РОЂЕНДАН ОЛИМПИЈСКОГ КОМИТЕТА: Милица Ђуричић положила венац на гроб оснивача ОКС
ПОТПРЕДСЕДНИЦА Олимпијског комитета Србије Милица Ђуричић, поводом 115 година од оснивања ОКС посетила је Ражану, и том приликом положила венац на гроб Светомира Ђукића, оснивача олимпијског покрета у Србији.

Олимпијски комитет Србије
Олимпизам у Србији званично је зачет 10. фебруара (23. по новом календару) 1910. године оснивањем Српског олимпијског клуба. Српски олимпијски клуб основан је на иницијативу младих официра школованих у Француској, међу којима је водећу улогу имао Светомир С. Ђукић. Рођен је 1882. године у селу Ражана код Косјерића. Поводом 115 година олимпијског покрета у нашој земљи, потпредседница Олимпијског комитета Србије Милица Ђуричић, посетила је родно место генерала Ђукића.
Отац Благоје Гавриловић, старешина цркве Успења Пресвете Богородице у Ражани, дочекао је потпредседницу Олимпијског комитета Србије Милицу Ђуричић. Овом приликом Милица Ђуричић, обишла је цркву која је саграђена 1890. године, након чега је положила венац на гроб Светомира Ђукића.
*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--
- Сам чин доласка овде и полагање венца на гроб Светомира Ђукића има посебан значај, као и прича са свештеником, али и упознавање са животом генерала Ђукића. Мало људи је свесно његове величине и његовог утицаја, али надам се да ће то у будућности да се промени. Спорт је најсветлија тачка нашег друштва, и утицај који може да има на млађе генерације је велики, и важно је да им покажемо да су снови оствариви - рекла је Милица Ђуричић.
Генерал Ђукић био је први директор Српског олимпијског клуба основаног 1910. године и вођа прве олимпијске делегације Србије на Олимпијским играма у Стокхолму 1912. године. Тада је и постао члан Међународног олимпијског комитета и то остао до 1948. године. На оснивачкој седници Југословенског олимпијског одбора 1919. изабран је за потпредседника. У Краљевини Југославији био је водећа личност олимпијског покрета. Предводио је југословенске спортисте на Играма четири олимпијаде: у Антверпену 1920, Паризу 1924, Амстердаму 1928. и Берлину 1936. године. Ђукић је био свестрани спортиста – стрелац, мачевалац, пливач, тркач, гимнастичар, веслач, скакач и бициклиста и учесник бројних такмичења. После Другог светског рата, 1948. године, одрекао се чланства у Међународном олимпијском комитету у корист другог представника ФНР Југославије и остатак живота провео у избеглиштву, у Немачкој. Преминуо је 1960. године. Неколико месеци пред смрт последња жеља му је била, тако је рекао сину др Душану Ђукићу, да његове посмртне остатке пренесу и сахране у Ражани. Његови посмртни остаци пренети су у завичај и положени у гробници порте цркве у Ражани 2002. године.
*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--

ЈУРИМО ТРЕЋИ ДОБИТНИ У НИЗУ: Тип предлог за "сигурица тикет" са четири реалне квоте
РЕДАКЦИЈА Типа вам је и за данас предложила четири "сигурице".
31. 03. 2025. у 07:45

РУСИ СЛАВЕ: Русија добила сјајну вест из Београда
Русија је, откако је почео рат у Украјини, или "специјална војна операција" како то зове Руска Федерација, у спортском смислу била склоњена са међународне сцене, осим неколико изузетака. Али најновије вести су потпуно другачије.
31. 03. 2025. у 12:01

ТЕШКИ ТРЕНУЦИ: Откривен узрок смрти Жељка Рутовића
ЈЕДАН је од ретких учесника филма "Видимо се у читуљи" који су преживели, преминуо је у Италији.
31. 03. 2025. у 12:59
Коментари (0)