ПРЕМИНУО НАЈТРОФЕЈНИЈИ АТЛЕТИЧАР БИВШЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ: Сплићанин Јосип Алебић био је 14 пута шампион СФРЈ и осам пута Балкана

Оља Мркић

08. 03. 2021. у 16:23

НЕКАДАШЊИ реордер Југославије на 400 метара Јосип Алебић преминуо је у 74. години.

ПРЕМИНУО НАЈТРОФЕЈНИЈИ АТЛЕТИЧАР БИВШЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ: Сплићанин Јосип Алебић био је 14 пута шампион СФРЈ и осам пута Балкана

ФОТО: фејсбук/спортски успеси сплита

Алебић је рођен 1947. у Хрвацама код Сиња, а атлетиком је почео да се бави 1962. у атлетском клубу АСК у Сплиту.

Као члан АСК учествовао је на три олимпијске игре (Минхен 1972., Монтреал 1976. и Москва 1980.), а такође се такмичио за селекцију Европе на првом такмичењу Светског купа 1977. у Дизелдорфу у штафети 4 пута 400 м, која је освојила сребрну медаљу.

Укупно је 14 пута био првак Југославије на 200 и 400 метара. Освојио је сребрну медаљу на европском првенству у дворани у Катовицама 1975. године на 400 метара, а такође је освојио две златне медаље и једну сребрну и једну бронзану медаљу на Медитеранским играма у Алжиру 1975. и Сплиту 1979. године.

За репрезентацију Југославије наступио је укупно 70 пута. Дугогодишњи је државни рекордер на 400 метара заједно са Луцијаном Сушњом са 45,93 секунде, а самостално са 45,86 секунди.

Јозо Алебић је најтрофејнији атлетичар са простора бивше Југославије када су у питању наступи на Балканским првенствима. Освојио је укупно 21 медаљу, од тога осам златних и једну сребрну у појединачној конкуренцији.

(Слободна Далмација)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају

РУСИЈА и Украјина су и даље извори најважнијих вести на свету, збивања из тих држава се прате из минута у минут, уживо, али постоје и пратећи догађаји до којих су довела војна дејства, а који привлаче огромну пажњу светске јавности. Спорт је један од сегмената живота на које је рат такође утицао, а једна вест из спорта - шокирала је оне који Русима уводе санкције.

28. 04. 2025. у 20:00

Коментари (0)

КАО У ВРЕМЕ ПАНДЕМИЈЕ, САМО БЕЗ МАСКИ! Пола Европе не може да верује шта се дешава због нестанка струје (ФОТО)