РАЗГЛЕДНИЦА ЈЕ ЛЕПША БЕЗ БЕСКУЋНИКА: У сусрет Олимпијским играма власти расељавају клошаре из Париза да не би ружили слику престонице

Сметају ли бескућници, мигранти и клошари организаторима Олимпијских игара у Паризу?

РАЗГЛЕДНИЦА ЈЕ ЛЕПША БЕЗ БЕСКУЋНИКА: У сусрет Олимпијским играма власти расељавају клошаре из Париза да не би ружили слику престонице

Фото: Горан Чворовић

Ако је судити по акцијама власти у последњих неколико месеци, одговор је потврдан.

Градски оци и државни чиновници труде се да оставе што лепшу слику о Граду светлости када се у њега буду сјатили намерници из читавог света током предстојеће Олимпијаде од 26. јула до 11. августа. А пут до тога води и преко "чишћења" улица од несрећника који с животним багажом у најлонским кесама бдију покривени звездама.

Од прошле године организовано је неколико операција одвођења бескућника из близине олимпијских борилишта, на потезу од аеродрома "Шарл де Гол – Роаси" ка престоници и из централних делова града. На мети су и Роми, као и други номади. Лепој слици сметају и проститутке и наркомани.

Чак осамдесетак асоцијација за заштиту људи без крова над главом удружило се у колектив "Друга страна медаље", с намером да скрену пажњу на, како истичу, "социјално чишћење". Односно, на селективно усмеравање власти само на одређену врсту популације – бескућнике.

Тако су расељени сквот "Унибетон" у непосредној близини Олимпијског села на острву Сен Дени на северној периферији, а размештено је и исто такво свратиште на југу, у Тијеу. На тачно сто дана од почетка ОИ растурен је и највећи нелегални смештај у Француској, у месту Витри на Сени.

Паралелно с тим, истиче "Франс 24", спроводе се и циљане акције полиције привођења и склањања клошара с улица. Преносе став "Друге стране медаље" да овакви поступци нису нови, али да су се с приближавањем Олимпијаде умножили.

Ове особе развозе се у друге француске регионе, да би фотографије које туристи буду снимили биле пуне само лепих фасада, среће и осмеха. Власти, с друге стране, одбијају било какву везу између ова два догађаја – одвожења бескућника и одржавања Олимпијаде. Министарка спорта Амели Удеа Кастера је одлучно побила да се ради о "социјалном чишћењу", наглашавајући да се сличне операције редовно организују.

Неки заштитници људских права, међутим, упиру прстом да се особама без крова над главом не нуде трајна решења и да су се сличне операције "улепшавања" претходно одвијале и у Кини или Индији пре великих међународних манифестација, како наводи "Франс 24". Сајт истиче да је број изадатих налога за избацивање оних с нелегалним боравком у париском региону порастао у последњих годину дана за три пута, у односу на годину пре.

Све то коинцидира с објављивањем циркуларног писма из министарстава унутрашњих послова и становања у марту прошле године префектима да се бескућници упућују и смештају у привремене објекте. Такви центри организовани су од Марсеља до Руана, и од Рена до Стразбура. Ту се, уједно, третирају и захтеви странаца за азил.

Бескућници се обично сместе у аутобус који их поведе у, за њих, непознатом правцу. Недавно се градоначелник Орлеана Серж Груар пожалио да је око 500 бескућника на овај начин стигло у његов град, страхујући за безбедност. Побунио се и градоначелник Стразбура.

"Франс 24" преноси и причу једног суданског избеглице који је имао уредну легитимацију за боравак на десет година и био на одређено време запослен у једној грађевинској фирми. Али није имао довољно новаца да изнајми стан, па је живео у сквоту. Једно јутро покупили су га у париском региону заједно са илегалцима који су се ту затекли и одвели га у привремени смештај у хотелу у Орлеану. Није помогло ни то што је имао уредна документа. У Орелану је остао три месеца, а тамо му нико није понудио трајније решење, ни за посао, ни за кров над главом. Када се вратио, остао је и без посла, и без каквог-таквог смештаја где је боравио пре него што су га разместили.

Колектив "Друга страна медаље" истиче да је на тај начин у париском региону прошле године размештено шест хиљада људи, од којих су близу две трећине упућене у регионалне центре за прихват. Број особа "уклоњених" с улице се, према њиховим подацима, попео за 15 одсто. Неки од њих ће можда, ипак, захваљујући Олимпијади пронаћи и трајни смештај.

УКЛАЊАЈУ И ШАТОРЕ, ТВРДЕ ДА ЈЕ БЕЗБЕДНОСТ У ПИТАЊУ

Неки од бескућника који спавају под мостовима ће се наћи на местима где ће проћи поворка на отварању Олимпијаде, због чега су власти приморане да их безбедносних разлога преместе на друге локације. Уклањају се и шатори које су бескућници поставили, попут оних испред Међународног центра за уметност, на самој обали Сене у центру Париза.

Фото: Горан Чворовић

Шатори испред Међународног уметничког центра

Фото: Горан Чворовић

Спавање на улици

  

Фото: Горан Чворовић

Париски бескућник

  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАМЕШТАЉКЕ ШИРОМ ЕВРОПЕ: Од пет великих фаворита у дану, бар три не смеју да дођу (ВИДЕО)

НАМЕШТАЉКЕ ШИРОМ ЕВРОПЕ: "Од пет великих фаворита у дану, бар три не смеју да дођу" (ВИДЕО)

"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама најпознатијег српског типстера и његових гостију.

11. 01. 2025. у 09:30

Коментари (0)

СРПСКЕ РЕЧИ КОЈЕ ТУРЦИ ЈОШ УВЕК КОРИСТЕ: Опстале су још од времена када су султани учили наш језик на двору