ПОСЛЕДЊА ВОДЕНИЦА НА УВЦУ: У засеоку нововарошких Сеништа чују се чекетала на имању Љубојевића
У КЛАКУ, засеоку нововарошких Сеништа, где Увац из питомине лука замиче у тескобу клисуре на падинама Муртенице и Златибора, Љубојевића воденица - последња у читавом крају, одолева изумима и зубу времена, чувајући прастари занат предака. У трошној брвнари све је исто као и пре 60 година, када је воденица силом прилика остала на сувом и са старог јаза пренета на рукавац реке.

Богдан Љубојевић у својој воденици / Фото Д. Гагричић
Уз хук воде из бадња, која падајући на воденичко коло покреће тешки камен и јетки звук чекетала, што бира зрна житарице из коша, у мучњак пада брашно за трпезе горштака из врлети Старог Влаха. Мириси завичаја и ђаконије стижу и у домове потомака расутих по Ужицу, Чачку и све до српске престонице.
- Некад је и по 30 товара жита испред воденице чекало ред за млевење, а сада ретко ко сеје жито, раселила се села, купљени електрични млинови, па је и помељара мало. Ипак, донесе по неко џачић, најчешће хељде, па кукуруза и пшенице. Бану у воденицу уочи крсних слава, празника, неког сеобета... Нема погаче и пите, нити качамака и проје без брашна чије зрно није трљао воденички камен - казује Богдан Љубојевић (80), последњи воденичар на Увцу.
Kућа Љубојевића је последња у селу Сеништа, у "ћошку општине". Уз ујам од пет одсто воденица на имању је млела зоб, раж јечам на три витла још за турског "вакта и земана". Преци су јаз дуг 500 метара бранили од бујица са Голих брда и плаховите реке.
Пре шест деценија у средњем и горњем току Увца подигнуте су три бране и језера потопила имања, успомене, завичај, воденице... Браном у Радоињи скраћен је ток реке и она тунелом спроведена на турбине ХЕ "Бистрица". Без воде је остало шест воденица, све до Клака, али Љубојевићи нису дали да киловати умукну звук чекетала, да воденичко камење прегази време и премрежи паучина.
- Са зидина запустеле воденице 1962. године пренели смо једно коло и камење на рукавац Увац, у чије се старо корито сливају поточићи, а и водом издашнији Клачки поток, недалеко од куће. Воде има и на суовици, да се за дан самеље 300-400 килограма жита. Ех, тих година се лепо живело од ујма - присећа се за, "Новости", Богдан, пензионер ужичког "Јединства".

Последња кућа у Клаку и Сеништима / Фото Д. Гагричић
У трошној брвнари је и дрвена замка која брашном мами пацове. Пренели су овде воденичари и стари чекрек, којим су се, ради мерења, подизале вреће брашна и жита, али без мишица и потурања рамена. Стари воденичар чека одговор из Општини да ли дају какву субвенцију за обнову воденица.
СЕОБА ЗБОГ РХЕ "БИСТРИЦА"
КАМЕЊЕ меље жито, чекајући потоп, јер већ пола века у Клаку живе у неизвесности због најављене градње ревирзибилне ХЕ "Бистрица". Баш доле у теснацу је нацртана брана, у чије ће језеро пумпе избацивати воду Лима.
- Седамдесетих година су код нас коначили радници "Југофунда" и пројектанти испитујући терен, а ми још чувамо кључеве неких бушотина. Градња централе се памиње кад загусти због несташице струје, долазили овамо и Кинези...? Остасмо у недођији, без бољег пута - некако више за себе казује Богдан.
Препоручујемо

О ЖИВОТУ И РАДУ У ВОДЕНИЦАМА: Изложба у Петровој воденици у Грошници код Крагујевца
08. 07. 2021. у 15:47

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

ПРОГЛАШЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ У СЛОВАЧКОЈ: Дато упутство и за Србију,Аустрија ЗАТВОРИЛА 20-ак граничних прелаза да спречи ширење слинавке и шапа
МИНИСТАРСТВО пољопривреде Србије апеловало је недавно на све сточаре, ветеринаре и друге актере у сектору сточарства да предузму све неопходне мере како би спречили потенцијални унос болести слинавке и шапа у Србију и буду максимално одговорни.
08. 04. 2025. у 14:48 >> 18:42

ПРЕГЛАСНИ ДОК ВОДЕ ЉУБАВ Комшије Миме Караџића хтеле да сазову савет: "Виђамо Миму, старог вука, како да не"
ГЛУМАЦ Мима Караџић ужива већ неко време са четири деценије млађом Наташом Станић.
08. 04. 2025. у 12:13
Коментари (1)