ПРЕД СПОРТСКИ СПЕКТАКЛ У БЕОГРАДУ: Милица Мандић открила како се сналази као мама, шта јој то сада пуни срце а истовремено јој жао
Поводом Европског првенства у теквондоу за кадете и пионире које ће бити одржано наредне недеље, од 19. до 22. октобра, у Хали спортова „Ранко Жеравица“, Милица Мандић, једна од највећих српских спортисткиња, причала је о бројним темама, почевши од нове улоге мајке, преко каријере до предстојећег шампионата у Београду.

ФОТО: Теквондо асоцијација Србије
У историји Олимпијских игара, ретки су спортисти који могу да се похвале са две златне медаље. Наша Милица Мандић, а од недавно Ђуричић, управо је таква изузетна спортисткиња. Прво злато освојила је 2012. у Лондону, а затим поновила тријумф 2020. у Токију. Осим Олимпијских успеха, бележила је низ импресивних резултата на међународном нивоу, укључујући златне медаље на Светском првенству и Гранд прију.
Како је искуство врхунског спорта утицало на припрему за мајчинство? Које вештине стечене кроз спортску каријеру успеваш да примениш у родитељству?
- Спорт те учи брзој адаптацији на све што се дешава. И то мислим да ми је много помогло сада. Да могу да се привикнем на “нови” живот, брзо реагујем када треба. Ја сам неко ко воли унапред да припреми све, то сам радила као спортиста и сада као мама. Да вече пре све што могу припремим за нови дан. Иако је бити мама потпуно другачије него све што сам претходно радила, чини ми се да ми је подлога из спорта доста помогла.
Како балансираш спортску каријеру, родитељство и све друге обавезе као нова мама?
- Матеја је приортиет и неко “наше време” и према њему правим план и програм. А кад имам обавезе, или нека гостовања, поред мужа ми помогне некад мама или сестра. Не бих успела без њихове подршке и помоћи да ускладим све. Тренирам углавном кад он заспи увече па изађем да истрчим, или кад се муж врати са посла. Јесте понекад мало захтевно, али ја волим тренинг, рутину. И то ми је антистрес, а и мислим да доста помаже то што Матеја лепо спава, па је и све то могуће.
Твоји успеси су у многоме допринели популаризацији теквондоа у Србији. Како оцењујеш развој овог спорта у Србији од својих почетака до данас?
- Популаризација теквондоа је био Галетов и мој главни циљ после Лондона 2012. Доста људи је у том моменту први пут чуло за теквондо, допао им се спорт и клубови су се пунили широм Србије. Мислим да смо утабали пут млађим генерацијама и својим примером показали како је све могуће. Надам се да ће они наставити у истом ритму.
Имаш ли амбицију да постанеш ментор младим спортистима? Какве су ти амбиције по том питању?
- Имам на неки начин, али не као тренер. Увек се трудим да пренесем своје искуство, да поделим проблеме и изазове које сам ја осетила на својој кожи на млађе спортисте. Мислим да је подршка у виду разговора јако важна. Сумње, преиспитивања, повреде, порази, све је то део спорта, а некад не знаш можда како да реагујеш на то. Поред спортског психолога са којим наш клуб ради годинама уназад, ја волим да некад из свог угла кажем како је изгледао мој пут до успеха и како сам се суочавала да изазовима који су били преда мном.
Како се осећаш када видиш младе таленте у успону и шта, по твом мишљењу, може најбоље подржати њихов напредак?
- Пре Светског првенства ове године сам дошла да гледам тренинг репрезентације и да им пожелим срећу. Толико сам била поносна кад сам видела цео тим, знање, енергију, борбеност и све квалитете које имају. С једне стране било ми је пуно срце, а са друге ми је било мало жао што и ја нисам део тога. Мислим да систем који постоји, јако лепо ради. Ја увек препоручујем осим рада са кондиционим и клубским тренером, и рад са психологом. Сигурна сам да може много да утиче у расту и развоју поготово младог спортисте и да допринесе резултату.

