СЕНЗАЦИЈА: Партизан скинуо скалп шампиону Европе! Лесор бриљирао, Обрадовић затегао одбрану! Синиша Михајловић и гест гробара за памћење

16. 12. 2022. у 22:48 >> 22:50

ВЕЧЕРАШЊИ дуел између Партизана и турског Ефеса био је меч између бившег првака Европе, и актуелног шампиона Старог континента. Након велике борбе, и драме, црно-бели скинули су скал великом фавориту и однели победу резултатом 82:79.

Препун српски "храм кошарке" одао је почаст преминулом Синишу Михајловићу минутом ћутања, а "гробари" су се транспарентом опростили од легенде ривалске Црвене звезде.

Спектакл је могао да почне!

Црно-бели су фантастично отворили меч, Егзум је повукао у увертири, а њему се придружио и Ален Смаилагић, који сјајном ролом и са пет везаних поена доноси великих 9:2 на почетку.

Импоновао је начин на који је деловала дефанзива Партизана. Василије Мицић био је потпуно заустављен. Српски кошаркашки "мађионичар" бриљирао је сваки пут када би истрчао на паркет "Арене".

Ипак, овог пута компактна одбрана Жељка Обрадовића потпуно га је затворила и оставила без учинка, барем у првој деоници, у којој је београдски великан водио против актуелног шампиона Европе резултатом 14:10.

Уследио је наставак "ратничке" кошарке, играло се на "живот и смрт" у тим тренуцима! "Гризло" се за сваку лопту, ниски став, чврсте одбране. Серија промашаја у редовима црно-белих, нико није могао да пронађе дно мрежице средином друге деонице.

Офанзивни скок правио је велике проблеме Партизану. На паркету ни Лесор, ни Ледеј, ни Пантер, и то се одмах одразило на резултат, али и утисак који остављају изабраници Жељка Обрадовића.

Није било лидера који би повукао тим у тим тренуцима. Обрадовић је гледао разбијену војску. Жижић је односио битку под обручима, купио офанзивне скокове и поентирао уз фаулове.

Невероватно шта се дешавало црно-белима, ово постаје симптоматично. Поново су одлично ушли у меч, и поново нестваран пад у игри.

Жижићу се придружио и Васа Мицић, који је пронашао свој ритам, а Ефес одлази на велики одмор са огромних +9.

И онда, тотална лудница у наставку. Енергија Матијаса Лесора покренула је цео тим.

Харизматични Американац поново је са нестварном страшћу играо пред гробарима. Њему су се придружили Џејмс Нанели и Кевин Пантер, а "парни ваљак" на крилима овог трија и хука "Арене"  иде на +1.

На семафору је писало, 68:67 и још четири минута игре до последњег звука сирене. Истом разликом у корист српског тима ушло се и у последњих 40 секунди. И онда једна тројка Нанелија доноси кључну превагу пред пенал завршницу.

Партизан је тако прекинуо црну серију, и савладао браниоца титуле у Евролиги, каква сензацију у Београду!

Најефикаснији актери сусрета дошли су из редова поражене екипе. Бубоа је убацио чак 30 поена, а хрватски кошаркаш Жижић 20. У редовима Партизана највише поена постигао је Данте Егзум, 18, док су Нанели и Кевин Пантер додали по 16.

ПАРТИЗАН - ЕФЕС 82:79

ХАЛА: Штарк Арена

ГЛЕДАЛАЦА: 19.000

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

40. минут - Још 37 секудни до краја! Партизан има један поен предности и посед лопте. Каква драма! Нанееееееееееееелиииии! Партизан има великих +4, каква тројка Нанелија! Тресе се арена, ово је нестварно, шампион Европе на конопцима.

39. минут - Клајбурн погађа, али Егзум презузима одговорност и поентира, 71:75.

38. минут - Егзууум! Огромних +4 за црно-беле на само два минута пре краја.

37. минут - Поени на обе стране, али потом кораци Егзума, Ефес има лопту на три минута пре краја, али и заостатак од једног поена.

36. минут - Тројка Нанели! Лудница у Арени, Партизан поново води против шампиона Европе.

35. минут - Ау шта је сада погодио Васа Мицић! Невероватна тројка са преко 10 метара утишала је узаврелу атмосферу у Арени.

34. минут - Кевин Пантер је промешао одбрану ривала, наскочио и у свом стилу смањио на 61:64, а потом и сјајан продор Нанелија који бриљира у наставку, црно-бели на -1!

33. минут - Невероватно, поново је Партизан пришао на посед разлике, али поново нестварни Бубоа погађа тројку, 59:64.

32. минут - Погађа Нанели за два, али Васа Мицић фаулиран при шуту погађа оба пенала, Ефес поново на +4, 61:57.

