КАД ЗАМИРИШУ ФАНЦИ И ТАРАНА: У Бајмоку одржан Фестивал буњевачких ила
"АЛ се некад добро јело баш..."
Ако би неки стихови требало да опишу Фестивал буњевачких ила у Бајмоку онда би то био евергрин Ђорђа Балашевића. Баш као у песми, спемиле су вредне домаћине тарану, фанке, паприкаш, насуво са маком, медењаке и друге ђаконије и још једном показале због чега је овај фестивал Суботичанима један од најомиљенијих.
Фестивал буњевачких ила, 16.по реду, одржава се у оквиру Фестивала буњевачке културе, који организује Буњевачки културни центар из Бајмока. Ове године окупио је око 30 излагача, међу којима су припадници четири националне заједнице, те тако даје праву слику онога што Суботица уствари јесте. Међу учесницима је било и деце, што показује да традиција неће бити заборављена.
Посетиоце Фестивала буњевачких ила поздравио је градоначелник Стеван Бакић, истичући да је Фестивал буњевачке културе постао препознатљив како у етнолошком и идентитетском смислу, тако и у туристичком.
- Кухиња је увек била мала радионица културе и тако су сви учесници ове манифестације чувари и промотери своје националне културе и идентитета. Организатори манифестације, Буњевачки културни центар Бајмок, поред изложених кулинарских производа организовали сведочанства о многим знаменитим личностима који су много урадили за буњевачки народ и културу - поручио је Бакић.
- Град је ове године донео једну јако важну одлуку, управо да труд великог броја припадника буњевачког народа не би остао узалудан, о увођењу буњевачког језика као службени на територији Града Суботице. Поносан сам на то.
Учесници из Суботице и Сомбора показали су како је некада изгледала недеља једне домаћинске куће, шта се који дан јело и како се правило.
- Месо није сваки дан било на столу. То је био луксуз. Али зато је ту била тарана, насуво и грах да то надомести јер нико није смео да буде гладан – кажу Ксенија Вуковић и Злата Павковић из СОмбора. - Средом се кувао грах, четвртком је пилећи паприкаш, петко насуво, недељом је била обавезна жута супа, месо и сос. Домаћице су се довијале како су знале, правиле од ничега свашта, зато сада имамо толико пуно јела.
Најпопуларнији буњевачки специјалитет је свакако тарана са дивеницом, која се спремала онако како су то чиниле наше баке.
- Тајна је у домаћем тесту, домаћој тарани, то савремене домаћице не знају и не воле да праве. И нема да се жури, све мора натенане да се крчка и лук и кромпир – открива нам Гиза Дулић.
Препоручујемо
УПОЗОРЕЊЕ ЗА ПЧЕЛАРЕ- ЗАШТИТИТЕ КОШНИЦЕ: Од сутра прскање комараца у Суботици
25. 08. 2021. у 17:19
ПЛЕС И ИГРА АНСАМБАЛА ИЗ ВОЈВОДИНЕ И МАЂАРСКЕ: Свечано отворен 20. „Интеретно“ фестивал
23. 08. 2021. у 19:25
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)