОЛИ ГЛАВА: Колику пензију прима Берчек? Сваког месеца на рачун му лежу ДВЕ СУМЕ
МНОГИ кажу да је Александар Берчек један од највећих глумаца на овим просторима, а он је свој таленат доказивао идући из улоге у улогу, и изнова показујући чари свог глумачког умећа.
15. 08. 2025. у 13:20
Коментари (0)