31- минут - Бубоа наставља где је и стао, одмах поени, Жељко Обрадовић након само једног напада у последњој деоници поново позива тајм-аут и своје играче на клупу. Након договора на клупи, одличан напад, Нанели погађа, али поново тај Бубоа за свој 25 поен и 59:55 за актуелног шампиона Европе.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА, ПАРТИЗАН - ЕФЕС 53:54

30. минут - Тотална лудница! Како игра Матијас Лесор, његова енергија и залагање довели су до великог повратка Партизана, 50:52, каква меч тек следи! Сада је Егзум фаулиран при шуту за три, а Американац сва три пута проналази дно мрежице, Партизан води, али Бубоа у задњој секунди за 53:54.

28. минут - Прво је Ефес погодио ван линије 6,75, али онда Егзум, па силовито закуцавање Лесора у контри, Арена подрхтава! Гробари на ногама, 45:49 за госте.

27. минут - Сјајан продор Пантера, Партизан поново дише за вратом шампиону Европе, 40:46.

26. минут - Нанели је смањио на само шест поена предности, а на другој страни Вил Клајбурн подађа оба пенала.

25. минут - Вил Клајбурн за три, поново Ефес одлази на двоцифрену предност, али двојка Нанелија доноси резултат од 36:44. Леп тренутак у Арени. Након што је то урадио Александар Митровић, сада је и још једна бишви играч Партизана и српски орао посетио своју црно-белу браћу из кошаркашке секције.

23. минут - Данте Егзум и друго, баш као и прво полувреме отвара лаганим поенима за два, али потом Бубуа узвраћа. Лесор на асистенцију Нанлија из рекета за -7, промашује Мицић, али и фаул у нападу Матијаса Лесора.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА, ПАРТИЗАН - ЕФЕС 28:37

20. минут - Поново Анте Жижић, 15 поена у првом полувремену, невероватно шта ради хрватски кошаркаш, потом Лесор погађа, али каква тројка Васе Мицића уз звук сирене, ван баланса, преко руке, једноставно од овога нема одбране. Ефес са великих +11 иде на велики одмор.

19. минут - Ушао је Пантер у игру и то се одмах осетило, две брзе двојке, Жижић поново погађа на другој страни, Хрват игра фантастично прво полувреме у Арени, 24:30. Потом и тројка Васе Мицића који хвата ритам полако, а Пантер наставља своју серију и са линиеј слободних бацања смањује на 33:26, и стиже до шестог узастопног поена, 26:33.

18. минут - Коначно поени за црно-беле, Егзум је погодио оба пенала након што је фаулиран, али коначно и Васа Мицић се уписује у листи стрелаца. Српски мађионичар погодио је такође оба пенала, 28:20 за Ефес.

17. минут - Тајм-аут Партизан! Обрадовић гледа разбијену војску. Жижић је сада однео битку по обручима, покупио офанзивни скок и поентирао уз фаул. Невероватно шта се дешава црно-белима, ово постаје симптоматично. Поново су одлично ушли у меч, и поново нестваран пад у игри, 26:18.

15. минут - Поново Бубуа, сада за два, Ефес има сада и плус три. Серија промашаја у редовима црно-белих, нико не може да пронађе дно мрежице у овим тренцуима. Офанзивни скок прави велике проблеме Партизану. На паркету ни Лесор, ни Ледеј, ни Пантер, и то се одмах одразило на резултат, али и утисак који остављају Жељкови изабраници. Нема лидера који би повукао тим у овим тренуцима.

14. минут - Наставка ратничке кошарке, игра се на живот и смрта у овим тренцуима! Гризе се за сваку лопту, ниски став, чвртсте одбране. Жижић је прво погодио за госте, а потом и Бубуа тројком доноси прво вођство шампиону Европе на данашњем мечу, 18:19.

ПРВА ЧЕТВРТИНА, ПАРТИЗАН - ЕФЕС 14:10

10. минут - Прилично нервозан финиш прве четвтртине, последњи је шансу да промени резултат имао Клајбурн, покушао је из велике удаљености шутем за три, али остаје 14:10, парни ваљак води против шампиона Европе. Василије Мицић потпуно заустављен. Српски кошаркаш бриљирао је сваки пут када би истрчао на паркет Арене, али овог пута компактна одбрана Жељка Обрадовића потпуно га је затворила и оставила без учинка.

9. минут - Анте Жижић поентира лагано након сјајне акције Ефеса, Зек Ледеј је потом напао рекет, промашио, али његов промашај купи Матијас Лесор, потом Мадар покушава, али поново нема поена за домаћи тим. Низ промашаја потом и на другој страни након офанзивних скокова. Могоа ја Папапетру да повиси предност, али и његово покушај са полу-дистанце излази из обруча, остаје 14:10 пред последњи минут прве деонице.

