УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛАН ПОТЕЗ: "Ма какве Олимпијске игре, победа у рату је најважнија"
Кијев ће наставити са притиском на Међународни олимпијски комитет (МОК) како спортистима из Русије и Белорусије не би било дозвољено да учествују на Олимпијским играма у Паризу 2024. године, изјавио је данас украјински министар спорта Вадим Гутзајт.
Фото: Профимедиа/Илустрација
"Морамо да наставимо са притиском и МОК ће вероватно схватити да није време за повратак руских и белоруских спортиста све док траје рат у Украјини", рекао је Гутзајт у интервјуу за Франс прес.
Русима и Белорусима забрањено је учешће на међународним спортским такмичењима због инвазије коју је покренула Москва у фебруару 2022. године.
Пошто рат траје, МОК је отворио пут њиховом повратку под неутралном заставом и под условом да нису "активно" подржавали инвазију и да нису "под уговором" са руском војском.
МОК је, ипак, одложио одлуку о њиховом учешћу на Играма у Паризу.
Та одлука је разгневила украјинске власти које су оптужиле МОК за "промовисање рата". Многе западне земље су такође осудиле ту идеју и Кијев рачуна на њихову подршку да би Руси и Белоруси остали ван такмичења.
FOTO: Tanjug/AP
"Надамо се да ће велике и јаке федерације показати солидарност са Украјинцима и да им неће дозволити да учествују на међународним такмичењима, посебно на Олимпијским играма", рекао је Гутзајт.
"Морамо да бранимо нашу ствар... Још нисмо изгубили", додао је украјински министар спорта.
Рекао је да је био изненађен ублажавањем става МОК-а према руским и белоруским спортистима после више од годину дана рата.
"Ништа се није променило, само је све још горе. Колико је градова уништено, колико људи је убијено - жена, деце", рекао је он.
За сада се украјински спортисти спремају и тренирају, али би Украјина, у случају учешћа Руса и Белоруса, могла да бојкотује Олимпијске игре у Паризу, упозорио је он.
"Ако се то догоди, мораћемо да окупимо наше савезе и спортисте како бисмо одлучили какав став ћемо заузети", нагласио је министар, признајући да нису сви украјински савези за бојкот.
ФОТО: Фејсбук/Еуро2020
"Тешко је. Олимпијске игре су најважнији тренутак за сваког спортисту, али за нас је данас најважнија победа у рату... Чак и да не учествујемо, то је само такмичење", навео је овај бивши олимпијски шампион у мачевању 1992. године.
По подацима његовог министарства, од почетка руске инвазије је погинуло најмање 273 украјинских спортиста, док су најмање 343 спортска објекта уништена или оштећена.
Препоручујемо
ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ? "НЕ, ХВАЛА"! Босанци одустали од Париза, пре него што су и кренули
17. 03. 2023. у 11:01
РЕАЛ НЕЋЕ ПРОПУСТИТИ ОВУ ПРИЛИКУ: Мадриђани вечерас могу до првог места на табели!
ЛИДЕР чека понедељак да одигра свој меч, али Мадриђани имају шансу да већ у вечерас преузму врх. На "Бернабеу" стиже захуктала екипа Сосиједада (21.00), непоражена на последњих 11 мечева у свим такмичењима.
14. 02. 2026. у 08:00
НИКОЛА ЈОКИЋ ИСПРЕПАДАО БАРАКА ОБАМУ! Дибидус неочекивана сцена на НБА Ол-стар утакмици! (ВИДЕО)
"NBA All Star". Чувене три речи које су, нажалост, последњих година значиле све само не истинско кошаркашко уживање, поново су привукле огромну пажњу. А Никола Јокић је био саставни део тог обновљеног спектакла.
15. 02. 2026. у 23:52
Дању спасавао животе у болници, ноћу се претварао у МОНСТРУМА: Језива истина откривена годинама касније
ПОЛИЦИЈА верује да је Крис Ревак, који је извршио самоубиство након што је оптужен за убиство, можда био серијски убица. Његов живот и дела крили су мрачну страну која је шокирала истражитеље.
15. 02. 2026. у 09:19
Коментари (5)