ИЗВИЂАЧИ, БРАЋА И НАЈБОЉИ ДРУГОВИ: У Ваљеву обележен јубилеј - 110 година постојања најмасовније светске организације младих
ОВА организација је верно пратила животни и развојни пут Србије, васпитавајући чланове да воле своју земљу.
Као таква, донедавно, била је најбројнија васпитна друштвена и неполитичка организација у земљи, са највише младих људи који су у њој време проводили у учењу и дружењу. Сваки члан ове организације морао је да савлада многе вештине, придржава се моралних норми и буде узоран у сваком погледу.
На овај начин Савез извиђача Србије описује Милорад Радојчић, аутор књиге "110 година ваљевских извиђача", у издању Међуопштинског историјског архива Ваљево.
УЗ све врлине које красе чланове ове организације, Радојчић истиче да је сваки извиђач учио да се оријентише кад се нађе на непознатом терену, да распознаје основне знаке сигнализације, да зна бар шест начина везивања конопаца и више могућности за паљење ватре у природи, пружа прву помоћ унесрећенима, да зна да подиже шаторе, да плива, весла и спасава дављенике, да припрема храну у шуми, кува и меси, да користи за исхрану биљке које самоникло расту...
- Да би се свечано обележио значајан јубилеј, 110 година од оснивања првих јединица ове организације, обновљени одред извиђача "Илија Бирчанин" у Ваљеву покренуо је иницијативу за објављивање књиге - каже Милорад Радојчић, публициста из Ваљева. - Као некадашњи извиђач и велики поштовалац ове изузетно корисне васпитно-образовне организације, која окупља углавном младе, намеравао сам да о јубилеју напишем чланак за овогодишњи број "Гласника" Међуопштинског историјског архива Ваљева, али је све прерасло у књигу. То су подржали представници обновљеног одреда и више старијих извиђача.
ПОД именом Српски савез извиђача и планинки, прва скаутска чета у Србији формирана је маја 1911. године у Београду, у оквиру Савеза трезвене младежи, тада једине друштвене организације младих. По другоj верзији, тада је при Савезу трезвене младежи најпре основан Одсек за извидништво "Мали четници и планинке". Урађено је то само четири године након оснивања скаутског покрета у Великој Британији. Његов оснивач је био др Милош Ђ. Поповић, лекар из Београда, који је са енглеског језика превео користан Скаутски приручник за дечаке.
Нишки студент Панта Ранђеловић јуна 1911. године основао је прву чету извиђача "Бели орао". Њена прва активност била је марш трасом Ниш - Габровац - Манастир Свете Тројице - Денска - Бербатово - Ниш. Исте године су у Београду основане чете Четник, Ласта, Вук Мандушић и Соко, у Ваљеву Лабуд и Царић, у Крагујевцу Борба и Слобода и у Врању Лав.
- За време балканских ратова 1912. и 1913. године, од стотинак малих четника образован је кор добровољаца, који су помагали по надлештвима и болницама - каже аутор књиге. - Извиђачка организација 1913. године добила је назив Савез извидника и планинки Краљевине Србије, али је Први светски рат прекинуо њихове активности. По повлачењу војске и народа из земље, извиђачи су деловали кроз Друштво за заштиту деце у Водени у Грчкој, у школи ратне сирочади.
ПОСЛЕ Првог светског рата и стварања Краљевине Срба, Хрватa и Словенаца 1919. године, извиђачки покрет је обновљен и деловао је у саставу Соколске организације. Велика Британија примила је један број наше деце на школовање и учланила их је у своj Скаутски покрет у знак захвалности српској војсци за доприносе победи савезника. Због несугласица, међутим, извидничко руководство се октобра 1920. године одвојило из Соколске организације и основало први Стег са више чета. Потом, маја 1923. године основан је Савез скаута Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.
- На иницијативу ученика Драгољуба Обрадовића, 1911. године у Ваљевској гимназији формиране су прве чете скаута, Лабуд за мушкарце и Царић за девојчице - каже Радојчић. - Поуздано знамо да су скаути од оснивања окупљали углавном добре ученике од којих ће многи постати знамените личности. Међу њима, била је и наша славна земљакиња и највећа српска песникиња Десанка Максимовић.
О извиђачима, Десанка Максимовић је написала: "Поручила бих свим ђацима да се упишу у извиђаче. Извиђачима да буду онакви какве сам их до сада виђала. Бољи ваљда и не могу бити. Та организација тако добро делује на једну младу душу, на васпитање карактера младих људи. Учи их самосталности, подиже им самосвест, вежба их у вредноћи, доприноси одлукама брзим, сналажљивости... Мислим да се омладина најпотпуније васпитава баш у извиђачкој организацији. Мислим да ту млади највише одговорности примају и да ту највише самосталности стичу. А да не говоримо о другарству које се ту развија. То је најдрагоценије. То задовољство да имате друга, брата такорећи. То је нешто изванредно. А извиђачи баш то имajу".
- Између два светска рата, ваљевски извиђачи били су веома активни, организовали су бројне маршеве широм западне Србије - каже Радојчић. - Нарочито је био активан Стег скаута "Илија Бирчанин". - После Другог светског рата, скаутски покрет у Србији обновљен је тек 1953. године. Три године касније, у Ваљеву је основан Одред извидника и планинки "Илија Бирчанин", који је убрзо окупио више од 200 чланова и почео са радом. Организоване су бројне активности, излети, смотре извиђача, обуке, али су у протеклом периоду извиђачи замрли. У међувремену, недавно је поново оживео одред "Илија Бирчанин", али је невероватно да организација са дугом традицијом, фантастичним резултатима, амбициозним плановима и програмима, бројним и агилним чланством у трећој деценији 21. века у Ваљеву нема своју просторију...
ИЗВИЂАЧКИ ЗАКОН
ИЗВИЂАЧ је добар друг, ведар, друштвен и несебичан, користан члан заједнице у којој живи, честит, учтив и клони се штетних навика. Цени и развија духовне и културне вредности, искрен је, говори истину и бори се за њу, поштује родитеље и старије, а помаже млађим и слабијим. Извиђач стално учи и примењује стечена знања, вредан је, истрајан, цени и воли природу, упознаје је и чува...
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
"НЕМАЧКА ПОСЛЕ МАЂАРСКЕ ИЗВОДИ ПУТИНА ИЗ ИЗОЛАЦИЈЕ" Бес у Кијеву након разговора Шолца и руског лидера
БИВШИ украјински министар иностраних послова Дмитриј Кулеба изјавио је данас да је позивом немачког канцелара Олафа Шолца председнику Русије Владимиру Путину, руски лидер изашао "из европске изолације, а да је Немачка одмах после Мађарске утрла тај пут".
16. 11. 2024. у 16:44
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (2)