7. минут - Фантастично издање Партизана у дефанзиви, турски тим свега 8 поена, до сада. Егзумова тројка и потом поени Трифуновића за 14:8 у корист београдског великана.

5. минут - Гробари су се и транспарентом опростили од ривалске легенде.

4. минут - Бум, бум бум! Каква рола Алена Смаилагића. Прво поени из рекета, а потом и тројка која диже целу халу на ноге. Црно-бели имају 9:2.

2. минут - Добро отварање црно-белих. Егзум поентира за два, Тибор Плајс узвраћа истом мером, али потом и Зек Ледеј поентира. Трифуновић је могоа у раној фази да направи осетнију предност, али његов шут за три није погодио ни таблу, ни обруч.

1. минут - Препун српски храм кошарке одао је почаст преминулом Синишу Михајловићу минутом ћутања. Спектакл сада може да почне.

УОЧИ МЕЧА

Црно-бели су у великој кризи и биће потребно доста времена да се ухвати победнички ритам. У последњих осам мечева уписали су само један тријумф, док су на евросцени везали чак пет пораза.

Низ је покренула Барселона у деветом колу, а онда су бољи од "парног ваљка" били и Реал Мадрид, Валенсија, Црвена звезда и Асвел.

У Вилербану пре два дана играла се још једна неизвесна утакмица, где је на крају домаћин највише захваљујући Нанду де Колоу однео тријумф. Француз је меч завршио са 32 поена. Најефикаснији у Партизану био је Данте Егзум који је сакупио 26 поена, док је Матијас Лесор додао 15.

Данас на мегдан долази актуелни шампион и најдоминантнија екипа последњих неколико година.

Анадолу Ефес је пре два дана доживео непријатно изненађење на свом терену. Кошаркаши Басконије су након 40 минута велике борбе успели да дођу до победе. Био је то њихов шести пораз у овој сезони.

Жељко Обрадовић је свестан од којих играча долази највећа претња, међутим, биће јако тешко то и зауставити.

Први стрелац екипе је Вил Клајбурн који постиже 20 поена по мечу, док је одмах иза њега Василије Мицић са 18,2. Србин је такође и први асистент са 6,5 додавања.

Партизан након овог меча има тежак окршај са ФМП-ом у регионалном првенству, а затим путују у Истанбул где ће их угостити Фенербахче.

Са друге стране, Анадолу Ефес ће наредна два меча одиграти у својој дворани, против Тофаша у домаћем шампионату, а затим ће дочекати и Панатинаикос.

Оно што ће изазвати громогласан аплауз је повратак на терен Алексе Аврамовића који би требао да заигра.

РЕЧ ТРЕНЕРА

Уочи великог окршаја "парног ваљка" са актуелним шампионом Европе говорио је стратег црно-белих Жељко Обрадовић.

- Ефес је двоструки првак Европе узастопно у последње две године. Сама та чињеница говори о квалитету тима. Индивидуално, а оно што је још важније тимски. Имају креатора који и те како утиче на њихову игру, пре свега Васа Мицић, Бобуа и Вил Клајбурн. Не можемо да заборавимо и остале играче, али то су три главна креатора и оно како смо пробали да правимо утакмицу, то је да пробамо да њихову креацију смањимо на минимум - истакао је Обрадовић.

Навео је да утакмица са Ефесом играчима мора да представља мотив.

- После дуго времена данас је тренинг одбране можда био и најбољи у последњих не знам колико. С те стране сам задовољан. Чињеница да играмо поново пред нашом публиком и да долази европски првак треба да нам да мотив више да пробамо да коригујемо све неке ситне ствари које су биле присутне у последњим утакмицама и довеле до тога да губимо утакмице практично на исти начин, на један посед. Радило се и мислим да сам уочио неке боље ствари, али нажалост то није било довољно у овим утакмицама. Морамо да верујемо сами себи, то је најважније. Да играмо са самопоуздањем - закључио је тренер "црно-белих".

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

ОРЛОВИ ЛЕТЕ КА ПРВОЈ ЕВРОПСКОЈ ПОБЕДИ Србија против Словеније у наставку Еура

24 године након историјског окршаја на Еуру 2000. године у Белгији и Холандији, Србија и Словенија се од 15 часова састају у 2. колу групе Ц Европског првенства. Словенија је тада шокирала СР Југославију и повела са 3:0, али су Плави успели да остваре један од најлуђих повратака у историји Европских првенстава изједначивши резултат на 3:3 за само 6 минута.

20. 06. 2024. у 10:00

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02