ИЗА КУЛИСА РОЛАН ГАРОС: Све је ново, само је Рафа онај стари
СВЕ је било ново, и све по старом, у исти мах, на управо завршеном Ролан Гаросу.
Многи су, после пандемије, и повратка публике у пуном обиму, могли први пут да уживају у тенису под кровом "Шатријеа" иако је инаугурисан прошле године за време полицијског часа, да разгледају обновљени комплекс, да се тискају у маси као да нема ковида. Нови су били и многи млади играчи који представљају будућност светског тениса. Било је и неких нових правила, по броју гемова у завршетку тениских двобоја. Старо је то што је Рафаел Надал поново победник.
На париском гренд слему до изражаја је дошла "следећа генерација", међу којом главну реч води Шпанац Карлос Алкараз. Много се очекује и од Рунеа, нешто старијег Руда. Неће тенису недостајати звезда, када се стара гарда буде коначно повукла. Али, доајени још нису рекли своју последњу реч. Далеко од тога.
Свемогући Рафа је, с болесним и анестезираним стопалом, "пришио" укупно двадесет другу гренд слем звездицу. Замислите фудбалски клуб који изнад свог грба има извезене 22 светске звезде! Немогуће, нестварно, ванпланетарно.
Наш Новак Ђоковић га прати са две титуле мање. Да није било вакцина, административних одлука, забрана, можда би, сада, ситуација била обрнута или, бар, егал. Овако, мораће да чека бољу прилику.
Био је занимљив тренинг двојице великих шампиона, дан пред оно кобно четвртфинале, када су се обојица нашла на истом, помоћном комплексу терена "Жан Буен", у исто време. Био је ту и Бенито Перес Бардиљо, Надалов, а некада Новаков, агент. Попричали смо и о томе да ли воле Рафу у Београду. Наравно да нам је најдражи наш Ноле, али свакако да би Рафу, када би се за то указала прилика, у Србији, земљи спорта, дочекали као великог шампиона. Било му је драго да то чује.
Бодрили су Мајорчанина у Паризу, као да је Француз. Шалили су се на француској телевизији да би сада требало да му се да држављанство, имајући у виду колико је пута освајао Куп мускетара и колико се овде, у ствари, осећа као код куће.
На стадионе је дошла нова-стара публика. Многи су паузирали две године због ковида. Коначно је могло да се навија у пуном обиму. Цео "кензен" пратило је рекордних 613.500 гледалаца.
Пандемија је, очигледно, прошлост, бар што се тиче стадиона. У статистици дневно оболелих у земљи, ипак, има још тридесетак хиљада дневно. На Ролан Гаросу нико практично није носио маску, додиривале су се и пипкале фонтане за воду, људи на трибинама дисали једни другима у вратове.
Када нису били у гледалишту, посматрачи би свратили на сендвич, кафу, или да купе понеки сувенир. У званичној продавници, торбе за рекете и патике коштале су по 140 евра, ранац 60, најјефтинија мајица за децу 25, за одрасле 35, пешкир за плажу 45, женска торба 60, шешири по 55, хаљина 120. Није јефтино бити елегантан.
Ко читавог дана гледа тенис или шопингује - огладни. Бургер-мени је коштао петнаестак евра. У новинарском ресторану, једно јело, без десерта или предјела, 12. Толико су организатори давали кредита сваком извештачу. Свако ко је морао да вечера, јер су се неки мечеви завршавали и иза поноћи, требало је да дода још толико, па 2,8 евра за најјефтинију кафу, да не бројимо понеку воћку или колач. На крају, за двадесетак дана, главног турнира и квалификација, сакупи се добра сума издатка из сопственог џепа. На мастерсу у "Берсију" много је боље, јер је извештачима храна на радном месту тамо доступна бесплатно.
Организатори су се похвалили да су зарадили више од 300 милиона евра. Укупни наградни фонд за ову годину повећан је на 43,6 милиона. Елиминисани у првом кругу квалификација добијали су по 14.000, у првом колу главног жреба 62.000, а победници, у обе конкуренције, Ига Швјонтек и Рафа Надал, по 2,2 милиона.
Било је и политичких и хуманитарних актуелности. Швјонтекова је у свом шампионском обраћању мислила и на Украјину. И Ролан Гарос се мобилисао на иницијативу колектива "Француски тенис за мир у Украјини". Преко Уницефа су сакупили укупно 153.159 евра за избеглице из ове земље у Француској, при чему је ФТФ допринео са 50.000. Ролан Гарос је дао и 100.000 за светску акцију "Тенис игра за мир". Током турнира, за време Дечјег дана, на почетку су угошћени и украјински малишани који сада живе у Француској, а посађено је и дрво мира.