ФОТО: Теквондо асоцијација Србије
На који начин се може подстицати ентузијазам младих за теквондо и спорт уопштено у данашњем дигиталном добу?
- Чини ми се да је то сурова реалност свуда, да ће млади радије бити за компјутером и телефоном него напољу и на неком спорту. Резултати који праве наши спортисти мислим да највише утичу на то да се деца покрену и почну да тренирају. Њихова појава, борбеност за национални тим, медаље су главни покретач и то ми је увек драго да видим. Али са друге стране, треба нам више едукације о здравом зивоту, физичкој активности. И деце и родитеља. Као и физичког васпитања у школама. То је нека основа, јер ако те навике стекнеш као дете, лакше је после да их негујеш.
Које су најважније вредности које млади теквондисти могу научити кроз бављење спортом?
- Ојачас карактер, учиш се савладавању изазова, поштовању тренера, колега, себе. Фер плеју, емпатији, стрпљењу..

ФОТО: Теквондо асоцијација Србије
Како видиш улогу родитеља у подршци младим спортистима? Шта је кључно?
- Мислим да прво треба да постоји поверење и добар однос са тренером да би родитељ био сигуран да се са његовим дететом квалитетно ради. Онда нема потребе да се мешаш у тренерски посао, дајеш тактике, исправљаш, већ само да будш подршка свом детету. Да га охрабриш и загрлиш кад треба. Верујеш у њега и навијаш.
Како је дугогодишње спортско искуство обликовало твоју перспективу о теквондоу?
- Обликовало је то да сам јако захвална и срећна што сам изабрала теквондо као мој спорт. Године рада, напора такмичења су ме изградиле као личност и као борца. Теквондо ми је све дао, породицу, каријеру, пријатеље и толико лепих тренутака које нисам могла ни да замислим да ћу проживети.
Које савете би дала младим теквондистима који теже врхунским резултатима?
- Сваки дан дајеш максимум, без обзира на умор, мотивацију, обавезе.. Мој главни покретач је био то да не желим да кажем једног дана да ми је мало фалило да освојим медаљу, или да сам могла нешто да урадим али нисам дала 100% себе. Посвећеност и истрајност те вуку ка циљу! Зато кад се осврнем на све године у спорту, немам за чим да жалим или да се преиспитујем да ли је могло боље.

Милица Мандић / ФОТО: Теквондо асоцијација Србије
Спектакл у Београду
Европско првенство у теквондоу за кадете и пионире, које се одржава у Хали Спортова од 19. до 22. октобра, представља не само врхунско спортско такмичење, већ и кључну платформу за развој будућих младих нада. Ове године, Београд ће на неколико дана угостити више од 650 пријављених кадета из 39 европских земаља, што предстојеће првенство чини најмасовнијим међународним теквондо такмичењем одржаним на територији Србије.

ФОТО: Теквондо асоцијација Србије
Организатор овог престижног спортског догађаја је Теквондо Асоцијација Србије која уз велику подршку Министарства спорта и Секретаријата за омладину и спорт града Београда, на овај начин пружа прилику младим спортистима да покажу своје вештине и таленат, да се такмиче и размењују искуства. Кандидати ће се надметати у различитим категоријама, градећи не само своје спортске каријере, већ и пријатељства са такмичарима из других земаља.
БОНУС ВИДЕО: Судија морао да успава ММА борца

ЕДВАРДСУ ОВО НИЈЕ ТРЕБАЛО: "Разљутио" је Луку Дончића
СЛАВЉЕ Едвардса при једном од његова 22 поена у првој утакмици серије између Лејкерса и Тимбервулвса могло би "покренути" доминантно издање Луке Дончића на другом мечу овог четвртфинала Западне конференције који се игра у "Крипто.ком" арени четири сата после поноћи.
22. 04. 2025. у 14:50

ХАОС У УКРАЈИНИ: Зеленски је донео одлуку која је шокирала многе
Русија се, откако је почео рат у Украјини, налази под бројним санкцијама, па и спортским, те је за Русе велики број тужних спортских вести стизао у виду међународних ограничења. Али, шокантне вести стигле су и за бројне украјинске спортисте. Разлог? Не понашају се довољно "про-украјински". Њих, такве, али и нову "туру" њихових руских колега - решио је да санкционише украијински председник Володимир Зеленски. Притом, поједини руски асови су с одушевљењем дочекати ову вест...
22. 04. 2025. у 14:52

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)