ТУГА: Преминуо шаховски велемајстор Александар Матановић

Александар Илић
Александар Илић

10. 08. 2023. у 10:54

У Београду је у среду, у 94. години, преминуо шаховски велемајстор Александар Матановић, један од најбољих шахиста у другој половини 20. века.

ТУГА: Преминуо шаховски велемајстор Александар Матановић

Шаховски савез Србије

Матановић је у периоду од педесетих до осамдесетих година прошлог века са Глигорићем, Ивковом и Матуловићем био члан златне генерације шахиста која је Југославију ставила на друго место света, одмах иза Совјетског савеза.

Рођен је 23. маја 1930. у Београду, а убрзо после титуле омладинског првака Југославије 1948. ушао је у сениорску репрезентацију (1950), а 1955. постао велемајстор.

Матановић је од 1954. до 1978. био члан олимпијског тима, а у овом периоду освојио је пет сребрних и четири бронзане екипне олимпијске медаље, као и пет појединачних за резултате на својој табли: једну златну, три сребрне и једну бронзану медаљу.

У 36. години посветио се "Шаховском информатору" у којем је био оснивач, уредник и директор.

Од маја 2022. Александар Матановић је био најстарији велемајстор на свету.

БОНУС ВИДЕО: ОД ПРВЕ ДО ДЕСЕТЕ ТИТУЛЕ: Сва Новакова победничка финала Аустралијан опена

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СПЕКТАКЛ КОЈИ ЋЕ ГЛЕДАТИ ЦЕЛИ СВЕТ: Барселона дочекује акутелног шампиона Европе!

СПЕКТАКЛ КОЈИ ЋЕ ГЛЕДАТИ ЦЕЛИ СВЕТ: Барселона дочекује акутелног шампиона Европе!

ФУДБАЛСКИ спектакл какав приличи финалу, а не групној фази Лиге шампиона, очекује нас вечерас на "Монжуику" где ће Барселона од 21.00 угостити актуелног првака Европе, екипу Париз Сен Жермена.

01. 10. 2025. у 07:30

РУСИ СЛАВЕ: Русија добила сјајну вест из Србије

РУСИ СЛАВЕ: Русија добила сјајну вест из Србије

Русија је, откако је почео рат у Украјини, или "специјална војна операција" како то зове Руска Федерација, у спортском смислу била склоњена са међународне сцене, осим неколико изузетака. Али најновије вести су потпуно другачије.

30. 09. 2025. у 12:50

Коментари (0)

СПЕКТАКЛ КОЈИ ЋЕ ГЛЕДАТИ ЦЕЛИ СВЕТ: Барселона дочекује акутелног шампиона Европе!