ПОЛОЖЕНИ ВЕНЦИ НА ПУШКИНОВОМ ТРГУ: Суботица обележила 103 године од ослобођења
ПОЛАГАЊЕМ венаца на спомен плочу на Железничкој станици и на споменик Јунацима палим за ослобођење и уједињење 1912-1918 на Пушкиновом тргу обележено је 103 године од ослобођења Суботице у Првом светском рату.
Фото:суботица.цом
Никола Јовичић је потомак Гвоздена Јовичића, наредника Краљевине Југославије, који је учествовао у свим ратовима од 1912. до 1918. године, а на овај начин чува успомену на њега и његове саборце.
-Мој прађед је често био на војним вежбама у овим крајевима и Други светски рат је дочекао код Пачира, а када је дошло до расула војске, пешке је дошао до Бајине Баште и донео вест о почетку рата – сећа се Никола. –Наша деца треба да се сећају да је војска Краљевине Србије на данашњи дан донела слободу Србима, Буњевцима и свим другим народима На темељу те борбе створена је Краљевина СХС, а потом и Краљевина Југославија.
Драго Лукић је подсетио да се ове године обележава и век од насељавања ратних добровољаца у ове крајеве.
-Они су свесно жртвовали све за спас српске земље и српског народа, а нису тражили ништа. Дошли су на голе војвођанске пустаре и ритове, држава за коју су се борили их је брзо заборавила. Своје родољубље платили су 1941. одласком у логоре Шарвар и Барч - подсетио је Лукић.
Значајан датум обележен је и свечаном академијом "Браћа увек-увик заједно", коју традиционално организују Српски културни центар "Свети Сава" и Буњевачки културни центар.
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)