ЗАТВОР СЕЛЕ НА ПЕРИФЕРИЈУ: Министарство правде коначно започело процедуру за измештање из центра Крушевца
ИЗМЕШТАЊЕ Окружног затвора у Крушевцу је све извесније јер је Управа за извршење кривичних санкција Министарства правде расписала тендер за израду пројектно-техничке документације.
Нови објекат би требало да се налази изван града, а решавање вишегодишњег проблема је, чини се, убрзао инцидент од 24. априла, када су два притвореника - С. С. (41) из Бруса и Крушевљанин Д. С. (37) - побегла из ове установе и за њима се још трага.
Сада је за израду пројектно-техничке документације издвојено 50 милиона динара, а тендер је расписан за затвор полуотвореног типа, у којем ће се казне издржавати за најлакша кривична дела, или ће у њему боравити особе под мерама притвора, као и санкционисани у прекршајном поступку. Планирана је изградња на више од 28 хектара, а комплекс ће чинити пет целина - четири за осуђенике и један за притворску јединицу.
Практично ће, тако, крушевачки затвор први пут имати потпуно регуларне приступне саобраћајнице. Унутрашњост ће имати и посебне зоне за возила, а међу безбедносним системима су сензорски и видео-надзор, као и одговарајућа сигнализација. Предвиђена је и изградња здравствене јединице са амбулантом, те затворске економије...
Подсетимо, седиште Окружног затвора - некадашња "апсана" - својевремено се налазило и у подруму Градске управе, иза које се данас налази скромна затворска зграда. Потом је пресељено у коњушницу, а данас је "окренуто" ка Газиместанској улици. Истина, приступ постоји из Улице Стефана Високог, док је са десне стране излаз на Немањину. Око затворске зграде су и Дом Војске, пијаца, пошта... што све отежава одржавање жељеног нивоа безбедности.
Проблеми су још и мали број места за паркинг, отежан приступ са пијачне стране и из правца некада војне зграде, а Управа постојећег затвора има само три канцелерије, трпезарију и кухињу.
Унутар казнионице полуотвореног типа, пројектоване за тек нешто више од 70 особа, норма од четири кубика по сваком човеку некада не могу да се испоштују, па се - по незваничним сазнањима - проблем пребукираности делимично решавао слањем "најлакших" осуђеника на економију у Читлуку.
Да би се то убудуће избегло, У Управи за извршење кривичних санција је планирано да се Окружни затвор измести из централног градског језгра, те да се обезбеде услови за смештај и до 500 оних који су лишени слободе.
Историја
КРУШЕВАЧКИ затвор се први пут помиње у писму начелника Округа капетана Радована Петровића упућеног Попечитељству унутарњих дела 17. марта 1844. До 1974, функционисано је при Министарству унутрашњих послова, као Општински затвор, 1985. је дефинисан као Затвор у Крушевцу. Четири година касније је постао Окружни.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)