СЕЋАЊЕ НА ЖРТВЕ СА МОСТА: Варварин спреман да 30. маја обележи најтужнији дан у својој историји
ВАРВАРИН се припрема да 30. маја обележи најтужнији дан за ову општину у историји постојања: 22. годишњицу страдања 10 невиних цивила који су погинули у НАТО бомбардовању моста на Великој Морави.
Фото С. Бабовић
У локалној самоуправи наводе да ће се годишњица - услед пандемије - обележити у мањем обиму, али су главни догађаји остали непромењени: света литургија служиће се у Цркви Успења Пресвете Богородице у 8 сати, а помен жртвама код спомен-обележја поред моста тачно у подне. Ученик генерације Средње школе спустиће венац са моста у реку...
ТРАДИЦИЈА Детаљ са лањског парастоса, Фото С. Бабовић
Фото С. Бабовић
Да се не заборави, у масакру који се догодио пре 22 године је страдало десеторо, а повређено 30 људи. Мост је рекетиран у два наврата, у дану када је Варварин просављао Свету Тројицу и када је у близини моста - удаљеног само 200 метара од пијаце и око 120 од цркве - било више од хиљаду мештана и њихових гостију.
На мосту су страдали талентована ученица Математичке гимназије у Београду Сања Миленковић (15), свештеник Миливоје Ћирић (66), Милан Савић (24), Војкан Станковић (31), Зоран Маринковић (33), Ратобор Симоновић (38), Ружица Симоновић (55), Стојан Ристић (56), Тола Апостоловић (74) и Драгослав Терзић (68).
Немачки адвокати су од 2001, водили судску битку у име породица жртава и преживелих. И, Основни суд у Бону, Виши суд у Келну, Савезни суд у Карлсруеу и Уставни суд Немачке су донели одлуку о одбацивању тужбе!
Препоручујемо
"ВИ СТЕ ЧОВЕК У ОЧАЈНОМ ПОЛОЖАЈУ" Орбан упутио бруталну поруку Зеленском: Свако ће добити оно што заслужује
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан упутио је поруку украјинском председнику Владимиру Зеленском на друштвеној мрежи Икс у којој наводи да му се чини да "нећемо моћи да дођемо до разумевања".
22. 01. 2026. у 17:27
ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ О ГРЕНЛАНДУ У ДАВОСУ
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп рекао је да неће користити силу против Гренланда.
21. 01. 2026. у 15:13
КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: "Види се да из авиона да је АИ" - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)
БИВША председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић скочила је у ледено море на Антартику, а снимак тог скока објавила је на свом налогу на друштвеној мрежи Инстаграм.
22. 01. 2026. у 10:10
Коментари (0)