ТУГА: Тела тројице страних спортиста пронађена испод рушевина хотела који је уништио страшни земљотрес у Турској
ЗЕМЉОТРЕС у Турској је био толико страшан и толико је жртава, да сваког дана свет потресају нови подаци о страдалима. У понедељак се, међу најновије вести из погођених подручја, сврстала и она о погибији тројице спортиста.
Како јавља новинар Саваш Поргхам на Твитеру, тела тројице играча репрезентације Ирана у фудбалу за особе са инвалидитетом, пронађена су испод рушевине у граду Малатја, на истоку Турске.
Мехди Сајидави, Мохамед Реза Мирахмеди и Хамид Матруди пронађени су мртви у срушеном хотелу и њихова тела упућена су у Иран, како би тамо била сахрањена.
Земљотрес у Турској, који се десио 6. фебруара 2023, био је снаге 7,7 степени и, према речима тамошњег председника Тајипа Ердогана, у питању је био најјачи потрес у тој држави од 1939. године. Истог дана, првог понедељка у фебруару, десио се још један земљотрес на југоистоку Турске, и то снаге 7,6 степени.
До овог тренутка, локалне власти су пронашле тела 31.643 погинуле особе, док је у оближњој Сирији, према саопштењу тамошњег министарства здравља, најмање 8.500 људи погинуло услед ове катастрофе.
У наставку, на овој страници портала "Новости" можете видети и списак најјачих земљотреса у историји, и оних најсмртоноснијих, али пре тога - зашто се овако разоран потрес десио у Турској.
Тектонске плоче - Турска
Турска је сеизмички активна област унутар комплексне зоне судара између Евроазијске тектонске плоче и Афричке и Арапске плоче. Већи део турске територије лежи на Анадолској плочи, мањој по величини, а омеђеној двема великим зонама раседа, Северноанадолским раседом и Источноанадолским раседом, на коме се и десила поменута сеизмичка активност која је довела до ових катастрофалних последица (епицентар је био најближе граду Кахраманмараш).
Западни део земље такође је захваћен зоном веће тектонске активности у Егејском мору изазваном померањем тзв. Хеленског лука ка југу.
Најисточнији део Турске лежи на западном крају "Загросовог набора" и потисног појаса, којим доминира тектонски потисак, што такође може да изазве земљотресе озбиљније јачине.
Најјачи земљотрес
У Србији многи у свежем сећању имају земљотрес у Краљеву 2010, али страшан је био и онај у Скопљу 1963, и у Бањалуци, и многи други...
Најјачи званично измерени земљотрес на свету десио се 22. маја 1960. у Чилеу и био је јак од 9,4 до 9,6 степени. Трајао је десет минута, изазвао цунамије који су погодили јужни Чиле, Хаваје, Јапан, Филипине, Нови Зеленад, Аустралију. Процене су да је земљотрес, који се десио око 570 километара од Сантијаго де Чилеа, покрај града Валдивија, довео до око 6.000 погинулих.
Од 1501. године до сада, забележено је 46 потреса који су били снаге од 8,5 степени или јачи од тога. На другој позицији по снази је земљотрес у Аљасци, 1585, за који се верује да је достигао 9,25 на скали, а на трећој позицији још један чилеански потрес, од око 9,1, и то 1730. године. Следећа два десила су се у много ближој прошлости. Године 1964. у Аљасци се догодио земљотрес магнитуде 9,2 степени, а 2004. у Суматри, у Индијском океану, земљотрес јачине 9,1 до 9,3 степена. Тај је остао упамћен по многим жртвама...
Највише погинулих људи у земљотресу
Иако је у поменутој трагедији у Суматри, петој на листи најјачих земљотреса у историји, не само од потреса и рушења зграда, већ и од цунамија који је погодио 14 држава, дошло до чак 227.898 погибија тог 26. децембра 2004. године, то је тек шести најсмртоноснији земљотрес у историји људског рода.
На петом месту је око 230.000 погинулих 1139. године у Азербејџану (процена је да земљотрес тада био јак 7 степени), на четвртом месту, такође услед потреса од 7 степени, је 250.000 погинулих у Антиоху, тада Источном римском царству, сада Турској, 526. године, а на трећем месту са 273.400 жртава је први од три кинеска разорна земљотреса на овој листи.
Овај, трећепласирани, десио се 1920. у Нингша-Гансуу.
Другопласирани на овој црној листи највећих трагедије од природних катастрофа изазваних потресима тла је земљотрес у кинеском Хебеију 28. јула 1976. године, када је страдало најмање 242.769 људи, али су процене ишле дотле да је и до 700.000 било мртвих, док се на чак 820 до 830 хиљада жртава процењује епилог најсмртоноснијег земљотреса, који је кинески Шанкси погодио 23. јануара 1556. године. За њега се сматра да је од самог померања тла погинуло одмах више од 100.000 људи, а преко 700.000 потом умрло од глади и болести.
Бонус видео: КАТАСТРОФА УЖИВО - Зграде у Елбистану се руше током извештавања репортера локалне телевизије
Препоручујемо
АЛЕКАСАНДАР МИТРОВИЋ ЈЕ РЕШИО ПРОШЛИ ЕЛ КЛАСИКО: Два највећа саудијска клуба у борби за полуфинале Купа Краља
ГОТОВА је пауза у Саудијској Арабији, а други део сезоне није могао да почне узбудљивијим сусретом - на рограму је највећи дерби овдашњег фудбала, "саудијски Ел класико.
07. 01. 2025. у 09:21
МЕЛБУРН, НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ: Прекинут меч Новака Ђоковића и неће се наставити
Новак Ђоковић можда није успео да на АТП турниру у Бризбејну заблиста како је то прижељкивао, али долазак у Мелбурн, где се одржава Аустралијан опен, донео је и неке нове моменте за најбољег тенисера свих времена.
08. 01. 2025. у 12:01
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)