Рат је грозна ствар. Пате сви, па и спортисти. Не улазећи у суштину сукоба, много је у прошлости у свету било неправедних санкција према атлетама, само зато да не би представљали своју земљу. Осетили су то кроз ближу историју и многобројни наши спортисти, а сада се терет ембарга сручио на плећа руских и белоруских такмичара.
У Паризу им је, на срећу, било дозвољено учешће. Али, као што је познато, поред њиховог имена није смело да се истиче име земље нити државно обележје. Ипак, што је нормално, репортери, и организатори истицали би у преносима или у разговорима да се ради о Русима или Белорусима. С тим што су, у целој овој збрци, када нема званичних ознака, умели и да погреше.
Неки Белоруси су, тако, у медијима претходних дана, на пример, "постали" Руси. Омашка се, чак, догодила и организаторима. У кулоару испод другог по величини стадиона "Сизан Ланглан" стајала је велика фотографија белоруске шампионке Викторије Азаренке поред чијег имена је постављена скраћеница да је - Рускиња.
Сећам се оних давних дана када су и нас погађале санкције. Током једног финала, пао ми је поглед са централног стадиона на суседни терен број 1, где се међу осталим заставама вијорила и црвено-плаво-бела тробојка, у српским бојама. Између сетова, неко је приметио грешку, па је спуштена и окренута на руску страну. Времена се мењају. Терена број 1 више нема, срушен је.
КИШОБРАНИ И ЛЕПЕЗЕ
ШОЉА за кафу или чај коштала је 18 евра, плишана луткица за бебе 26, качкет такође, термос 20 колико и футрола за телефон, привезак 10. Мали кишобран 45, велики 65, а лепеза 17 - куповали су се зависно од тога да ли је грмело, или пекло с неба.
На онима који су остали, смишљена је, претходних дана, између осталог, и нова врста навијања. "Кривац" за то је норвешки тенисер Каспер Руд. Осми играч на свету, наиме, има такво презиме које се фантастично уклопило у навијачке новотарије. Раније би, а и сада, када су незадовољни, гледаоци с трибина испуштали једно дугачко "уууу". Сада све то исто раде, само с једним неприметним "р" на почетку и "д" на крају. Па испада, у шали, као да су љути. А нису. И кад чујете познати, готово исти звук негодовања с трибина, а на терену је Норвежанин, знајте да су емоције обрнуте! "Руууууд", навијају за њега.
Било би лепо када би, исто тако, уместо шпанског "оле!", ускоро почели да узвикују "Ноле!", након што труба или глас предводника из гледалишта, ударе терцу.
Надамо се, већ догодине.
Сакупљено је 25 тона биоразградивог отпада
ЕКОЛОГИЈИ је на овогодишњем Ролан Гаросу била посвећена нарочита пажња. Чаша за једнократну употребу није било. Важиле су, између осталог, кауције, по један евро. Сакупљено је 25 тона биоразградивог отпада. Да би се спречило бацање хране, 1.250 оброка је подељено најугроженијима у земљи. Захваљујући рециклажи, сачувано је 13.200 литара воде за заливање помоћних терена. За пошумљавање је дат прилог од 57.000 евра.
Ипак, најупечатљивији еколошки гест догодио се у полуфиналу између Марина Чилића и Каспера Руда, када је двадесетдвогодишња активисткиња Ализе истрчала на централни терен и везала се за мрежу. На себи је имала мајицу на којој је писало да нам је преостало још 1.028 дана, што је алузија на аларм Међународног панела о климатским променама у вези с тим колико још имамо времена да спречимо прегревање планете, пре него што буде касно. Детонатор је почео да одбројава 28. марта. Ализе је, иначе, за свој перформанс стицајем околности изабрала кишни дан, али је њена акција запљуснула друштвене мреже и загрејала срца бораца за заштиту природе.
Препоручујемо
НАДАЛОВА ГЛАД ЗА ПОБЕДАМА НЕМА ГРАНИЦЕ: Ученик Шпанца открио неке занимљиве детаље о менталитету "бика са Мајорке"
08. 06. 2022. у 21:02 >> 21:06
ДЕРБИ НА ЈУГУ ЕНГЛЕСКЕ: Како је борба за капитенску траку Тотенхема створила ривалство Брајтона и Кристал паласа
БРАЈТОН и Кристал Палас састаће се у утакмици 16. кола Премијер лиге, која се игра у недељу на Фалмер стадиону са почетком у 15 часова.
15. 12. 2024. у 09:00
РУСИЈА ОДУШЕВЉЕНА СЦЕНОМ ИЗ БЕОГРАДА: Руси ово неће заборавити (ФОТО)
Русија има посебан разлог за задовољство. А његово место постојања је Србија. Тачније - Београд.
15. 12. 2024. у 13:56
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)