МОДЕРНИЗАЦИЈА СПОРТА Министар Гајић: "Позивам српске савезе и клубове да инвестирају у науку"
Под слоганом „Инспиришемо развој" одржан је 66. Међународни сајам технике и техничких достигнућа, најстарија и најпознатија регионална техничко-технолошка сајамска манифестација, где је под окриљем Владе Србије и ресорних министарстава организована изложба иновација и нових технологија под називом „Играј за човечанство! Наука за све – закорачи у одрживу будућност".
Манифестација окупила је око 600 домаћих и страних излагача и других учесника из тридесетак земаља са четири континента, а почасни гост била је Народна Република Кина са 22 институције и компаније које представљају нове технологије и иновације.
Активно учешће на 66. Међународног сајма технике и техничких достигнућа узело је и Министарство спорта Републике Србије кроз четири излагача: Центар за рано дијагностиковање постуралних деформитета из Књажевца, ИнЛоодис - наочаре за виртуелну реалност (холограми играча) током тренинга, Еагле ЦС - челенџ систем на одбојкашким утакмицама и Мини лабораторија за биомеханичку анализу покрета, проф др Димитрије Чабаркапа.
- Држава Србија која је наследник велике земље Југославије је једина земља на свету која уз некадашњи Совјетски савез има пет златних олимпијских медаља у пет колетивних спортова. Тај резултат је дошао кроз то што је постојало огромно знање код свих људи који су учествовали у процесу припреме тих спортиста, а затим и знање тренера кроз тадашње технологије и методике тренинга. Касније су широм света наши стручњаци преносили знање и направили велики имиџ југословенске и српске школе методике тренинга. Технолошки развој може да користи само онај ко је технолошки поткован, јер у данашње време инфлације информација је веома опасно, а говорим о физичкој култури у спорту, уколико немате јасна теоретска знања, немате идеју, циљ, пут како идете ка том циљу и не можете да употребите ништа што смо могли видети и на протеклом Сајму технике и техничких достигнућа, нити од природних ни друштевних наука што ми имамо у технологији спорта. Наша позиција је таква да доста добро стојимо са кадровима, али треба да се као и у свему ажурирамо најсаверемнијим знањима. Позивам све наше спортске савезе, клубове да примењују и инвестирају у науку, знање и примену научних достигнућа у пракси. рекао је министар спорта Ребублике Србије Зоран Гајић.
На Сајму технике испред Министарства спорта представио је свој рад и знање кроз мини лабораторију за биомеханичку анализу покрета, проф др Димитрије Чабаркапа, заменик директора једне од пет највећих лабораторија за спортску науку у Америци који живи и ради у Америци већ пуних 13 година.
- Моја жеља је да иновације у свету у спорту које сам имао прилике да видим и искусим тамо донесем у нашу земљу. Првог дана када сам се састао са министром Гајићем, могу рећи да сам се заљубио у његову визију како спорт треба да напредује у овој држави и нешто што се подудара са мојом визијом и жељом да помогнем нашем народу да направимо своју перформансу. Али исто тако мислим да сва ова иновативна технологија која постоји коју смо изложили на протеклом Сајму не помаже само нашим спортистима да освоје златну медаљу, већ помаже свим оним рекреативцима и семи професионалцима да унапреде своју перформансу и уједно смање ризик од повреде. Приказали смо два система, један систем са тензиометријске платформе која се користи за детаљну анализу скока или различитих покрета и систем који се исто примењује на месечном или недељном нивоу, при анализи спортиста и спортске перформансе. Све се састоји од осам камера које неинвазивно и врло ефикасно могу да изуче комплетну биомеханичку анализу људског покрета. Све ово може и да се примењује за анализу спорских активност, као шута у кошарци, као смеча у одбојци, осам камера синхронизовано раде, анализирају људски покрет и могу да произведу уз помоћ јако добро одрађеног софтвера комплетну анализу која може да се подели на различите нивое што омогућује може да се анализира спортска перформанса у детаље и те информације могу одмах да се дају људима у спорту као што су кондициони тренери или спортско специфични тренери како би они унапредили тренажни процес и омогућили спортистима да дођу до оптималне перформансе. Ова технологија тренутно не постоји у Србији и мислим да њеним доласком ми можемо унапредити кондицију свих спортиста на различитим нивоима, и млађих категорија. Мислим да оваква врста технологије треба да буде убачена и да буде део спортског центра БИО 4 кампуса, јер је то наша шанса као државе Србије да не само достигнемо и уђемо у корак са другим Европским земљама на свету, него можда и да постанемо лидери у том пољу и у научним истраживањима, која се објављују, а самим тим и са успехом који можемо да остваримо на терену – истакао је проф др Димитрије Чабаркапа.
Србија се може похвалити и технологијама које постоје и примењују се само код нас у овом делу југоисточне Европе. Једна од њих је и апарат за дијагностификовање и корекцију постуралних деформитета који се налази и примењује у Центру за рано дијагностиковање постуралних деформитета у Књажевцу.
