ЗАШТО СЕ РАСПАЛА СФРЈ: У лесковачком музеју научни скуп о последицама слома Југославије
„РАЗЛОЗИ, искуства и последице слома Југославије 1941. и 1991. године“ тема je дводневног научног симпозијума који су организовали лесковачки Народни музеј, Институт за савремену историју из Београда и Центар за историјска истраживања Филозофског факултета у Нишу.
У сали за научне радове Народног музеја у Лесковцу се овом приликом чуло да је Лесковац домаћин научног симпозијума који има не само локалну, већ националну димензију.
- Лесковац је у овом моменту престоница историјске науке иако пројекат музеја ове године није добио подршку надлежног министарства за реализацију скупа. Неизвесност да ли ће овог окупљања уопште бити прекинула је локална самоуправа која је из својих средстава помогла не само одржавање симпозијума већ и припрему и штампање новог броја „Лесковачког зборника“, штампу и дистрибуцију – казао је доц. Др Дејан Антић.
Он је оценио да је Лесковац, захваљјући разумевању градоначелника Горана Цветановића, тако показао да је свестан значаја науке о прошлости и да му је стало до историјске истине и очувања националног идентитета српског народа на југу Србије.
Скупу су присуствовале угледне званице, док је градоначелник Цветановић, отварајући симпозијум, нагласио да је Лесковац место које се данас развија на свим пољима, али и место које не заборавља своје претке и херојску прошлост српског народа.
Он је истакао да је поносан на све што су до сада урадиле градске установе културе, а да је овдашњи музеј показао да и у домену организације научних скупова и издавања часописа, из области историје, археологије, етнологије и историје уметности, нема премца.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)