ЗАХВАЛНИ ДОКТОРКИ ХАТОН: Врањанци на заборављају страхоте Великог рата и хероина у белим мантилима
ОКТОБАР 1918. у Врању је обележио долазак шесте јединице "Болнице жена Шкотске", коју су углавном чиниле лекарке и медицинске сестре из Аустралије и са Новог Зеланда - оне које су, несумњиво, већ поднеле највећи терет санитетских служби током борби на Солунском фронту.
На челу јединице "Америка" била је др Изабел Емсли Хатон, која је о свом боравку у граду под Пржаром говорила као "најзначајнијем периоду у рату, а можда и у читавом животу".
Врањанци су, зато, и ове године одали почаст др Хатон и осталим хероинама које су лечиле рањене војнике и локално становништво у Великом рату.
- Обнављање рада Болнице у Врању је било мукотрпан посао јер су окупатори скоро све медицинске установе у Србији опљачкали и опустошили, а неке и спалили. Др Емсли Хатон је, иако млада, са само 30 година, успела да од старе касарне оронулих соба, из пепела подигне болницу налик на оне у Британији - истакао је градоначеник др Слободан Миленковић после полагања венаца крај споменика "Жене Шкотске", постављеног испред овдашњег Дома здравља.
Подсетио је и на то да је управо др Хатон затражила од своје централе у Единбургу да овде буде формирана трајна болница.
- Јединица "Америка" је Врање напустила 16. октобра 1919, а комплетна болница са опремом, хируршким инструментима и лабораторијом је поклоњена овдашњим људима. Ово милосрђе је било је основа за стварање послератног здравственог система у нашем граду - нагласио је др Миленковић, док је др Саша Ђорђевић, директор врањског Здравственог центра, истакао да су др Хатон и њене колегинице овде листом биле волонтерке.
Почаст
ВЕНЦЕ крај споменика "Жене Шкотске" су положили и представници Четврте бригаде Копнене војске, начелник Пчињског управног округа Срећко Пејковић, општинска делегација из Младеновца, чланови борачких организација, те челници Здравственог центра и Медицинске школе која у Врању носи име "Др Изабел Емсли Хатон.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)