- Апарат који поседујемо је последње научно откриће у овом делу дијагностике и он нам у ствари одређује сколиозу, ортозу, равна стопала, покрете главе, даје преко 80 параметара за неких пар минута мерења. Неинвазива је метода, нема рендгенског зрачења, идеална је за децу и надамо се да ће ово бити национални програм у Србији. Ово је једини инструмент на простору западног Балкана, једини инструмент на простору југоисточне европе, али оно што је јако битно треба да искористимо инструмент који поседујемо како би смо поред деце из Књажевца обухватили и децу простора целе Србије односно где би један национални пројекат који би обухватио сву децу основног школског уздраста, био једини такав у овом делу Европе. До сада таквих пројеката није било. Министарство спорта ће кренути са овом акцијом са циљем да се прошити на целу нашу земљу како би свако дете добило своју ИД картицу, одосно ИД картон костуралног статуса, јер узраст деце од 5 до 8 разреда је веома критичан, посторални поремећаји су назаступљенији и управо тада требамо да вршимо веома честу дијагностику и да вршимо корекцију, да нашу децу после основне школе изведемо на прави пут и да добијемо здраву популацију Србије, што нам је и циљ, рекао је проф др Микица Видојевић, спец. мед. спорта Књажевац.
Поред Италије и Пољске, Србија је трећа земља у Европи која има свој челенџ систем у одбојци.
- Успели смо да прођемо свих пет техничких комисија ЦЕВ кровне федерације, тако да смо одобрени за рад на свим такмичењима у халама. У принципу, шта је видео челенџ? Видео челенж је помоћ судијама при донешењу битних одлука. Производ се зове Еагле цхалланге сyстем. Радимо Радимо Супер лигу Србије, радили смо Хрватски куп, Лигу шампиона, Челенџер куп, ЦЕВ куп у Србији, пратили смо српске тимове који су играли европска такмичења, Супер куп и Куп Србије. Грци и Немци су неки од интересената да откупе производ, али ми још увек размишљамо шта да радимо, да ли да штитимо наш или не. Читава прича је у томе што ми обрађујемо огромну количину информација, преко 4000 слика у секунди и ту технологију није лако освојити. Онда кад је имате, не постоји граница, све је то у истом систему. Ми смо успели уз велику помоћ Министарства спорта и Одбојкашког савеза Србије, рекао је Иван Владимров један од оснивача Еагле цхалланге сyстема.
На сајму су окупљени могли да пробају и ИнЛоодис - наочаре за виртуелну реалност (холограми играча) током тренинга.
- Суштина нашег старт-уп је да револуционаризујемо заправо целокупан тренажни процес, тренутно на кошарци. Суштина је да ће једноставно комплетан тренажни процес у будућности бити заснован на аналитици, на подацима, која ће бити највећа вредност и нашег старт-упа. Очекује нас и боравак у Денвер Нугетсима, добили смо позив да представимо целокупну идеју, наша кошаркашка заједница је позната широм света, и са друге стране неки наредни кораци јесу да окупимо целу кошаркашку заједницу, да апсолутно спојимо технику и спорт у Србији и да одавде можемо широм света да представимо све оно што знамо, а не само да извозимо готово знање већ да дамо целокупан производ, а да се заправо развој дешава у Србији и да овде правимо најбољу старт-уп сцену у спорту. Неки степен даље јесте заправо надоградња нашег производа на постојеће инфраструктуре у тренажним халама широм света, где ћемо заправо комплетне податке моћи да визуелизујемо и да дамо могућност тренерима да кроз скраћени процес подигну потенцијал својих играча на виши ниво, закључио је Ранко Стојановић, директор операција нашег старт-уп ИЛУДИС.
БОНУС ВИДЕО: ТАЈНА НАЈВЕЋЕГ ФУДБАЛСКОГ СТАДИОНА НА СВЕТУ: Ово је листа ТОП 10 „храмова фудбала“
ЈОКИЋУ, ВРАТИ СЕ, ОДЕ ТИ МВП: Џокер пропустио пар утакмица и знатно смањио своје шансе да освоји престижну награду
МНОГИ амерички медији тренутно форсирају Шеј Гилџес Александера као главног фаворита за МВП-ја НБА лиге и српски ас се мора што пре вратити на паркет да им покаже зашто греше. Прилику за то имаће вечерас два сата после поноћи када Мајами хит у "Касеја центру" буде угостио Денвер нагетсе.
17. 01. 2025. у 14:30
ШОК У МЕЛБУРНУ! Данил Медведев избачен са Аустралијан опена 2025!
Аустралијан опен 2025 не да је постао интересантан, него се ређају све невероватнија од невероватнијих вести. Најновија гласи: пети тенисер света Данил Медведев је завршио са учешћем на првом гренд слему у сезони, иако је, пун себе, по доласку у Мелбурн рекао да је "имао најбоље зимске припреме у животу".
16. 01. 2025. у 16:55
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)