СТИХОВИ О БОЛУ И РОДНОМ КОСОВУ: Књига учитељице из Зубиног Потока

Драгана Зечевић

14. 11. 2021. у 07:39

"СТИХОМ кроз време" прва је књига поезије Божице Везмар, учитељице из Зубиног Потока која је представљена у овдашњем Дому културе "Стари Колашин".

СТИХОВИ О БОЛУ  И РОДНОМ КОСОВУ: Књига учитељице из Зубиног Потока

Божица (у средини) са професоркама Татјаном Арбутином и Снежаном Башчаревић, Фото Д. З.

На промоцији свог првенца, ова млада песникиња представила је свој "песнички материјал" који је сакупљала још од средње школе и факултета. Песме посвећене љубави и болу, неправди објединила је у књизи подељеној у три целине. Прва је посвећена њеном родном и вољеном Косову, друга целина носи назив "Нешто моје", док је трећу назвала једноставно "Писмо".

- За ауторку Косово је више од симбола и метафоре, оно је источник српске духовности.

Песме носе јак печат косовског бола, тајанства косовског тла, косовске мудре земље. У њеном сетном оживљавању прошости, стварање и разарање, духовни и физички нестанак, нада и разочарање, иду заједно. Али, упркос свему, Косово за њу није само у времену удаљен архитеп, него оригинална творевина светских размера - истакла је о књизи проф. др Снежана Башчаревић.

Захваљујући оваквим књигама, према речима Башчаревићеве, у данашњем времену не дозвољавамо да се устали оно што би непријатељи волели, а то је да Косово постане излизана реч, већ напротив, да се и даље држимо оне Бећковићеве мисли - да је Косово било и биће најскупља српска реч.

Публика уживала у поетској вечери, Фото Д. З.

Професорка Татјана Арбутина представила је ауторку књиге као младу, лепу и образовану жену са посебним осећајем за људе око себе, спремну у сваком тренутку да помогне тамо где је најпотребније, скромно и ненаметљиво.

- Још обећање дато у младости, да ћемо се Косову увек враћати, Божица и испуњава посећујући манастире и светиње, скрушено целивајући иконе. Ауторка је у песмама опевала и колективна страдања народа на Косову и Метохији која се тичу свих нас и због наших предака - истакла је на промоцији књиге професорка Арбутина.

Иако су многе песме из ове збирке настале током 1999. године и после тога, ауторка истиче да је књига угледала светлост дана када је скупила довољно снаге и храбрости да објави ове за њу много важне и посебно емотивне стихове.

ОСМЕСИ И СУЗЕ ПУБЛИКЕ

Док су ученици средње школе "Григорије Божовић" из Зубиног Потока, Сања Божовић и Марко Павловић, читали песме из збирке "Стихом кроз време", а уз звуке гитаре проф.

Петра Ракића, на лицима публике у Дому културе смењивали су се осмеси и сузе.

- И наше Косово и наши животи и све оно што нас прати у њима јесу место трагања и отпора, песме и сјаја, молитве и завета и то свакодневно сакупљамо у себи баш као што је све Божица Везмар сакупила у песми - истичу из ове установе културе у Зубином Потоку.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности