НАЈЗАД СУЗЕ РАДОСНИЦЕ: Рукометни хероји Мијајло Марсенић и Дејан Милосављев о пласману на Светском првенству у Немачкој

Слободан Крстовић

19. 05. 2026. у 11:08

"ОРЛОВИ" у Веспрему ниједног тренутка нису устукнули ни пред Мађарима, ни пред судијама. Храбри и мудри рукометаши су у реванш мечу баражауспели да утишају северне комшије и да изборе пласман на 30. СП од 13. до 31. јануара идуће године у Немачкој. У недељу вече су, када је у домунајбољег мађарског клуба Веспрема стављена тачна на драматичан двомеч, прокључале емоције. Срби су радост због великог успеха делили санавијачима, а капитен Мијајло Марсенић није могао да сакрије сузерадоснице.

НАЈЗАД СУЗЕ РАДОСНИЦЕ: Рукометни хероји Мијајло Марсенић и Дејан Милосављев о пласману на Светском првенству у Немачкој

fotoMaximilian Koch / imago sportfotodienst / Profimedia

- Емотивно сам доживео све јер сматрам да смо после неуспеха на ЕП остали дужни свима у Србији. Желели смо да поново донесемо радост нашим навијачима, нашим породицама тако да велики терет са наших леђа је пао после утакмице. Сви смо били срећни, препоносни, заслужено смо на СП. У обе утакмице смо дали више од 100 посто, прелеп осећај, ето сузе радоснице на крају су спонтано изашле - прича, за "Новости", капитен Мијајло Марсенић.

fotoMario M. Koberg / imago sportfotodienst / Profimedia

Dejan Milosavljev

И Марсенићев саиграч из Берлина, феноменални голман Дејан Милосављев подвлачи да је за играче велика ствар што су изборили шампионат планете:

- Да се други пут заредом нисмо пласирали на СП то би утицало на будућност нашег спорта у Србији. Велики успех је што ћемо играти у Немачкој, јер смо елиминисали Мађаре, који су били велики фаворити. Зато смо се толико радовали, јер играли смо не само за нас, него и за наш спорт, који се у Србији у последње време добро развија.

Дуели са Мађарима били су пуни набоја, преокрета. У Нишу су наши испустили плус седам, али су и два гола вишка (31:29) била довољна да пораз (30:31) у реваншу не буде болан.

- Одлучивале су ситнице. Никад у животу не причам о суђењу, али... Пуно људи ме је после меча рекло да се ниједног тренутка није видео бес, љутњу на неке судијске одлуке на мом лицу. А ја сам у себи горео, јер нисам могао да верујем шта се дешава, чак су ми неки људи, који немају везе са нашом репрезентацијом, ни са рукометом, казали да никад у животу нису видели онакво суђење од 30. до 50. минута. Сигуран сам да је било мало боље суђење или реалније да бисмо победили. Јер, сваки пут када смо повели у реваншу биле су неке чудне одлуке, у наставку велики број седмераца за Мађарску. Било је стварно тешко играти против Мађарске у њиховој хали. Успели смо да све то савладамо, и тај притисак са трибина, и заслужено се пласирамо на СП - прича у даху Марсенић.

Милосављев подсећа да ниједног тренутка нису жалили што су у Нишу испустили плус седам.

- У "Чаиру" смо желели да победимо што убедљивије како бисмо себи олакшали у Веспрему. Опет, не питамо се само ми, они играју одличан рукомет. Овакве утакмице, двомечи са изванредним Мађарима, нису лаке за играње. Осећали смо и велики притисак, јер смо знали ако изгубимо у баражу да сигурно нећемо добити вајлд карту за СП. Зато смо ми некад у одређеним ситуацијама ишли срцем, а не главом, правиле неке почетничке грешке. Било је и јако добрих потеза, тако да су биле праве мушке утакмице у Нишу и Веспрему - примећује Милосављев.

Оно то је "орловима" најбитније да су осим Мађара победили и себе.

- Мислим да су сада неки играчи у најбољим годинама, да су стекли потребно искуство за овакве утакмице. Ми старији смо били ту да смиримо мало "вруће главе", сви смо задржали фокус на игру, нисмо обраћали пажњу на судије. Показали смо да можемо да савладамо тај менталитет који нас је раније пратио. Заслужили смо овај предиван моменат - истиче Марсенић.

Коначно је један рукометни трилер припао Србији...

- Много таквих утакмица смо изгубили, на шампионатима испуштали важне бодове. Опет, то је наш пут, прихватили смо га, покушавали да се вратимо и пронађемо снагу за утакмице које долазе. Тако је како је, срећни смо што смо успели да одемо на овако велико такмичење - подвлачи Милосављев.

Имали су "орлови" пуно проблема пре двомеча са Мађарима, идеолог игре Лазар Кукић се повредио, морао је да откаже и Вукашин Воркапић...

- Они доносе додатну вредност репрезентацији и жао ми је што нису били са нама. Имали смо проблема и са Митровићем, који је био болестан, примао инфузију. Али, морамо то да прихватимо, да из играча које имамо извучемо максимум - сматра Милосављев.

Оно што храбри сјајног голмана да против Мађара нису пружили максимум.

- Срећни смо што знамо да смо у Веспрему могли да одиграмо много боље, као тим, од голмана, мене до одбране, од транзиције до напада. И јако је позитивно што знамо да можемо да се усавршавамо, да будемо бољи - подвлачи Милосављев.

Корак по корак

МИЈАЈЛО Марсенић не жели већ сада да се оптерећује резултатом на СП:

- Полако, имамо времена за то. Најбитније је да екипа напредује, да верује у то што селектор Гонзалес тражи од нас. Сваки пут када смо урадили оно што је рекао било је добро. Има пуно квалитета и талента у нашој репрезентацији, оптимиста сам за српски рукомет. Корак по корак, очекују нас квалификације за ЕП 2028, које ће нам помоћу да се спремимо што боље за СП.

Желим на Олимпијске игре

У НЕМАЧКОЈ се или вади карта за Олимпијске игре или обезбеђују квалификације за турнир у Лос Анђелесу 2028.

- Желим да заиграм на Олимпијским играма. Само морамо да будемо реални, да идемо корак по корак, да видимо како се развија ситуација у групи, који на противник долази. Можемо да извучемо поуке из претходних година, да пробамо да будемо искрени, паметни, да изборимо Топ 8 на СП и изборимо квалификације за ЛОИ - наглашава Милосављев.

Жреб 10. јуна у Минхену

ЖРЕБ за СП је 10. јуна у Минхену. Србија ће највероватније бити у другом шеширу.Пласман је изборило 30 селекција, а Светска федерација доделиће и две специјалне позивнице.

Утакмице играти у Минхену, Килу, Магдебургу, Штутгарту, Хановеру и Келну, где ће се одржати и финале.

С

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕПИЛОГ ВЕЛИКЕ ДРАМЕ? Тотенхем би вечерас на Стамфорд бриџу могао да обезбеди опстанак у Премијер лиги

ЕПИЛОГ ВЕЛИКЕ ДРАМЕ? Тотенхем би вечерас на "Стамфорд бриџу" могао да обезбеди опстанак у Премијер лиги

СТРЕСНА сезона"певаца" требала би имати "срећан" крај, а опстанак би могли да обезбеде против једног од највећих ривала, Челсија, који ће их угостити од 21.15 на "Стамфорд бриџу".

19. 05. 2026. у 07:30

ХАОС У КОШАРЦИ! ФИБА доказала крађу, Никола Јокић је прави МВП НБА лиге!

ХАОС У КОШАРЦИ! ФИБА "доказала крађу", Никола Јокић је прави МВП НБА лиге!

Никола Јокић је НБА сезону завршио како није желео, елиминацијом коју је Денвер нагетс доживео већ на старту плеј-офа, а онда је чуо вест која је за многе неочекивана: МВП лиге је, други пут заредом, Шаи Гилџис Александер из Оклахоме. Светска кућа кошарке, међутим, решила да "докаже" да ствари не стоје тако како су гласали они који по Америци гласају за ово признање.

18. 05. 2026. у 17:00

Коментари (0)

ЈАНИК СИНЕР У ШОКУ ЗБОГ НОВАКА ЂОКОВИЋА! Ево шта је Србин урадио Италијану - одмах стигао одговор који је спустио Нолета