КАКО ЈЕ ОСЛОБОЂЕН ПЕТРОВГРАД: Изложба посвећена Зрењанину на крају Другог светског рата (ФОТО)

Б. ГРУЈИЋ

28. 09. 2021. у 18:22

ПОВОДОМ 77 година ослобођења данашњег Зрењанина, у градском Музеју од 2. октобра биће постављена камерна поставка Ослобођење Петровграда у Другом светском рату.

КАКО ЈЕ ОСЛОБОЂЕН ПЕТРОВГРАД: Изложба посвећена Зрењанину на крају Другог светског рата (ФОТО)

Фото: Музеј Зрењанин

Поставку чине панои на којима су приказане фотографије ослобођења града, у власништву зрењанинског и Музеја Војводине, а у неколико витрина ће бити изложено оружје и лични предмети појединих учесника Народноослободилачке борбе.

Након априлског рата, Војводина је била подељена, Бачка и Барања су припале Хортијевој Мађарској, Срем Независној држави Хрватској, а Банат је као засебна област ушао у састав Недићеве Србије, али је власт заправо била у рукама локалне немачке мањине, фолксдојчера. Борба Срба у тадашњем северном Банату била је саставни део свеукупне ослободилачке борбе против нацистичког режима у окупираној Југославији и великом делу Европе.

Банат, као и цела Војводина са изузетком Фрушке горе, због свог географског положаја био је непогодан за партизански начин ратовања, тако да је акценат ослободилачке борбе на овом простору био на саботажама и брзим акцијама и избегавању фронталних сукоба, са далеко надмоћнијим непријатељем.

- У Банату није било братоубилачке борбе, односно грађанског рата, што је изузетна особеност ослободилачке антинацистичке борбе у овом делу Војводине и Србије - каже Владислава Игњатов, виши кустос Музеја у Зрењанину, уз напомену да су данашњи Средњобанатски округ, који је географски припадао северном Банату и његово административно седиште, Зрењанин, некада Велики Бечкерек и Петровград, имали су значајну логу у Народноослободилачкој борби.

Током три и по године, од првих дана устанка у лето 1941, па до ослобођења Баната у јесен 1944. године, слободољубиви Банаћани, водили су непрестану ослободилачку борбу против окупатора, а многи од њих нису дочекали слом фашизма и толико жељену слободу. Јединице Народноослободилачке војске Југославије и Црвене армије ушле су 2. октобра 1944. године у Петровград, а у завршним операцијама ослобођења града учествовали су и дотадашњи илегалци, који су се у окупираном граду четири године борили на све могуће начине, оружјем, политичким средствима, економским саботажама и диверзијама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

РУСИЈА ЗАТЕЧЕНА: Убијен Владимир Фешченко и то у згради Министарства одбране