КАКО ЈЕ ОСЛОБОЂЕН ПЕТРОВГРАД: Изложба посвећена Зрењанину на крају Другог светског рата (ФОТО)

Б. ГРУЈИЋ

28. 09. 2021. у 18:22

ПОВОДОМ 77 година ослобођења данашњег Зрењанина, у градском Музеју од 2. октобра биће постављена камерна поставка Ослобођење Петровграда у Другом светском рату.

КАКО ЈЕ ОСЛОБОЂЕН ПЕТРОВГРАД: Изложба посвећена Зрењанину на крају Другог светског рата (ФОТО)

Фото: Музеј Зрењанин

Поставку чине панои на којима су приказане фотографије ослобођења града, у власништву зрењанинског и Музеја Војводине, а у неколико витрина ће бити изложено оружје и лични предмети појединих учесника Народноослободилачке борбе.

Након априлског рата, Војводина је била подељена, Бачка и Барања су припале Хортијевој Мађарској, Срем Независној држави Хрватској, а Банат је као засебна област ушао у састав Недићеве Србије, али је власт заправо била у рукама локалне немачке мањине, фолксдојчера. Борба Срба у тадашњем северном Банату била је саставни део свеукупне ослободилачке борбе против нацистичког режима у окупираној Југославији и великом делу Европе.

Банат, као и цела Војводина са изузетком Фрушке горе, због свог географског положаја био је непогодан за партизански начин ратовања, тако да је акценат ослободилачке борбе на овом простору био на саботажама и брзим акцијама и избегавању фронталних сукоба, са далеко надмоћнијим непријатељем.

- У Банату није било братоубилачке борбе, односно грађанског рата, што је изузетна особеност ослободилачке антинацистичке борбе у овом делу Војводине и Србије - каже Владислава Игњатов, виши кустос Музеја у Зрењанину, уз напомену да су данашњи Средњобанатски округ, који је географски припадао северном Банату и његово административно седиште, Зрењанин, некада Велики Бечкерек и Петровград, имали су значајну логу у Народноослободилачкој борби.

Током три и по године, од првих дана устанка у лето 1941, па до ослобођења Баната у јесен 1944. године, слободољубиви Банаћани, водили су непрестану ослободилачку борбу против окупатора, а многи од њих нису дочекали слом фашизма и толико жељену слободу. Јединице Народноослободилачке војске Југославије и Црвене армије ушле су 2. октобра 1944. године у Петровград, а у завршним операцијама ослобођења града учествовали су и дотадашњи илегалци, који су се у окупираном граду четири године борили на све могуће начине, оружјем, политичким средствима, економским саботажама и диверзијама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!: Новости у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

"ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!": "Новости" у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

ЗАНЕМЕЛА Мала Врбица код Младеновца. Одавде из овог села велике невоље је направио вехабија Милош Жујовић, који је покушао да испред Амбасаде Израела убије припадника српске Жандармерије.

01. 07. 2024. у 12:47

Коментари (0)

НИКАДА ЈЕ НЕЋУ ЗАБОРАВИТИ: Певач доживео велику трагедију - бивша девојка му је преминула на његовом наступу